Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Bankalardan Emekli Maaş Promosyonları

TÜRKİYE’DE sayıları 12 milyonu aşan emekliler ocak ayında aldıkları zamlı maaşın ardından şimdi de bankalardan alacakları zamlı maaş promosyonunu beklemeye başladı. En geç mart ayının başında artış oranı netleşecek olan promosyon ödemeleri milyonlarca kişiyi heyecanlandırdı. Halihazırda bankalardan en yüksek 450 TL promosyon alan emeklilerin, önümüzdeki üç yıl aynı bankada kalması koşuluyla alacağı promosyonun 700 hatta 800 TL’lcre çıkacağı konuşuluyor. Bu söylentileri ilettiğimiz bankacılara göre promosyon tutarı 550-600 TL civarında olacağını iddia ediyor.

ÜÇ YIL GEÇTİ

Hatırlayacağınız üzere 2017 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar emekli maaş ödemeleri karşılığında promosyon ödenmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. Söz konusu anlaşmanın süresi üç yıldı. Yani bankalar üç yıl boyunca maaş alma sözü veren emeklilere promosyon ödemeyi kabul etti. Promosyon tutan ise emeklinin aldığı maaşa göre üç farklı kademede belirlendi.

Anlaşma gereğince bankalar bin TL emekli maaşı alanlara 300 TL, bin ile 2 bin TL arasında aylık alanlara 375 TL, 2 bin TL ve üzeri aylık alanlara ise 450 TL ödemede bulundu. Bu sayede son üç yıldır emekli maaşlarını kamu veya özel bankalara taşıyan emekliler promosyon kapsamında 300 ile 450 TL arasında ek gelir elde etti. SGK ile bankalar arasındaki bu üç yıllık protokolün süresi şubat ayı sonunda doluyor.

SGK MASAYA OTURDU

Bankacısından emeklisine ilgili herkes üç yıl için belirlenecek olan yeni promosyon tutarını merakla bekliyor. Edindiğimiz bilgiye göre Türkiye Bankalar Birliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni promosyon tutarları için görüşmeye başlamış bile. Emekli kesimi adına görüşmeleri sürdüren SGK’nm maaş ödemesine talip bankalardan önümüzdeki üç yıl için talebinin ise 550-600 TL aralığında olduğu yönünde bilgiler geliyor. Buna göre yine üç yıl emekli maaşını anlaştığı bankada tutma garantisi verenler bir kereye mahsus promosyon tutarım hesaplarında görecek. Tabii süresi dolanlar. Yani siz bir önceki promosyon anlaşmasını mart ayında imzaladıysanız üç yılınız dolduğu için mart ayında, nisan ayında imzaladıysanız nisan ayında protokolü yenileyebilirsiniz. Veya verilen hizmetten memnun kalmadıysamz başka bir banka ile anlaşma imzalayıp emekli maaşınızı bu bankaya geçirebilirsiniz.

Ancak promosyon görüşmelerinin yapıldığı bu günlerde birçok kişinin kafası karışık durumda. Bazı bankalar üç yıllık promosyon süresi dolmamasına rağmen eski müşterilerini kaçırmamak için erken promosyon ödemesi yapmaya başladı bile. Bankalar müşterilerine gönderdikleri mesajlarla “Size özel erken yenileme kampanyası kapsamında 450 TL yeni kampanya ödülünüz hesabınıza yatırılmıştır” gisini paylaşıyor.

Bu erken ödeme mesajlarından tedirgin olan ve kendilerini arayan müşterilerine ise şube temsilcileri, “Evet emekli maaş promosyonunuzu erken yatırdık. Ancak mart ayında promosyon tutarındaki artışı hesaplarınıza yatıracağız” sözü veriyor.

YENİ EMEKLİLER DİKKAT

Gelelim yılın son günleri veya yılın ilk günleri emekli olan çiçeği burnunda emeklilere… Bankacılar özellikle bu kesimi uyarıyor. Yeni emeklilerin şubat ayında emekli maaş promosyonu konusunda bir banka ile kesinlikle anlaşma imzalamaması gerektiği görüşü hakim. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz bir bankacı, “Çünkü bu kesim mart ayında yapılacak olan promosyon artışından yararlanamayabilir. Banka size “450 TL’yi kabul edip üç yıl bankamız ile çalışmayı kabul ettiniz ve taahhütname imzaladınız. Bu yüzden promosyon tutarındaki artıştan yararlanamazsınız diyebilir. Bu durumda yeni emekli üç yıl için 450 TL’yi kabul etmiş olur. Veya banka iyi niyetli davranıp taahhütnameye rağmen artışı müşterisine yansıtabilir. Yani tamamen bankanın inisiyatifine kalırsınız. Bu yüzden yeni promosyon tutarlarının uygulanacağı mart ayım beklemelerini öneririm ” diyor.

REKABET KIZIŞTI

Bankalar emekli maaş ödemesinden daha büyük pay kapabilmek ‘için bugünlerde ciddi rekabet içindeler. Yeni dönemde rekabetin daha da kızışması bekleniyor. Halihazırda bankalar emeklileri kendi bankalarına çekebilmek için ücretsiz kredi kartı teklif ediyor. Bunun dışında ücretsiz eft/havale de bir diğer promosyon türü. Ancak bankaların en yoğun kullandığı konu başlığı yeni müşteri getirenlere verilen yüksek ödüller. Bazı bankalar 10 yeni emekli müşteriyi bankaya getirenlere 1.000-1.500 TL artı para veriyor.

Bu sayede hem o kişiyi emekli maaş müşterisi yapıp hem de bu kişi sayesinde sayıları 10’a ulaşan yeni emekli maaş müşterisi bulma şansına kavuşuyor. Bazı bankaların bunu tanıtım ve müşteri tabanını genişletmek amacıyla kullandığına dikkat çeken bir bankacı, “Aslında emekli maaş ödemesi yapan neredeyse tüm bankalar yeni müşteri getirene bu tutarlarda ödeme yapıyor. Ama bazı bankalar bu durumu verdikleri reklamlarla çok öne çıkartıp sadece onlar yapıyor imajı veriyor. Oysa ki sektörde çok yaygın bir uygulama” diyor.

PROMOSYON ALMAYAN ÇOK

Bankalararasmdaki rekabeti artıran bir diğer neden ise halihazırda çok sayıda emeklinin bu promosyon kampanyalarına katılmaması. Yani emekli maaşlarını bankadan almalarına rağmen taahhütname imzalamadıkları için 450 TL’ye varan promosyonu almıyorlar. SGK verileri paylaşmadığı için bu konuda resmi bir rakam yok. Ancak bankacılara göre, 12 milyon emekli içinde önemli bir kesim promosyon kampanyasına katılmıyor. Bankacılara göre, katılımın düşük kalmasında ağırlıklı yaşlılık nedeniyle şüphe ve korkuya bağlı imza atmama durumu, hastalık nedeniyle şubelere gidememek, konu hakkında bilgi sahibi olmamak veya dini nedenler etkili oluyor.

AYRILIRSAM NE OLUR?

Emekli maaşınız karşılığı promosyon almak istiyorsanız “aman dikkat edin”… Çünkü bankalarla promosyon anlaşması imzalarsanız bunun geçerlilik süresi üç yıl. Yani üç yıl boyunca bu banka ile çalışmayı taahhüt ediyorsunuz. Peki ayrılırsanız ne olur? işte bankalar bunu size imzalattıkları taahhütnamede açıkça belirtiyorlar. Bu yüzden öncelikle imzalayacağınız taahhütnameyi dikkatli okumanızı öneririz.

Bankadan bankaya değişen uygulamalara karşın tüm sistemdeki bankaların ortak istediği maddi talepler var. Örneğin, bütün bankalar ayrılmak isteyen müşterilerinden kalan sürenin parasını talep ediyor. Yani üç yıl için imzaladığınız anlaşmaya rağmen sürenin dolmasına 15 ay kala ayrılırsanız sizden bu 15 aym parasını istiyorlar. Buna göre 450 TL promosyon aldıysanız tüm bankalar 15 ayın parası olan 187.5 TL’yi sizden talep ediyor. Bunun dışında örneğin emekli müşterisine ücretsiz kredi kartı, ücretsiz eft/havale gibi ürünleri veren bankalar yine erken ayrılan müşterilerinden bu ürün ve hizmetlerin bedelini tahsil ediyorlar.

Bankacılar bu yüzden emeklilerin hiç çalışmadıkları bankaya maaşlarını taşımaları durumunda en azından promosyon taahhütnamesi imzalamadan bir süre çalışmalarını öneriyorlar.

İmza atmadan önce bunlara dikkat edin

Bankacılar emekli maaş promosyonunu almak isteyen emeklilerin öncelikle “Üç yıl boyunca maaşımı bu bankadan alacağım” diye taahhütname imzalaması gerektiğini hatırlatıyor. Bu taahhütnamede yazanların emeklinin bu banka ile üç yıllık çalışmasının şartlarını da belirlediğini söyleyen bankacılara göre, imza atmadan önce bunlara dikkat etmek gerekiyor;

• Bankalar emekli maaş müşterilerine örneğin kredi kartını ücretsiz kullandıracağını duyuruyor. Ancak birçok banka bunu sadece bir yıl için ücretsiz yapıp ikinci yıl size hiçbir uyarıda bulunmadan kart kullanım ücreti adı altında hesabınızdan çekiyor. Sözleşmede bu hüküm açıkça yer alıyor. Bu yüzden itiraz hakkınız da kalmıyor.

• Bankalar emekli maaş müşterilerine bedava eft/havale imkanı sunduğunu duyuruyor. Ancak bu ücretsiz üründe çoğu zaman altı ay veya bir yıl süre ile veriliyor.

• Bazı bankalar taahhütnamelere üç yıl boyunca ayrılamaz hükmü de koyuyor. Bu durumda bankanın hizmetlerinden memnun kalmasanız bile taahhütname bağlayıcı olduğu için başka bankaya geçemiyorsunuz.

• Bankalar SGK ile yaptıkları anlaşma gereğince hiçbir şekilde emekli maaş hesaplarından hesap işletim ücreti talep edemiyor.

• Yeni emekli olanlar mart ayından önce bankalarla kesinlikle promosyon anlaşması imzalamamalı. Şubat ayında imzalayacağınız sözleşme kapsamında bankadan üç yıl kalma sözü vererek promosyon olarak maksimum 450 TL alabilirsiniz. Oysa ki mart ayında promosyon tutarları artacak.

Esin Çetinel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu