Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Bankalar Ahilik Haftası’na hazır

Bankalar Ahilik Haftası’na hazır. Bu kapsamda cazip faizli kredi ve mevduat, esnafa özel kredi kartları, ücretsiz danışmanlık hizmetleri verilecek. Paketlerden bazıları Eylül ayı sonuna kadar geçerli olacak…

BU yıl 17-23 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan Ahilik Haftası için bankalar da son hazırlıklarını tamamladı. Hafta boyunca bazı bankalar Ahilik kültüründen doğan esnaf kesimine özel aktivitclcre katılıp aynı zamanda bankacılık ürün ve hizmetlerini farklılaştıracak. Yine bu hafta kapsamında cazip faizli krediler ve mevduat hesapları, esnafa özel kredi kartları, ücretsiz danışmanlık hizmetleri gibi çok sayıda avantajlı ürün ve hizmet raflarda yerini alacak.

Bugüne kadar esnaf kesimi bankacılık sektöründen pek yararlanamadı. Bankaların özellikle kredi kullanımında talep ettiği belge ve bilgileri sunamayan küçük esnaf krediye ulaşamadı. Veya kredi alamadığı için daha maliyetli olan bireysel kredi ve bireysel kredi kartlarını kullanarak ticaret yaptı. Ancak son yıllarda bankalar bu kesime özel kredi şartlarını esnetip aynı zamanda esnek ödeme planlı krediler çıkartmaya başladı. Özellikle gelir beyan sistemine getirilen esneklik esnafın can suyu olacak krediye ulaşmasının önündeki engeli kaldırdı. Biz de bu hafta esnaf kesiminin farklı iş alanlarında bulunması yüzünden her sektöre hatta her esnafa özel paket hazırlayan bankaları mercek altına aldık. Ahilik Haftası kapsamında sundukları esnaf paketlerini sizler için araştırdık…

AKBANK
Dijitalleşmeye destek

Akbank KOBl’lere verdiği finansman ve danışmanlık desteklerinin yanında, onların gelişen teknolojiye ayak uydurabilmeleri için de yardımcı oluyor. KÜBİ’lerin dijitalleşmesi, işlerini daha verimli yapabilmesi, müşteri taleplerini karşılaması, maliyetlerini azaltmasının işletmelerin sürdürülebilir olması açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, “KOBİ’lerimiz Akbank Direkt ÎŞÎM ile tüm işlemleri için tek bir mobil ve internet platformuna kavuşmuş oldu. Direkt İşim uygulaması ile KOBİ’ler nakit akışlarını kolaylıkla takip edebiliyor ve hesaplarına ait gelir ve giderlerini izleyebiliyorlar. Akbank POS sahibi KOBÎ’ler çalışma koşulları, günlük ciro gerçekleşmeleri, gün sonu raporları ve kampanyalar hakkında tüm bilgilere de yine Akbank Direkt İşim uygulamasından erişebiliyor. KOBİ’lerimiz kredi limitleri dahilinde ticari kredilerini kolay ve hızlı bir şekilde, uygun faiz oranları ile Akbank Direkt’ten kullanabiliyorlar. KOBÎ’lerin Nakit Yönetimi ve peşin ve mal mukabili ithalat transfer işlemleri dahil tüm Dış Ticaret işlemleri için Akbank Direkt Kurumsal uygulamamızda var” diyor.

Banka önümüzdeki dönemde KOBİ’leı in insan kaynakları, ödemelerin tahsilatı, pazarlama ve CRM gibi uygulamalarını kapsayan ekosistem kurmayı hedefliyor. Banka hali hazırda bordro yönetimi, toplu maaş ödemeleri, yıllık izin/çalışan hakları yönetimi, masraf-nakit avans yönetimi ve performans yönetimi gibi pek çok ÎK sürecinde KOBİ’lerin hayatını kolaylaştırmak üzere Kolay ÎK’yı hayata geçiriyor.

İŞ BANKASI
Ticari kesime 203 milyar TL

Kredilerinin yüzde 77.7’sini ticari kesime kullandıran İş Bankası, 2018’in ilk yansı itibariyle müşterilerine 202.9 milyar TL’lik nakdi ticari kredi kullandırdı. Ticari kesimin finansmanının öncelikli olduğuna vurgu yapan İş Bankası Genel Müdür  Yardımcısı, Şahismail Şimşek “Nakit ihtiyacı olan esnaf ve gerçek kişi tacir müşterilerimiz ‘Anında Ticari 0 Kredi’ ile şubeye gitmeden hem îşCep, hem de internet şubemizin ticari ve bireysel seçenekleri aracılığıyla 36 aya varan vadelerle 50 bin TL’ye kadar taksitli ticari kredi başvurusunda bulunabiliyor” diyor, îş Bankası esnafın finansman ihtiyaçlarının yanı sıra POS, ticari kredi kart gibi çok sayıda ürünle de destek sağlıyor. Örneğin, POS cirosu nispeten yüksek olmayan firmalara Sabit Tarifeli POS/ÖKC’den faydalanmalarını öneren banka, geçtiğimiz ay yine bu kesime yönelik Maximiles Business kredi kartını çıkarttı. Şimşek, esnafa özel çıkarttıkları diğer hizmet ve ürünleri ise şöyle özetliyor:

“Maximiles Business Kart sahipleri Maximum üye kuruluşunda 12 aya varan taksitlerle ödeme yapabiliyor, tüm harcamalarında MaxiMil kazanıp, biriken MaxiMiller ile uçak bileti alabiliyor. Ayrıca esnaf KOBİ’lerimiz Maximum Business, Maximiles Business, İhracatçı Kart, Maximum Tema Şirket Kredi Kartı ve Bayi Kart ürünlerimiz ile Türkiye çapında 300 bini aşkın Maximum üye işyerinden taksitli alışveriş yapabiliyor, peşin işlemlerini taksitlendirip, hesap özetlerini erteleyebiliyor, kart kullanımına sektör ya da üye işyeri bazında kısıt koyabiliyor ya da bu sektörlerde/ üye işyerlerinde harcanmak üzere özel limit belirleyebiliyorlar. Esnafımızın 7 gün 24 saat işlem yapabilmelerine olanak sağlıyoruz.”

HALKBANK
Hazine Destekli Kredi

Halkbank, başta Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) ile işbirliği içinde geliştirdiği çok sayıda kredi ve ürünle esnafa destek sağlıyor. Örneğin, ESKKK kefaletiyle veya Halkbank tarafından doğrudan kullandırım yoluyla sunulan Hazine faiz destekli, beş yıla kadar vadeli, aylık, üç veya altı aylık ödeme seçenekleriyle hammadde ve döner sermaye ihtiyaçları için İşletme Kredisi veriyor. Veya yatırım kredileri kapsamında esnafın işyeri ve taşıt alımına yönelik olarak 500 bin TL’ye kadar kredi veriliyor. İşyeri alımlarında 10 yıla kadar, ticari faaliyetlerde kullanılacak sıfır kilometre araç alımlarma yönelik yedi yıla kadar vadeli farklı ödeme koşullarına sahip kredi paketleri oluşturduklarını söyleyen Halkbank KOBİ ve Esnaf Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Levend Torusdağ şu bilgiyi veriyor:

“Halkbank olarak esnaf ve sanatkârlarımıza sıfır faizle başlayan ve her türlü ihtiyaca uygun vade imkânı sağlayan kredi seçenekleri sunabiliyoruz. Örneğin, usta girişimci, genç girişimci ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlara sıfır faizli olarak kredi kullandırılmakta. İşletme ve Yatırım Kredilerinde ise bir yıla kadar vadeli kredilerde faiz oranı yüzde 4, bir yıldan uzun vadeli kredilerde ise yüzde 5 seviyelerinde.”

Torusdağ’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye’de son 16 yılda 1.8 milyonun üzerinde esnaf ve sanatkâr, Halkbank ayrıcalıklı Hazine faiz destekli kredilerinden yararlandı. Bu dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli krediler yaklaşık 88.9 milyar TL’ye ulaştı. Banka son olarak esnaf için özel bir ticari kredi kartı geliştirdi. Bu sayede esnaf 50 bin TL’ye kadar limitli Paraf Esnaf ile işlemlerini peşin, eşit taksitli veya esnek vade ve tutarlarda ödeme imkanına kavuştu.

ŞEKERBANK
28 Eylül’e kadar özel kredi

Şekerbank perakende ticaretle uğraşan ve şehir içi karayolu taşımacılığı (taksi/ servis) yapan esnaf ve firmalar başta olmak üzere, eczacı ve optikçiler, kitap/ kırtasiye satıcıları ve turizm bölgelerindeki esnafa öncelikli hizmet veriyor. Esnafın finansman desteğinden yararlanabilmesi için vergi levhası ve oda kayıt belgesini ibraz etmelerinin yeterli olduğunu söyleyen Şekerbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem, “Esnaf müşterilerimizin nakit akışlarına ve sektörlerine göre değişen vadelerde terzi usulü, ihtiyaca göre finansman sağlıyoruz” diyor. Erdem, Esnaf Bayramı olarak bilinen Ahilik Haftası’na özel fırsatlar sundukları bilgisini de veriyor. Hafta kapsamında 17-28 Eylül 2018 tarihleri arasında esnafın nakit ihtiyaçlarım uygun koşullarda kredi ihtiyaçlarım karşıladıklarını söyleyen Erdem, kampanya hakkında şunları söylüyor;

“Hafta boyunca esnaf ve işletme sahiplerine tüm bankacılık ürünlerini tek bir hesap özetiyle yani tek bir ekstre ile takip edebilmesi imkanı sağladığımız ‘Üreten Kart’ ile esnafımız tüm şirket harcamalarını yaparken, aynı zamanda şubeye gitmeden ATM’den kredi başvurusu yapıp, kredi tutarını da ATM’den çekebiliyor. Yine bu hafta POS başvurusunda bulunan esnaf müşterilerimizin üç ay boyunca POS kira bedelinden muaf olmalarını sağlıyoruz.”

Şekerbank esnaf ve KOBİ’lere “444 00 29 Üretene Destek Hattı” aracılığıyla hukuki danışmanlıktan mali müşavirliğe, otel bilgi servisinden rezervasyona, kongre-fuarlara ve konferans organizasyonuna kadar çok sayıda alanda ücretsiz danışmanlık hizmetinden yararlanabiliyor.

ESİN ÇETINEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu