Kariyer ve İş İlanları

Bankacılığı bıraktı, girişimci oldu

Mehmet Sezgin, Türkiye’de kredi kartları pazarına en çok katkı yapan yöneticilerden biri. MasterCard Türkiye genel müdürlüğü ve Garanti Bankasında bireysel bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Sezgin, “32 yıllık kariyerimin 25 yılı ödeme sistemlerinde geçti” diyor.

Mehmet Sezgin, son dört yıldır BBVA’nın ödeme sistemlerinin başındaydı. Sezgin, profesyonel kariyerine 31 Mart 2016 tarihi itibariyle nokta koydu. Sonrasında da girişimciliğe soyundu. Sezgin, finans teknolojileri alanında hizmet verecek SezginPay şirketini Silikon Vadisi’nde kurdu.

Mehmet Sezgin

Mehmet Sezgin ile konuştuk ve yeni girişimcilik yaşantısında yapmak istediklerini sorduk. Sezgin, öncelikle BBVA deneyimi için, “Hem MasterCard ofisini açtığım ve başında olduğum yıllarda hem de daha sonra Garanti Bankası’nda iken Türk bankalarının ödeme sistemlerinde ne kadar ileride olduğunu gördüm. Ama son dört yılda BBVA’da Amerika dahil 13 ülkenin başında iken aslında ne büyük bir fark yarattığımızı da daha net anladım” diyor.

Mehmet Sezgin, özellikle 8 bin 500 bankanın faaliyet gösterdiği Amerika pazarının ne kadar geri kaldığını görmenin kendisini çok şaşırttığını söylüyor. Amerikan bankalarının gerek işyerlerine gerekse kart sahiplerine çok az değer yaratmalarını şaşkınlıkla izlediğini ifade ediyor. Sezgin’e göre, Türkiye’nin yıllardan beri uyguladığı chip teknolojisine Amerika’nın yeni geçmesi, şaşırtıcı noktalardan biri. Sezgin, “12 milyon POS terminalinin henüz 2 milyonu chip teknolojisine geçti. Kartlann üçte biri chip’li ama bu kez PIN, yani şifre yok” diye konuşuyor.

ABD’deki kredi kartı pazarındaki bir diğer şaşırtıcı gelişmenin de üye işyeri pazarı olduğunu söyleyen Sezgin, “Amerikan bankaları üye işyeri pazarında neredeyse yoklar. Bu iş büyük operasyon şirketlerine devredilmiş ve son derece sıradan” diye konuşuyor.

işte bu koşullar, Mehmet Sezgin’in ABD’de kendi işini kurmasına, girişimciliğe soyunmasına yol açtı. Sezgin, “Bu kadar büyük bir açık varken ve bizde de bu kadar birikim varken bunu değerlendirmek istiyorum” diyor.

Peki Mehmet Sezgin’in kurduğu SezginPay ne tür hizmetler sunmak istiyor? Sezgin, bu soruya şu yamtı veriyor: “İlk 8-10 banka hariç, kart işinde kendi IT altyapısını kuran banka yok. Dolayısıyla da fark yaratamıyorlar. Ben de başta plastiğin mobile geçmesi olmak üzere yazılım ve altyapı desteği sağlamak üzere çalışmaya başlıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu