Pazarlama Reklam

Banka reklamları “tanışma faizi”ne odaklandı

Bankaların yeni reklamları “tanışma faizi99 avantajları ağırlıklı. Hedefte yeni müşteriler var. Açık hava ve televizyonların bu yılki gözdesi bu reklamlar olacak gibi görünüyor…

marifetli hesap

ÜLKEMİZDE en çok reklam veren sektörlerin başında kuşkusuz bankacılık ve fi-nans sektörü geliyor. Televizyon, radyo ve yazılı basının yanı sıra artık dijitalde de etkinliğini artıran bankalar, 2015’te reklam bütçelerini en çok yükseltecek sektörler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Son yıllarda adeta ünlüler geçidine dönen reklam filmleriyle sektör, dev ajansların gözdesi olmayı sürdürüyor. Tüketicilere ve şirketlere sundukları farklı avantajlar, kampanya ve fırsatların konu edildiği bankacılık reklamlarına son dönemde damgasını vuran konu ise “tanışma faizi”.

YENİ MÜŞTERİ İÇİN FIRSAT

Nedir bu “tanışma faizi” diye merak edenler için hemen açıklayalım. Bankalar, son birkaç yıldır yeni müşteri kazanabilmek için faiz vermek konusunda kesenin ağzını biraz açmış durumda. Daha önce tanışmadıkları müşterilerine bu uygulamayla dokunmayı hedefleyen bankaların bazıları mevduata, “tanışma faizi” adı altında genel faizin üstünde rakamlar uygularken, bazıları da çok daha düşük faiz oranlarıyla kredi imkanı sağlıyor. Üstelik adının “tanışma faizi” olduğuna bakmayın. Bankaların birçoğu hali hazırda müşterisi olup, bankanın kredi ve mevduat imkanlarından çok fazla faydalanmamış müşterilerine de aynı caziplikte oranlar sunarak, onlarla ilişkilerini güçlendirmeyi hedefliyor.

DAHA ÇOK İZLEYECEĞİZ

işte bu uygulama, Vakıfbank’tan TEB’e, Iş Bankası’ndan Garanti’ye, Yapı Kre-di’den HSBC’ye, neredeyse tüm bankaların gündeminde. Bazıları ise bunun bir adım ötesine geçerek, reklam kampanyaları ve iletişim çalışmalarında da “tanışma faizi” uygulamasını öne çıkarmaya başladı. Mesela TEB geçen yıl sevilen kahramanı “Selahattin Bey” aracılığıyla tanışma faizi avantajlarım anlatırken, Akbank da “Zıt İkizlerin son bölümünü aynı konuya ayırdı. Fi-nansbank da son dönemde papağanlı reklamıyla tanışma kredisinin avantajlarından bahsediyor. Hal böyle olunca, uzmanlar 2015’te bankaların sırf tanışmak için sunduğu cazip avantajlarla dolu reklam kampanyalarının sayılarının hızla artacağı konusunda hemfikir.

Tanışma faizi uygulamasını reklam filmlerine taşıyan şirketlerin başında TEB geliyor. Olgun Şimşek’in canlandırdığı ve TEB reklamlarının ana karakteri olan Selahattin Bey’in yer aldığı “TEB Marifetli Hesap” reklamı geçen yıl Haziran ayında izleyiciyle buluşmuştu. TEB, Marifetli Hesap açtıranlara yüzde 11.60 tanışma faizi verdiğini bu reklam filminde açıklamıştı. Bankanın bu hesaba yönelik tanışma faizi şu anda yüzde 10.25.

TEB’in aksine Finansbank’m tanışma kredisi, ihtiyaç kredilerini de kapsıyor. Banka, ilk kez ihtiyaç kredisi kullanacak müşterileri için başlattığı bu kampanyayı Türkiye’nin ilkleri arasında konumluyor. Reklam filminde ise tanışma kredisini, konsepte uygun olarak, her dilde “merhaba” diyebilen mavi bir papağanla tanıtıyor. Rabarba imzası taşıyan reklam filmi, Finansbank’m aylık yüzde 0.99 faiz oranlı, her tutar ve vadede kullanılabilen tanışma kredisini konu alıyor.

“DİREKT SERBEST HESAP”

TBWA İstanbul imzası taşıyan ve 2013 yılından bu yana devam eden “Zıt İkizler” temalı Akbank reklam filmi kampanyasının son bölümü de tanışma faizi avantajına ayrıldı. Sevilen oyuncular Kıvanç Tatlıtuğ ve İlker Ayrık’m yer aldığı kampanyanın son bölümünde, Akbank’m tüm müşterilerine sunmaya başladığı “Direkt Serbest Hesap” çok çeşitli avantajlarının yanında yüzde 10.25 tanışma faiziyle dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, son yıllarda yeni nesil mevduat ürünlerinin de piyasaya çıkmasıyla sektörde mevduat reklamlarında artış olduğunu vurguluyor. “Bu durum tanışma faizi olarak da adlandırılan kavramın ön plana çıkmasının yolunu açtı” diyen Oğuz, genelde küçük tasarruf sahiplerine yönelik çıkarılan bu yeni nesil tasarruf ürünlerinde, tanışma faizinin bakiye farkı gözetmeksizin tüm tutarlara uygulandığını hatırlatıyor. Oğuz, bankaların tanışma faizi reklamları aracılığıyla müşterilerin ilgisini daha fazla çektiğine katılıyor; ayrıca bu uygulamanın müşterilerinin birikimlerinin gelişmesine katkı sağladığını da sözlerine ekliyor.

‘ARİF DEDE’ MOBİL AVANTAJLARIN SÖZCÜSÜ

Orkun Oğuz, Akbank’m son iki yıldır Kıvanç Tatlıtuğ ve İlker Ayrık’m canlandırdığı Zıt İkizler ile ürün ve hizmetlerini hedef kitleye tanıttığından bahsediyor. Büyük ilgi toplayan Zıt İkizler, tanışma faizini içeren Akbank Direkt Serbest Hesap’ı da hedef kitlelere anlatmak için şirket tarafından tercih edilmiş. “Kampanyamızda mobil bankacılığı daha da ön plana çıkarmak için ünlü oyuncu Arif Erkin’i de dede rolüyle senaryoya dahil ettik” diyen Oğuz, “Kampanyamızla ürünün tanışma faizi de dahil olmak üzere tüm avantajları anlatmaya çalıştık.

Kampanya reklam ajansımız TBWA İstanbul tarafından hazırlandı” diye ekliyor. Akbank Direkt Serbest Hesap için entegre bir iletişim stratejisi uyguladıklarından bahseden Oğuz, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Sosyal medyadan televizyona, dergi ve gazete gibi konvansiyonel kanallara kadar tüm iletişim kanallarını kapsayan bir iletişim planı kapsamında ilerliyoruz. Müşterilerimize ilan, banner ve reklamlarımızın yanı sıra sms ve e-posta yoluyla da ürünümüzü ve tanışma faizi oranımızı duyuruyoruz. Tanışma faizi gibi yenilikçi ürünlerin talebe göre çeşitleneceğini ve dolayısıyla reklamlarının da devam edeceğini düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu