Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Bahar canlılığı başladı

İndirim kampanyalarının başlaması tüketicileri alışveriş merkezlerine yönlendirdi. Birçok AVM’nin Mart ayı kapı girişinde geçen yılın aynı dönemine göre ciddi artış var. ÖTV’nin sıfırlanması da alışverişi canlandırdı…

YAZ sezonunun açıldığı bugünlerde alışveriş merkezleri (AVM) de canlanmaya başladı. Bu hareketlilik AVM’lerin ziyaretçi sayısındaki artıştan da rahatça görülüyor. Öyle ki birçok AVM’nin Mart ayı kapı girişleri geçen yılm aynı dönemine göre ortalama olarak yüzde 30 civarında artmış durumda. Bu artışta bazı AVM’lerin renövas-yon projeleriyle kendilerini yemlemeleri kadar, indirim kampanyalarının da etkisi büyük. Ayrıca beyaz eşya ve mobilyada ÖTV’nin sıfırlanması da tüketicileri AVM’lere yönlendirmiş vaziyette.

RENÖVASYONUN BAŞARISI

İstanbul’un ilk AVM’lerinden olan ve Bakırköy’de hizmet veren Carousel ziyaretçi sayısını son iki ayda yüzde 35 oranında artırmış durumda. Bu artışta özellikle renövas-yon çalışmalarının etkisi büyük olmuş. Çünkü mimari yapısı yenilenen AVM’de dış kafe restoranlarm hizmete girmesiyle birlikte genç kesimin de ilgisi artmaya başlamış vaziyette. Halen 100 mağazanın bulunduğu Carousel’de şu anda bunların beşi boş durumda.

Carousel AVM Müdürü Orhan Demir, bu mağazaların kiralanması için bazı perakendecilerle görüşmelerin sürdüğünü söylüyor. Mart ayında özellikle ayakkabı ve çanta satışlarının arttığını ifade eden Demir, “Yeni sezonun kampanyalarla başlaması özellikle kadın hedef kitle için çekim gücü yaratıyor” diyor.

alisveris merkezleri

“GÜVEN ORTAMI ALIŞVERİŞİ HIZLANDIRDI”

Tüketimi teşvik etmek amacıyla bir süre önce uygulamaya konulan ÖTV indiriminin de tüketicilere büyük fırsat yarattığının altını çizen Demir, şunları söylüyor:

“Özel Tüketim Vergisi’nin sıfırlanması sonrası beyaz eşya ve mobilya satışlarında önemli bir artış oldu. Buzdolabı satışlarındaki artışın yanı sıra kurutma makinesi, çamaşır makinesi ve mobilya ürünleri özellikle yeni evlenecek çiftler tarafından en çok tercih edilen ürünler olarak öne çıkıyor. Piyasa şartlarının yumuşaması, TL’nin yeniden değer kazanması ve güven veren ortamın yaratılması insanların alışveriş sürecini hızlandırdı. Bu güven ortamı devam ettiği müddetçe istikrar kazanılacak ve piyasalar daha da hareketlenecek. Bu hareketliliğin Ramazan Bayramı sonuna kadar süreceğini tahmin ediyoruz.”

Nisan ayında “Bahar Kampanyası” adıyla yeni bir kampanya başlatacaklarını da belirten Demir, 20 Nisan-30 Haziran arasında gerçekleştirilecek kampanya kapsamında her 100 TL’lik alışveriş yapana bir çekiliş hakkı verileceğini, kampanya sonunda da bir kişiye BMW Cabrio araç hediye edileceğini söylüyor.

YÜZDE 30 ARTIŞ VAR

Novada Ataşehir AVM geçtiğimiz aylarda H&M, Köfteci Yusuf, ADL, Taç, KRC ve Galatasaray Jimnastik gibi markaları da bünyesine kattı. Yüzde 98 doluluk oranına sahip olan AVM’de şu anda sadece bir boş mağaza var. Gerek AVM’de mağaza açan bu yeni markalar gerekse aile ve çocuk temalı çeşitli etkinliklerle daha fazla ziyaretçi çekmeyi başaran AVM’nin Mart ayı ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında artış gösterdi. Turkmall’m yönettiği Novada Ataşehir AVM’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 18 Mart Çanakkale Şehitleri Haftası’nda düzenlenen etkinlikler ziyaretçi sayısının artmasında ciddi rol oynadı. Turkmall Başkan Yardımcısı Murat Sekmen, farklı kon-septlerde düzenlenen etkinliklerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirtiyor.

HAZIR GİYİME TALEP ÇOK

Turkmall’m yönettiği bir diğer AVM Akyaka Park da Mart ayına hızlı girdi. Mart ayında alışverişlerin arttığını ifade eden Murat Sekmen, şöyle devam ediyor:

“Bu dönemde AVM ziyaretçileri hem sezon sonu indirim fırsatlarından yararlanıyor, hem de yeni sezon ürünlerine ilgi gösteriyor. Bahar aylarım içeren alışverişler yeni sezon koleksiyonları ile birlikte daha çok giysi üzerine yoğunlaşıyor.

Diğer taraftan, düğün ve evlilik sezonunun yaklaşmasıyla Akyaka Park’ta yer alan gelinlik ve abiye mağazalarında da ciddi bir hareketlilik gözlemliyoruz.

Aynı şekilde, bu hareketlilik ev dekorasyonu ile zücaciye kategorisinde hizmet veren markalara da olumlu anlamda yansıyor. Bu sıralar ağırlıklı olarak giysi ve dekorasyon odaklı giden alışverişlerin, Ramazan ayında gıda sektöründe yoğunlaşmasını, Ramazan ayının sonuna doğru ise bayram alışverişine dönmesini bekliyoruz.”

“HAREKETLİLİK SÜRECEK”

Anadolu yakasının en gözde AVM’le-rinden olan Tepe Nautilus’un günlük ziyaretçi sayısı 35 bin ile 40 bin arasında değişiyor. Ancak ilkbahar yaz sezonunun hareketli olduğu bugünlerde ziyaretçi sayısı bu rakamların çok daha üzerinde seyrediyor. Tepe Nautilus AVM Müdürü Deniz Bozan, “Yeni sezon ile birlikte gelen bu ziyaretçi ve alışveriş hareketliliği, yaz sezonu sonuna kadar devam eder. Daha sonra ise Eylül ayı ile birlikte yeni sezona başlangıç yapacağız” diyor.

Bu yıl kuruluşunun 15’inci yılını kutlayan Tepe Nautilus’ta bu nedenle birçok etkinlik planlanmış durumda. Deniz Bozan, bunlardan birinin de Nisan ayında Sunay Akın’ın Oyuncak Müzesi’ne yapacakları ev sahipliği olduğunu söylüyor. Tepe Nautilus’ta şu anda 131 mağazanın bulunduğunu ifade eden Bozan, “Önümüzdeki dönemde AVM içerisinde bir takım yer değişimleri olacak. Ayrıca aramıza yeni markalar katılacak” diyor.

ORTADOĞU’DAN İLGİ ÇOK YÜKSEK

Olivium Outlet Çenter alışveriş merkezinin aylık ortalama ziyaretçi sayısı 900 bin dolaylarında. Mart 2017 ile Mart 2016 dönemi kıyaslandığında yüzde 4 oranında bir artış olduğu görülüyor. Olivium Outlet Çenter Genel Müdürü Berna Yüksel, bu artışta özellikle Nevruz döneminde Ortadoğu ülkelerinden gelen turistlerin önemli bir etkisinin olduğunu belirtiyor. O dönemde alışveriş merkezinde yer alan mağazaların çok cazip kampanyalar düzenlediklerini ifade eden Yüksel, 15 gün süren outlet şenliğinin son derece iyi geçtiğini hatırlatıyor. Yüksel şöyle devam ediyor: “Hali hazırda devam eden ‘outlet şenliği’ gibi kampanyalarla ciroları arttırmaya yönelik organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. Bu tip akti-vitelerde öncelikli hedefimiz sezon geçişlerinde mağazaların stok tüketimini desteklemek, aynı zamanda ziyaretçilere de biten sezon ürünleri ile ilgili farklı fiyatlar ve farklı kampanyalarla çok daha cazip fırsatlar sunmak. Bu sayede markaların üzerinde maddi manevi ciddi bir yük oluşturan stok yönetim operasyonlarına destek veriyoruz. Tüketiciyi ise bir sonraki sezona uygun fiyatlarla hazırlık yapma ya da eski sezonda beğendikleri ürüne çok daha uygun şartlarla ulaşma imkanı sağlıyoruz. Bu da alışveriş merkezine farklı bir dinamizm katıyor.”

Bu yıl 17’inci yaşını kutlayan Olivium Outlet Center’m hemen her ürün grubunda ciddi bir çekim merkezi haline geldiğini vurgulayan Yüksel, “Mevsim geçişlerinde mevsim gerekliği ürünlere olan rağbet o dönem için artsa da Olivium Outlet Çenter da ziyaretçinin ürün talep yelpazesi outlet olması sebebi ile tüm yıl boyunca çok geniş ve oldukça güçlü” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu