Pazarlama Reklam

Baba-oğul çatışması reklamlara taşındı

Türk Telekom, kurumsal müşterilerine yönelik bir reklam kampanyası başlattı. Uzun dönemli kampanyanın çıkış noktasının iş dünyasındaki baba-oğul çatışması olduğunu belirten Türk Telekom Grubu Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mert Başar, anlatacakları öykülerle toplumun ortak değerlerine sesleneceklerini söylüyor.

telekom reklamlari

Türk Telekom Grubu, bireysel ve kurumsal olmak üzere iki iş birimi ile yönetilmeye başladı. Bu doğrultuda bütün stratejiler gözden geçirildiği gibi iletişim stratejisinde de bir değişim söz konusu oldu.

Yeni entegre yapı ile kurumsal müşterilere tek noktadan hizmet kolaylığı sağlayan şirket, kurumlara yönelik başlattığı yeni iletişim kampanyasında ‘Teknoloji yanında, işler yolunda’ sloganı ile bu stratejinin altım çiziyor.

Türk Telekom Grubu Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mert Başar, bu döneme hazırlanırken kurumsal müşteri penetrasyonu araştırması ve kurumsal müşteri marka tercihi araştırması yaptıklarını söylüyor.


Başar, kurumsal müşterilerin medya tüketimlerini, ilgi alanlarını, motivasyon faktörlerini incelediklerini belirtiyor. Sonrasında ise kurumsal müştelerilerinin büyük çoğunluğunun aile şirketleri olmasından hareketle, kurucu nesil ile genç nesil arasındaki çatışmadan yola çıkarak bir hikaye kurgulandığını ifade ediyor.

Kampanyalarında baba-oğul, geleneksel-yenilikçi çekişmesini birleştirici unsur olarak kullanarak hedef kitlelerinin kendisini görmesini istediklerini söyleyen Mert Başar, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Mikro işletmelerin büyük bir kısmı aile şirketi ve babadan oğula ya da kıza ikinci, üçüncü jenerasyona devrediliyor. Bu işletmeler içinde jenerasyon farklılıklan sıklıkla yaşanıyor. Bu çatışma durumu kampanyamızın çıkış noktası oldu. Baba-oğul rolü için oyunculuğuna güveneceğimiz ve hedef kitlenin seveceği kişileri seçmek istedik. Baba rolü için Güven Kıraç, oğul için ise Öner Erkan ile çalışmaya karar verdik. Hedefimiz anlatacağımız öykülerle toplumun ortak bilincine ve değerlerine hitap etmek.”

Şirket, filmler çekilmeden önce hedef kitle doğrultusunda odak gruplar yaparak ön testlere tabii tuttu. Bu çalışmada, mesajın hedef kitleye geçmesi, beğeni, anlaşılma, marka ile bağdaştırma, yeniden izleme gibi kriterlerde olumlu sonuçlar alındı.

Medya planlaması ise hedef kitlenin kullanımı göz önüne alınarak uzun soluklu olarak planlandı. TV’den dijitale, ulusaldan yerele pek çok mecrayı etkin şekilde kullanacaklan bu kampanyanın bir yıl boyunca sürmesini hedeflediklerini söyleyen Mert Başar, bundan sonra kurumsal tüm mesajlarını bu iki karakteri kullanarak vereceklerinin de altını çiziyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu