Girişimcilik Haberleri

Annesi tasarlıyor, kızı dünyanın zirvesindeki isimlere satıyor

Burcu Akdarı Toprak

ON parmağında on marifet olan bir iş kadını. Burcu Akdarı Toprak ismini bugüne kadar daha çok sivil toplum kuruluşlarındaki görevleriyle duyduk. Bir ara Türk-Amerikan İşadamları Derneği genel sekreterliği yaptı. Ardından GYİAD (Genç Yönetici Iş Adamları Derneği) başkanı oldu. İki dönem bu görevi sürdürdükten sonra Ali Sabancı başkanlığındaki TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyeliğine seçildi. STK’larda aktif görevler üstlenen Toprak’ın adını son dönemde ise moda dünyasında duyuyoruz. Tasarımlarını annesi Hatice Akdarı’nın yaptığı, CEO’luk görevini Burcu Hanım’ın yürüttüğü Sorci and Fofa markasına dünyaca ünlü isimlerden talep geliyor. Hatta markanın ürettiği çocuk elbisesinin Beyaz Saray’a bile girdiği basına yansıdı. Şanslı ve şeker anlamına gelen Sorci and Fofa’nın üretim yeri Bursa’da. Firmanın yıllık 12 bin 800 çocuk elbisesi, 12 bin adet de kadın elbisesi dikim kapasiteli bir numune atölyesi var. Firmanın toplam çalışan sayısı ise 100. Burcu Akdarı Toprak ile hem iş dünyasına girişini, hem de Sorci and Fofa’nın faaliyetlerini konuştuk…

Ne eğitimi aldınız, iş hayatına nasıl başladınız?

Üniversiteyi girişimcilik dalında ABD Boston’da okudum, mastırı ise Babson College’de yaptım. New York’ta yatırım bankacılığı üzerine bir süre çalıştım. Türkiye’ye döndükten sonra faaliyet alanı otomotiv ve gayrimenkul geliştirme olan aile şirketimizde çalıştım. Daha sonra tekrar yurtdışına çıkarak Londra’da bir süre tasarım okudum. Inchbald School of Design’da tasarım eğitimi aldım. Tek-rar Türkiye’ye dönerek iş dünyasındaki çeşitli derneklerde aktif görevlerde bulundum. Faal iş hayatımın yanında sosyal sorumluluk projelerinde rol almak, topluma fayda sağlamak benim için çok önemli görevler.

Hazır giyim işine nasıl girdiniz?

Sorci and Fofa markasını 2017’de kurduk. Bursa bildiğiniz gibi tekstil ve konfeksiyon sektöründe başarısı dünyaca kanıtlanmış bir şehir. Bu şehrin gücünü ve avantajını yanımıza alarak daha çok yüksek katma değerli tasarım odaklı tüketimin olduğu gelişmiş pazarlara kendi markamızla ihracatı hedefleyen bir iş planı çizdik. Ailemizin iş hayatındaki tecrübesini, saygınlığını, ciddiyetini ve kalite anlamındaki duyarlılığını mali gücümüz ve tasarım zevkimizle birleştirdik.

Markayı kurduktan sonra özellikle gelişmiş pazarlara hitap etmek üzere yola çıktık. Genel merkezi İstanbul’da olan firmamız, lüks moda segmentinde çocuk, genç ve kadına hitap ediyor. Tasarım ekibimizin başında annem Hatice Akdarı var. Markamız için tasarım yapmak işimizin en cazip tarafı.

Ürün gamınızda neler var?

Markanın çıkışı özel gün elbisesi ile oldu. Çocuklar için parti, doğum günü, özel gün kıyafetleri ve aksesuarları sunmak üzere piyasaya girdik. Ardından ürün çeşitliliğimiz arttı. Şu anda elbise, aksesuar, palto, kürk, ayakkabı, uyku setleri, bot gibi çok çeşitli ürünlerimiz var.

Pandemi ile birlikte daha rahat ancak yine çok kaliteli tasarımlara yöneldik. Şu anda örneğin ipeksi hissi veren ‘Vegan İpek’ olarak tabir edilen, özel teknoloji ile üretilen lüks pamuk esaslı geri dönüşümlü, yıkama ve kurutma makinelerinde rahatça işlem Amerika’da çok beğeniliyor, görebilen kumaşlarla özel bir koleksiyon çalışıyoruz. Son yılların trendi anne-kız koleksiyonlarına da ağırlık veriyoruz.

Ürünleriniz yurtdışında nasıl tanındı?

Her yıl New York’ta iki kez düzenlenen ve faaliyet gösterdiğimiz alanın en kapsamlı fuarı olan COTERIE/ Children’s Club’a katılıyoruz. Bu fuarı ABD’nin en üst segmentine hitap eden perakendeci ve satın almacıları ziyaret eder. Bu fuarda koleksiyonlarımızın sunumunu yapıyoruz. New York Manhattan’da showroom’umuz var. Orada markamızı ABD pazarında doğru noktalara ulaştırmak için çeşitli lansmanlar yapıyoruz. Aynı sunumu Londra’da da yaz ve kış sezonları için gerçekleştiriyoruz.

İhracat yapıyor musunuz?

Tasarımlarımız tüm dünyada satılıyor. ABD ve İngiltere dışında Güney Amerika, Avrupa, Ortadoğu hatta Avustralya’dan bile siparişlerimiz var. Fuarlar vasıtasıyla aldığımız toplu siparişlerin yanı sıra bu coğrafyalardan gelen taleplere, özel gün kıyafetleri tasarlarımızla hitap edebiliyoruz. Kişiye özel tasarım yaptığımız için bu ülkelerde bireysel/grup perakende müşterilerimizin sayısı da oldukça çok. Faaliyet gösterdiğimiz andan itibaren Online alt yapımızı hazırladık. Sorciandfofa.com ve sosyal medya hesaplarımızdan direkt satış gerçekleştiriyoruz. Tüm dünyaya DHL express ile özel servis veriyoruz, örneğin New York’tan verilen bir sipariş ertesi gün teslim edilmiş oluyor.

Ürünlerinizin özelliği nedir? Farklılıklarınız neler?

En iyi dikim kalitesini en güzel kumaşlarla birleştiriyoruz. Yeni ihtiyaç ve trendlere uygun tasarımlar yapıyoruz. Özellikle sağlığa uygun malzemeleri tercih ediyoruz. Kumaşlarımızı bize özel üretim yapan ve desen çalışan Bursa’daki çözüm ortaklarımızda ürettiriyoruz. Özel gün elbiselerimizi jakar, brokar altına en iyi kalitedeki doğal dokulu astarlarla tamamlıyoruz. Doğal dokularda ise ham keten, en iyi pamuklu, cupro ve doğal kumaşlar tercihlerimiz arasında. Başlangıç perakende fiyatımız 200-250 dolar. Fiyatlarımız özel üretim, seçilen tasarıma ve kumaşa bağlı olarak değişiyor.

Hedefleriniz neler?

Gelişmiş ve öncü pazarlarda pazar penetrasyonumuzu iyice artırmak istiyoruz. Lüks ve katma değeri yüksek Türk markası olarak gerek tasarımlarımızla gerek yüksek kalite ve zevkimizle tüm dünyaya yayılmayı planlıyoruz. Şu anda dünyaca ünlü kişilerle işbirliği aşamasındayız. Bu kişilerle ortak kapsül koleksiyon hazırlığındayız.

Ürünleriniz Beyaz Saray’a nasıl girdi? Giyen başka ünlüler de var mı?

Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump bizzat kendisi online olarak sipariş verdi. Tercih ettiği tasarımımızı kızı Arabella için düşünmüş. Beyaz Saray’a giren ilk Türk markası olmamız nedeniyle gurur duyduk. Fakat ürünlerimizi giyen başka ünlü isimler de var. Fl’in kurucusu Bernie Eccelstone’un kızı Tamara Eccelstone, kızı Sophia için bizim brokarlı tasarımlarımızı tercih etti. Ayrıca Google’ın kurucuları, Burberry markasının CEO’sunun ailesi, Kaliforniya bölgesinden ünlü sinema sanatçıları ve Silikon Vadisi’nden üst düzey yatırımcı ve girişimciler, Fortune 500 listesinde ön sıralarda yer alan girişimci ve bilim insanları da bizim ürünlerimizi tercih ediyor.

Tasarımlarınız Türkiye’de nerelerde satılıyor? Perakendeye girecek misiniz?

ihracat odaklı çalışan bir firmayız. Ancak Türkiye’de de satışımız var. Beymen mağazalarından ve Beymen online sitesinden ürünlerimizi satın almak mümkün. Türkiye’de mağazalaşmayı düşünmüyoruz. Özel müşterilerimize direkt olarak kendimiz hizmet veriyoruz. Dünyanın dijitale çok alıştığı bir dönemde ağırlığımızı online satışa veriyoruz. ilk günden dijitale önem verdik ve onun vazgeçilmez gücünü arkamıza aldık. Faaliyetlerimizi öncelikli olarak o alanda başlattık ve hızlandırdık, ilerleyen dönemde belki Londra, New York gibi belli başlı şehirlerde Flagship mağaza açabiliriz ancak bunu satıştan ziyade prestij ve tanıtım faaliyeti olarak düşünebiliriz.

Outdoor sporlarına tutkun

Burcu Akdarı Toprak, sporun ve uzak coğrafyalara seyahat etmenin kendisinin ilham kaynağı olduğunu söylüyor. Özellikle outdoor sporlara ilgi duyduğunu belirten Toprak, şunları söylüyor: “Bisiklet, orman koşusu, doğa kampları, uzun doğa trekkingleri, İstanbul Boğazı’nda kürek sporu beni çok mutlu eden açık hava aktiviteleri. Covid-19 döneminde bu gibi aktivitelerin ne kadar doğru ve gerekli bir ihtiyaç olduğunu iyice anladığımızı düşünüyorum. Fırsat bulduğumda uzak ve farklı ufuklara seyahat etmek beni motive ediyor ve ilham gücümü artırıyor. Ayrıca ailem, sevdiklerim ve dostlarımla olduğum anlar da benim için paha biçilmez. Araştırma yapmayı çok severim. İlgi alanım geniştir. Kitap okumayı ve değişik seminer ve kurslara katılmayı severim. Bu etkinlikler düşüncelerimi zenginleştirir.

ÖZBEY MEN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu