Bayilik Veren Firmalar

Anadolu pastaneleri franchise ile yayılıyor

Bugüne kadar yolu İstanbul ile kesişmemiş ancak Anadolu’da tanınan zincir pastaneler, franchise vererek büyümelerini hızla sürdürüyor. Önümüzdeki yıl yine birçok ile franchise vermeyi hedefleyen Anadolulu znıcir pastanelerin içerisinde yurtdışma açılmayı planlayanlar da bulunuyor. Şu anda 139 şubesi bulunan sekiz zincir pastane 2015’te 31 şube açmayı planlıyor.

Türkiye genelinde 30 binin üzerinde pastane bulunuyor. Son yıllarda özellikle Anadolu’daki bazı yerel pastanelerin güçlü bir zincir işletmeye dönüşmeye başladıkları dikkat çekiyor. İstanbul’da şube açmayan ancak Anadolu’yu ciddi bir şekilde domine eden bu zincir işletmeler, franchise vererek de hızla büyüyor.

Üretim ve tüketimin yüzde 75’inin İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleşmesine karşın Erzurum’dan Sivas’a, Trabzon’dan Kars’a bu Anadolu markaları büyümelerini sürdürüyor.

anadolu pastaneleri

Bunların kimisi İstanbul’a açılma kimisi ise Anadolu’dan başlayarak yurtdışında büyüme peşinde. Bunu da Anadolu’da yarattıklan güçlü marka algısını daha fazla ile yayarak ve franchise vererek gerçekleştirmeyi hedefliyorlar.

Bu pastanelerden sekizinin 2015 yılı planlarını aldık. Şu anda 139 şubesi bulunan sekiz zincir pastane 2015’te 31 şube açmayı planlıyor. Bunun için de franchise verecek girişimciler anyor.

EN BÜYÜK ZİNCİR

Bu pastanelerden biri, 1955 yılında Muharrem Karateke’nin Beydağla-rı’ndan getirdiği ve özel yöntemlerle depoladığı kar ile yazın ürettiği dondurmayı el arabasıyla satarak başlattığı Nur Pastaneleri. Şirket, başta tulumba olmak üzere ürün çeşidini genişleterek bugün Antalya, Burdur ve İsparta illerinde 86 şubesiyle hizmet veren bir pastane zincirine dönüştü. Nur Pastaneleri, Akdeniz Bölgesi’nin olduğu kadar tüm Anadolu’nun da en büyük pastane zincirini oluşturuyor. 700’ü aşkın çalışanı, 20 sevkiyat alanı, Antalya’nın Korkuteli ilçesindeki 5 bin m2 üretim tesisi ve 400’ü aşkın ürün çeşidiyle faaliyet gösteriyor. Şirketin diğer markası olan Hale Pastanesi ise İzmir ve Manisa bölgesinde 10 adet şube ile faaliyet gösteriyor.

Nur Pastaneleri Ortağı Abdurrah-man Yılmaz, franchise yatınm bedelinin m2 başına bin ile bin 500 TL arasında değiştiğini, aynca isim hakkı bedeli olarak 50 bin dolarlık senet talep ettiklerini belirtiyor. Yılmaz, “Uzun dönemde yeni fabrika hedeflerimiz var. Kısa dönemde ise Denizli ve ilçeleri bayi ağımızı genişletmeyi düşündüğümüz ilk bölge. Antalya’nın Korkuteli ilçesindeki fabrikamıza yaklaşık 160 km mesafede olan bu bölgeye çok yakın zamanda 5-6 tane pastane açmayı hedefliyoruz” diyor.

İKİNCİ FABRİKAYI KURUYOR

Zincirleşen ve yeni şubeler açacak olan Ağam Pastaneleri, 1978 yılında Yaşar Murat tarafından İzmir Karşıyaka’da 19 metrekarelik bir dükkanda kurulacak faaliyete başladı. Takip eden yıllarda ikinci kuşak Ömer, Veysel ve Cevdet kardeşler de’babalanna katıldı. 1990 yılında bayrağı tamamen devralan kardeşler, ikinci şubeyi Bos-tanlı’ya açtılar. 2003 yılından itibaren ise franchise sistemine geçerek Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 bin metrekare bir fabrika kurdular.

Bugün 13 şubeye ulaşan Ağam, 2016 yılına kadar 10 şube daha açmayı hedefliyor. Veysel Murat, “Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde ikinci fabrika yerimizi de alarak 2016 yılında 5 bin metrekare fabrika inşaatını yaparak üretime geçeceğiz” diyor. Murat, İstanbul’a şu an yatırım yapmayı düşünmediklerini, çünkü yaptıkları geleneksel ürünleri İzmir’de üretip İstanbul’da satmalan halinde kalite kaybı olacağını söylüyor. Ağam Pastaneleri için yatırım bedeli 250-300 bin TL arasında değişiyor.

İSTANBUL’A AÇILACAK

Kılıçoğlu Gıda, 1989 yılında aile şirketi olarak Servet, Murat ve Mesut Kılıç Kardeşler tarafından kuruldu. Yıllar içerisinde ürün çeşitlerini ve şube sayısını artıran Kılıçoğlu, Erzurum, Erzincan, Sivas, Trabzon, Kars olmak üzere beş ilde toplam 12 şubeye ulaştı. Arzen markasıyla dondurma sektörüne de adım atan şirket, 7 bin m2 kapalı alanda dondurma üretim tesisi kurdu. Arzen markasıyla üretilen dondurmalar, başta İstanbul olmak üzere, Bursa ve Diyarbakır’da bulunan bölge depoları aracılığıyla Türkiye’nin her köşesine ulaştırılıyor.

Özellikle Doğu Anadolu, Iç Anadolu, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde franchise çalışmalarının yoğun olarak devam ettiğini ifade eden Servet Kılıç, metrekare başına bin 500 dolar yatırım maliyeti bulunduğunu söylüyor. Şube büyüklüğü ise 150 ile 500 m2 arasında değişiyor. 2015 ve 2016 yıllannda 20 adet franchise vereceklerini kaydeden Kılıç, İstanbul’a da şube açmayı planladıklannı ifade ediyor.

İzmirli Reyhan Pastanesi’nin kökleri, Çarlık döneminde Rusya’dan İzmir’e göç eden Reyhan Ailesi’nin 1965 yılında bugünkü Alsancak şubesinin bulunduğu yerde zamanının iki katlı Rum evini restore ettirmesine uzanıyor. Cavit ve Hüseyin Reyhan Kar-deşler’in burayı pastane, restoran ve kulüp olarak hizmete sunulması ile Reyhan yeni bir kimlik kazanıyor.

Reyhan, İzmir’de şu anda 750 kişi toplam oturma kapasitesine sahip beş şubesi, 189 çalışanı ve 2 bin metrekarelik üretim merkeziyle hizmet sunmaya devam ediyor. Franchise vermediklerini söyleyen Hüseyin Reyhan, “2015 ve 2016 yılında da şubeleşme çalışmalarına kendi öz sermayemizle İzmir içi ve çevresinde devam edeceğiz. İstanbul’da planladığımız yatırımların altyapı çalışmalarını tamamlamak istiyoruz” diyor.

ROMANYA’YA ŞUBE AÇACAK

Çınar Pastanesi, 1968’de Bursa’da Sabri Yüksel tarafından kuruldu. Şu anda üçüncü kuşak tarafından yönetiliyor. Bursa’da bir tanesi franchise olmak üzere dört şube ile faaliyet gösteriyor. Şubeler için franchise verdiklerini söyleyen Çınar Pastaneleri Genel Müdürü Orhan Nuri Yüksel, “Franchise için m2’de bin 500 ile 2 bin TL arasında yatırım bedeli gerekiyor. 2015 ve 20l6’da dört şube açmayı planlıyoruz. İstanbul’a yatırımı şu an için düşünmüyoruz. Romanya’da bir şube için görüşmelerimiz devam ediyor” diyor.

Denizatı Pastanesi, 1974’te Ankara’nın Çankaya semtinde Durali Sırt tarafından açıldı. Bugün üçüncü nesil Kamil Sırtoğlu ve oğulları Ozan ve Okan Sırtoğlu tarafından yönetiliyor. Beş şube ile faaliyet gösterdiklerini ancak bu yılın sonunda bir adet daha franchise şube açacaklarını söyleyen Ozan Sırtoğlu, “Planlanmız içinde 2015 yılında iki adet franchise vermek var” diyor. Sırtoğlu, başta Eskişehir olmak üzere Anadolu’nun çeşitli illerinde büyümeyi planladıklarını ifade ediyor.

ŞUBELEŞMEYI HIZLANDIRAN İKİ NEDEN

Yaptığımız araştırmaya göre son yıllarda pastane sektöründe yaşanan şubeleşme atağının iki nedeni var. Bunlardan ilkinin tüketicilerin gıda sektöründe yaşadığı güvensizlik olduğu kaydediliyor. Tüketiciler, merdiven altı sağlıksız üretimlerden uzak durmak için fabrikalaşmış, kendisini ispatlamış, güvenilir zincirlerden gıda alışverişini yapmayı tercih ediyor, ikinci önemli neden ise usta sıkıntısından kaynaklanıyor. Yatırımcılar daha önceki yıllarda kendi ustaları ile kendi işletmelerini açmayı tercih ederken, son yıllarda yetişen usta sayısının az olması ve ustaların yatırımcıyı yarı yolda bırakması gibi nedenlerle ustalık gerektirmeyen yatırımlara yönelmiş dürümdalar. Bu nedenle zincirleşmiş, üretimle uğraşmayacakları bayilik sistemlerine yönelen yatırımcılar, şubeleşmeyi ciddi anlamda hızlandırıyorlar.

2 Yorum

  1. Ülkemizin insanı girişimcilik olayını çözmeye devam ediyor. Güzel bir yazı olmuş tebrıkler.İş fikirleri arayanlar için aramaktan ziyade harekete geçmesini anlatmışsınız. İyi günler

  2. teşhir reyonları ve soğuk oda depolarınızda yardımcı olmak istiyoruz

    iletişim:0332 237 47 48
    :0553 586 17 61
    :0532 387 15 05

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu