Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Altının kaderi FED’in elinde

FED’in faiz artırım adımlarının sıklığı, altının uzun dönemdeki hareketini belirleyecek. İlk faiz artırımı muhtemelen 16 Aralık’ta gerçekleşecek. Bu durum altına negatif yansıyarak 1.000 dolar psikolojik seviyesinin altını görmemizi sağlayabilir…


AMERİKAN Merkez Bankası’nın (FED) toplantı tutanaklarında beklenenden ılımlı bir tutum sergilemesi, doların geçen hafta değer kaybetmesine sebep oldu. Süreç bu hafta da devam edebilir. Özellikle bu hafta açıklamalarda bulunacak FED üyeleri ilk faiz artırımının ardından yaşanacak sürece dikkat çekecektir. Faiz fiyatlaması büyük ölçüde gerçekleştiği için bundan sonraki süreçte faiz adımlarının hangi sıklıkta atılacağı konuşulacak.

fed altin

FED’in aralık ayında faiz artırması halen yüksek ihtimal olarak masada duruyor. Piyasa ise fiyatlamasını büyük ölçüde gerçekleştirdi. Gelişmiş ülke para birimleri karşısında önemli ölçüde değer kazanan dolar, son haftayı faiz artırımlarının daha küçük adımlarla gerçekleşeceği beklentisi ve gelecek yıl sıkılaştırmanın beklenenden yavaş olacağı açıklamaları ile bir miktar geriledi. Dolar endeksinde yeniden 100 seviyesine yaklaşılmasının FED kanadında rahatsızlık yarattığı söylenebilir. Uzun bir dönem değersiz dolardan önemli ölçüde kazanç sağlayan ABD ekonomisi, bu sürecin sonuna geldi.

Her ne kadar böyle bir risk şimdilik ortada olmasa da, FED, faiz artırımından önce fiyatlamanın belli bir seviyede kalmasını istiyor. Bu yüzden son hafta tartışmalar, faizin artırılmasından çok ilk adımın ardından sonraki adımın ne kadar hızlı olacağında yoğunlaşıyor. Eğer faiz artırımının daha yavaş olacağı ve oranın her seferinde piyasa beklentisinin altında kalacağı izlenimi oluşursa bu durum dolara negatif olarak yansır. FED uzun süre bu sözlü yönlendirmeyi kullanmaya devam edebilir. Ancak FED’in geçirdiği bu süreçten en çok etkilenen şüphesiz altın fiyatları oluyor.

ALTINDA TOPARLANMA SİNYALİ

Faiz artırımının aralık ayında olma ihtimali yükseldiğinde altın fiyatında önemli bir düşüş yaşandı. Ancak geçen hafta Paris’te gerçekleşen terörist saldırı sonucu sert bir yükseliş gerçekleştiren altının ons fiyatı, piyasaların paniği üzerinden atması ile yeniden düşüşe geçti. Uzun sürenin ardından 1.070 doların altına sarkan altın fiyatı, FED tutanaklarında doların değer kaybetmesi ile yeniden 1.080 dolara doğru yükseldi. Bundan sonraki süreçte FED faiz artırımı adımlarının sıklığı, altının uzun dönemde hareketini belirleyecek, tik faiz artırımı muhtemelen 16 Aralık tarihinde geçekleşecek. Bu durum altına negatif yansıyarak 1.000 dolar psikolojik seviyesinin altını görmemize ve altının 995 dolara gerilemesini sağlayabilir. Faiz artırımı paniğinin aşılması ile ons tarafında yeniden toparlanma ile 1.100 dolar seviyesi orta vadede önemli hale gelir.


İçeride ise gram altın fiyatlarında önemli bir düşüş söz konusu. 100 TL seviyesinin altına gerileyen fiyat, bir süre daha düşüş gösterebilir. İlerleyen dönemde ekonominin başındaki isimlerin kur üzerinde yaratacağı etki oldukça önemli. Siyasi kanat, dolar kurunun 2.80 seviyesinin altına gerilemesini sağlayabilirlerse gram altında da 95 TL seviyesi kısa sürede test edilebilir. Bu seviyeden tepki alımları gelmesi durumunda yeniden 98 TL görülebilir. Bu nedenle altının bir süre daha 98 TL seviyelerine yakın seyretmesini bekliyoruz. Uzun vadede ise altında yükseliş görülebilir.

2016 yılı boyunca FED faiz adımlarında gevşek davranırsa doların bir süre değer kaybetmesini sağlayabilir. Ancak burada asıl senaryo Çin tarafından atılacak adımlar. Çin ekonomik büyümenin yeniden yüzde 7’nin üzerinde kalmasını sağlayabilirse altına talebi artacak. Böylece ons tarafında 1.200 dolar ile 1.350 dolar arasında dalgalanma olabilir. Kur kanadında iç kaynaklı risklerden yükseliş görülürse gram altında da yeniden 115 ve üstü seviyeleri görmek mümkün olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu