Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Altın Yatırımcısını Sevindirdi

Son dönemde Çin’de yaşanan gelişmeler, Iran-Suudi Arabistan gerginliği, ABD verilerindeki karmaşık görünüm gibi faktörler, altın fiyatında yükseliş sağladı ve altın yatırımcısının yüzü güldü. Bu gelişmelere bakıldığında Çin’deki ekonomik endişelerin etkisi devam ediyor. Çin İmalat PMI’I, GSYIH ve Sanayi Üretimi beklentilerin altında kalınca piyasalarda bir panik havası oluştu. Çin Devlet Meclisi Kalkınma Araştırma Merkezi Başkanı Li Wei, 2016-2020 yılları arasında yüzde 6,5’lik büyüme oranını tutturmakta büyük zorluklar yaşayabileceğini söyledi ve bu panik havası altında yükselişlerin yolunu açtı. Suudi Arabistan’ın Iranlı din adamını idamının ardından İran’da Suudi Büyükelçiliği’nin ateşe verilmesi gerginliği arttırdı. İran, kendi kara sularına girdiği gerekçesiyle Basra Körfezi’ndeki 2 küçük Amerikan teknesini ve 10 Amerikalı denizciyi tutukladı. Sonrasında teknik arıza kaynaklı ihlal olduğunun anlaşılmasıyla İran’ın ABD askerlerini serbest bırakması sonucu, gerilim yumuşadı. Ancak bu gelişmeler, ‘altın güvenli liman’ söylemlerini artırdı.

fed altin

ABD VERİLERİ

ABD UFE, beklentiler seviyesinde küçüldü. Çekirdek TUFE’de yükseliş beklenirken, düşük enerji fiyatlarının da etkisiyle düşüş görüldü. Tarım Dışı İstihdam verisinde beklentiler 190 bin iken 151 bin ile beklentilerin çok altında kaldı. Bu durum ABD piyasaları hakkmdaki endişeleri körükledi. Ay başında açıklamalar şahin şekilde devam ederken, ilerleyen günlerde ABD verilerindeki karmaşık görünüm, FED’den gelen açıklamaları güvercinleştirdi. Son olarak FED Başkanı Yellen, verilerdeki olumsuz gidişatın devamında FED’in faizlerindeki sıkılaştırmaya bir süre ara verilebileceğini belirtti.

GENİŞLEMECİ POLİTİKALAR

Avrupa Merkez Bankası’nın uyguladığı negatif mevduat faiz oranına Japonya Merkez Bankası da katıldı. Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Japonya’nın da negatif faiz kararıyla genişleyici para politikasında ısrarcı olacağı, altında pozitif algılanırken, bu durumun FED’in üzerinde de sıkılaştırıcı para politikasından vazgeçmesi adına baskı oluşturacağı beklentileri arttı.

Bundan sonraki süreçte FED’in faiz artırması, altın için kritik. Bu durumun gidişatı altında da oldukça önemli bir veri. Olası bilerken faiz artırımının oluşturacağı güçlü doların, altında düşüş getireceği neredeyse kaçınılmaz bir durum. Bu sebeple başta Çin ve Ortadoğu olmak üzere global risklerin yanında, ABD ekonomisinin gidişatı önemli.

Haftalık grafiğe göre, 10 haftalık üssel hareketli ortalamadan aldığı destekle altın, 4 haftadır düzenli ve güçlü şekilde yükseliyor.

Günlük grafikte ise bollinger orta bandına denk gelen 20 günlük basit hareketli ortalamadan aldığı destekle yükselişe geçen altının, bu yükselişlerde 10 günlük üssel hareketli ortalamadan da desteklenerek yükselişlerini 1.200 dolar/ons fiyat seviyesinin üzerine taşıdığını ve uzun vadeli düşüş trendinden çıkma eğilimlerinin oluştuğunu gördük. Bu dönemde işlem hacimleri ortalamanın üzerinde seyrederken, haftalık grafikte 120 haftalık üssel hareketli ortalama, önemli bir direnç. Geri çekilmelerde ise uzun vadeli düşüş trendine denk gelen 1.189 fiyat seviyesi takip edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu