Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Altın almak için halen erken olduğunu düşünüyorum

Altın fiyatlarında kısa vadeli yükseliş tepkileri kalıcı olmaz. Altın almak için halen erken olduğunu düşünüyorum. Dolar/TL’de 2.30, 2.35 ve 2.40 hedeflerim geçerli. BIST-100 endeksinde ise düşüş devam edebilir…

Altın fiyatlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Altın fiyatlarında son haftalarda hatırı sayılır bir düşüş yaşandı. Geçen haftayı 1.215 dolar düzeylerinde kapattı altın. Biz de uzun zamandır bu köşeden altm’fiyatlarmdaki düşüşün devam etme potansiyelinin yüksek olduğunu işledik. Şimdi oldukça kritik olan ve altının birkaç kez tepki gösterdiği 1.180-1.200 dolar bandına yaklaştık. Buradan tekrar tepki gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Bence gelebilir. Ancak düşüş trendi henüz tamamlanmadı.

altin almak

Altın için önümüzdeki aylarda en belirleyici faktör, ABD 10 yıllık Hazine faizleri olacak.

Çünkü bu faizler Amerikan Merkez Bankası’mn (FED) atacağı “sıkılaştırma” adımlarını en iyi yansıtan gösterge. 10 yıllık Hazine faizlerinin yükselmesi altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam edecek. ABD 10 yıllık Hazine faizleri yüzde 2.50’nin üzerine yerleşmiş durumda. Yükselişin özellikle yüzde 2.70-2.75 bandım ve daha sonra da yüzde 3.00 bandını kırması, altın fiyatlarını daha da aşağı çekebilecek bir faktör olabilir. ABD faizlerindeki yükseliş için yeteri kadar temel gerekçe de var. Ancak faizlerdeki yükselişin birkaç haftaya değil, birkaç aya yayılması beklenmeli. Haliyle altın fiyatlarının dip bulması birkaç ayı bulabilir. Altın fiyatlarına kısa vadede gelebilecek yükseliş yönlü tepkilerin kalıcı olmasını beklemiyorum.

Kısacası altın almak için halen erken olduğu kanaatindeyim. Dolar fırtınası devam eder mi?

] .40’lardan beri siz değerli okuyucularımı “dolar güçlenecek, güçlenmeli” diye diye deyim yerindeyse biraz bunalttım. Dolarda trend birkaç ay önce başladı ve paritede düşüş çok sert yaşandı.

ABD ekonomisindeki toparlanma giderek güçleniyor.

Haliyle Amerikan Merkez Bankası, ekim ayındaki toplantısında tahvil alım programını sonlandıracak. Önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde de ilk faiz artırımını yapacak. ABD’de sıkılaştırma adımları atılırken ve Avrupa’da genişleyici politikalar söz konusuyken doların euro karşısındaki değerlenme eğiliminin devamı beklenebilir. Bir başka ifadeyle 1.2700 bölgesine gerilemiş olmasına rağmen euro/dolar paritesinde halen aşağı yönlü potansiyel (dolar yönlü eğilim) mevcut.

BIST ve dolar/TL ile ilgili görüşleriniz hala geçerli mi?

Altın ve euro/dolar paritesiyle başlayan satış dalgasına son haftalarda gelişen ekonomilerin piyasaları da katıldı. Bizim de dahil olduğumuz grubun para birimleri değer kaybediyor, borsaları da düşüyor.

Bu eğilimin ufak tefek molalarla devam etmesi beklenmeli. Dolar/TL’de önümüzdeki haftalarda 2.30,2.35 ve 2.40 hedeflerim geçerli. BIST-100 endeksinde ise düşüşün 70.000-72.500 bandına kadar devam etmesini bekliyorum. Daha aşağısı da mümkün.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu