Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Alışverişlerde indirim ve para puan kazandıran kartlar

Ön ödemeli kart

SON yıllarda elektronik para kuruluşları tarafından çıkartılan ve milyonlarca kişiye ulaşan ön ödemeli kart uygulamasına artık bankalar da dahil oldu. Bankada hesabı olsun olmasın, dileyen herkes artık mobil veya internet bankacılığını kullanarak ön ödemeli kart çıkartıp anında kullanmaya başlayabiliyor. Kartlara para yükleme işlemi ise oldukça basit. Dileyen bankaların ATM’lerinden dileyen ise internet veya mobil bankacılığı kullanarak hesabından veya kredi kartından ön ödemeli kartlarına para yüklemesi yapabiliyor.

Bu kartları diğer banka kartlarından ayıran en büyük özellik ise ücretsiz olması. Anlaşmalı kurumlarda indirim ve puan kazanma imkanı da sağlayan kartları çıkartanlar herhangi bir ücret ödemiyor. Ön ödemeli kartlar da tıpkı kredi kartları gibi hem yurtiçi hem de yurtdışı alışverişlerinde de kullanılabiliyor.

TALEP DÖRT KAT ARTTI

Pandemi döneminde özellikle bilgisayar oyunlarına olan talepteki artış ve ihtiyaçlarımızı ağırlıklı e ticaret sitelerinden yapmamız nedeniyle ön ödemeli kartlara olan talepte de büyük patlama yaşandı. Bankalar 2020 başına göre yılsonunda ön ödemeli kart talebinde dört kat artış yaşandığı bilgisini paylaştı.

Şimdilik ön ödemeli kartları genelde küçük tutardaki ödemelerimizde kullanıyoruz. Ortalama harcamalar genellikle 50-100 TL civarlarında yoğunlaşıyor. 12 yaşından büyük çocuklar, bilgisayar oyunu sevdalılarının yanı sıra son dönemde, ev kadınları, banka kartı veya kredi kartı kullanmak istemeyenler, e ticaret sitelerinden yoğun alışveriş edenler tercih ediyor. Şimdilik az sayıda bankada bulunan ön ödemeli kartlar kullanıcılarına alışverişlerde artı indirim ve para puan kazanma imkanı da sunuyor…

GARANTİ BANKASI
MÜŞTERİ OLMA ŞARTI YOK

Garanti Bankası’nın ön ödemeli kartı Bonus Piu yurtiçinde tüm POS’larda, yurtdışında ise MasterCard ve Visa logolu tüm POS’larda güvenle kullanılabiliyor. Bonus Piu’nun tamamen ücretsiz bir kart olduğunu söyleyen Garanti ödeme Sistemleri (GÖSAŞ) Genel Müdürü Murat Çağrı Süzer, kartın kullanım limitinin POS’ta aylık 750 TL, nakit çekimde ise yıllık 300 TL olduğu bilgisi paylaşıyor. Bir müşterinin en fazla dört kart çıkartabildiğim söyleyen Süzer sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Garanti BBVA müşterisi olsun veya olmasın her kullanıcı, bir banka hesabı açması gerekmeksizin Bonuspiu.com.tr sitesine girerek Bonus Piu ön ödemeli sanal kartını hemen oluşturup, anında yükleme yapıp kullanabiliyor. E-ticaret platformları üzerinden alışveriş yapmak isteyen herkesin, 12-18 yaş arası gençlerin ve oyun meraklılarının tercih ettiği kartımızla müşteriler birçok kampanyadan da yararlanıyor. Örneğin, Hepsiburada işbirliğiyle Hepsiburada Piu kart alan müşterilerimiz, Hepsiburada.com sitesi üzerinden veya Bonuspiu. com.tr üzerinden platforma özel Bonus Piu-Hepsiburada kartlarını oluşturarak yükleme yaptıktan sonra hemen alışverişe başlayabiliyor ve 100 TL ve üzerindeki alışverişlerinden lans-mana özel yüzde 5 ekstra Hepsiburada bonusu kazanıyor.”

Süzer’in verdiği bilgiye göre ön ödemeli kartın debit (ATM) karttan en büyük farkı bankada hesap açma zorunluluğu bulunmaması. Bonus Piu kartı halihazırda 37 bini aşkın kişi kullanıyor. Garanti Bankası özelinde bu kartlarla yapılan ortalama harcama tutarı 380 TL olurken, işlem başına ortalama ciro ise 105 TL düzeyinde. Kredi kartı veya banka kartı (debit) bulunmayan ancak internetten alışveriş ihtiyacı olan kişilerin öncelikli tercihi ön ödemeli kartlar olduğunu söyleyen Süzer, kartların gamer kitlenin oyun ihtiyaçları ve tüm müşterilerinin e-ticaret harcamaları için tercih ettiğine vurgu yapıyor.

YAPI KREDİ
ÖN ÖDEMELİ ÜÇ KARTI VAR

Yapı Kredi’nin üç farklı ön ödemeli kartı var. World Nakit, Play Nakit, World Nakit Dijital isimli bu kartlarla müşterilerin, ön ödemeli kartlarına yükledikleri kadar tutarı mağaza ya da internet alışverişlerinde, fatura ödemelerinde, GSM TL/paket yüklemelerinde kullanabildiklerini söyleyen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, “ön ödemeli kartlar arasında para transferi de yapılabiliyor ve ATM’lerden para çekilebiliyor. Müşterilerimiz, üyelik ve işlem ücreti olmadan bu kartları kullanabiliyor, ön ödemeli kartlarımızda günlük 500 TL, yıllık ise 30.000 TL para çekme limiti var. Müşterilerimiz, ön ödemeli kartlarına günlük 1.000 TL, aylık 20.000 TL, yıllık ise 30.000 TL’ye kadar para yatırabiliyor. Ayrıca günlük 750 TL, aylık 20.000 TL’ye kadar da alışveriş yapılabiliyor” diyor.

Öne ödemeli kartları çıkartmak için Yapı Kredi İnternet Şubesi veya Müşteri İletişim Merkezi’ne başvurmak yeterli, ön ödemeli kart kullanıcıları Yapı Kredi Mobil veya İnternet Şubesi aracılığı ile kredi kartlarından veya hesaplarından kolayca bakiye yükleyebiliyorlar. Buna ek olarak tüm Yapı Kredi ATM’lerini kullanarak kredi kartlarından, hesaplarından veya nakit olarak kart yüklemesi yapılabildiğini söyleyen Ülgen, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Müşterilerimizin, ön ödemeli kartlarımızı kullanması için bir hesabı olması gerekmiyor. Hesaba veya başka bir karta bağlı olmayan ön ödemeli kartlarımıza yükledikleri kadar alışveriş yapabiliyorlar. Üstelik World Nakit Dijital kart sahibi olmak için de fiziki kart sahibi olmalarına gerek yok. Müşterilerimiz World Nakit Dijital karta Yapı Kredi Mobil, İnternet Şubesi veya Müşteri iletişim Merkezi’nden başvurup anında kullanmaya başlayabiliyorlar. Pandemi döneminin etkisiyle 2020 Aralık’ta, yılbaşına göre dört kat fazla World Nakit Dijital kart başvurusu aldık. Şu anda yaklaşık 90 bin müşterimizin ön ödemeli kartı var. Müşterilerimizin harcama tutarları ise 50-100 TL bandında yoğunlaşıyor.”

TÜRKİYE İŞ BANKASI
GAMER’LARA ÖZEL KART

Türkiye İş Bankası’nın ön ödemeli kartı MaxiPara Kartlar ağırlıklı olarak market ve giyim gibi temel ihtiyaç alışverişlerine ek olarak, online alışverişlerde, ulaşım kartlarına para yüklemede ve fatura ödemelerinde kullanılıyor.

Bunların yanı sıra, MaxiPara Kartlar ile İş Bankası’nın mobil uygulaması Maximum Mobil içerisinde yer alan, Yemek-^ sepeti siparişi gibi, diğer işlemler de yapılabiliyor. Bankanın Gamer’lara özel çıkarttığı ve aynı zamanda kişilerin fiziki olarak teslim almadan da sahip olabildiği MaxiPara Gaming Kart ise oyun kodu alımında kullanılıyor. MaxiPara Kart sahipleri Maximum Mobil uygulaması ile hesaplarından veya kredi kartlarından, İnternet Şube ile hesaplarından MaxiPara Kartlarına para yükleyebiliyorlar. Ayrıca Bankamatiklerden veya yurtiçi diğer banka ATM’lerini kullanarak bakiye sorgulayabiliyor, para çekebiliyor ya da para yükleyebiliyorlar. MaxiPara Kartlara başvuruların ücretsiz olduğunu açıklayan İş Bankası, ön ödemeli kartlara ilişkinse şu bilgiyi veriyor:

“İş Bankası hesap sahipleri adına verilen kartlar için yapılan yüklemelerde limit bulunmuyor. İş Bankası’nda hesabı bulunmayan kart kullanıcıları için azami 300 TL’ye kadar nakit çekim imkanı var. Üst bakiye ise 750 TL ile sınırlı. Tüm MaxiPara Kartlar için alt yükleme limiti 10 TL. İş Bankası müşterisi olsun ya da olmasın MaxiPara Kart sahibi olmak isteyenler Maximum Mobil uygulaması içerisinden kendi adına veya 12 yaşından büyük çocuğu adına kolaylıkla MaxiPara Kart başvurusunda bulunabiliyor, fiziki olarak kartı teslim almadan dijital olarak hemen 750 TL limit dahilinde kullanabiliyor. MaxiPara Kartlar çok geniş bir kitleye hitap ediyor. Yüklediği kadar harcama yapmayı tercih eden yetişkinler, 12 yaş ve üzeri çocuğu olan ve çocuklarının harcamalarını takip etmek isteyen ebeveynler, Gamer’lar, 12 yaş ve üzeri gençler, fiziki kartı teslim almayı beklemeden belirli limitler dahilinde hemen alışveriş yapma ihtiyacı olanlar MaxiPara Kart’ları tercih edebiliyor.”

AKTİF BANK
PASOLİG İLE ALIŞVERİŞ DE YAPIN

Aktif Bank müşterileri Passolig Ön Ödemeli kartlarına yükledikleri bakiye ile maç bileti almanın yanı sıra kartlarını fiziki noktalardan yapılan alışverişlerde, internet harcamalarında, oyun pini satın alırken de kullanabiliyorlar. Ayrıca 6222 sayılı kanun gereği Passolig Ön ödemeli kartların “e-bilet” özelliği de bulunuyor. Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarına yalnızca Passolig kartlar ile girilebildiğini hatırlatan Aktif Bank Perakende Dijital ve ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Betügül Toker, “Hedef kitlemize baktığımızda 18 yaş altındaki genç kitlenin bizim için önemli olduğunu söylemeliyiz. Bu yaş grubu için oyun pin’i fonksiyonunu hayata geçirdik. Böylece kullandıkları diğer ön ödemeli kartlara nazaran oyunlara ve oyun için kozmetik satın alımlarına daha uygun ücretlerle ulaşabiliyorlar. Öğrenci, ev hanımı, banka hesabı açmak istemeyenler ya da gerek duymayanlar, güvenlik için sınırlı bütçe ile ilerlemek isteyenler de Passolig ön ödemeli Kart’ı tercih ediyor” diyor.

Passolig ön ödemeli kart kullanıcıları, yaygın para yükleme kanallarını kullanarak istedikleri yer ve zamanda kartlarına para yükleyebiliyor. Kullanıcılar her futbol sezonunda tuttukları takımın belirlediği e-bilet kullanım ücretini ödeyerek maçlara da girebiliyor. Ancak bu ücreti ödemeseler de kartlarını fiziksel noktalarda alışverişlerde ya da internette kullanmaya devam edebildiklerini hatırlatan Toker, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Kullanıcı eğer kampanyalarımızı da takip ediyorsa bu alışverişlerini avantajlı hale getirebiliyor. Kullanıcılarımızdan bu nedenle ücret almıyoruz, ön ödemeli kart sahipleri için bankamızda bir banka hesabı açılmaz, sahip oldukları bakiyeler kartın üzerindedir. Kullanıcılar, bankamızın kanallarını kullanarak bu kartlara para yükleyebilir, alışveriş yapabilirler.”

Aktif Bank’ın yaklaşık altı milyon Passolig kart kullanıcısı var. Bunların yarısını ön ödemeli kartlar oluşturuyor. Bankadan edinilen bilgiye göre, kullanıcılar ön ödemeli kartlarla ağırlıklı market, sağlık/kozmetik ve yemek sektörlerinde yaptıkları harcamaları ödüyorlar.

Avantajları neler?

  • Ön ödemeli kart çıkartmak için bankada hesabınız olması gerekmiyor.
  • Kartı fiziki olarak alma zorunluluğu yok.
  • Kart için herhangi bir ücret ödenmiyor.
  • Yalnız yurtiçi değil, yurtdışında da kullanılabiliyor.
  • İnternet, banka hesabı, kredi kartı, ATM üzerinden para yüklemesi yapılabiliyor.
  • Bankanın anlaşmalı üye işyerlerinden para puan ve ek indirim alma şansı var.
  • Gamer’lar için oyunları ve oyun için kozmetik alımlarını daha uygun fiyata satın alma imkanı sağlıyor.
  • 12 yaşından büyük çocuklar kullanabiliyor.

ESİN ÇETİNEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu