Pazarlama Reklam

Ali ağaoğlu, o bir reklam fenomeni

Tam artık Bu yıl için başka sürpriz yapmaz derken Ali Ağaoğlu yeniden reklam yüzü olarak karşımıza çıktı ve “Ben de hata yaptım” diyerek özeleştiri yaptı…

SEVENİNİ, sevmeyeni ve hatta kızanları bir kenara bırakıyorum. İş dünyasında “en”leri başardığını iddia edemeyiz; yaptıklarının en büyük, en farklı, en çarpıcı, en uluslararası gibi bir kavramla birlikte anıldığını pek duymadım.

Ancak şu bir gerçek ki o, iş dünyasının en “fenomen” isimlerinden… Öyle ki gündemden bir gün olsun düşmüyor, hem magazin ve cemiyet hem de ekonomi ve emlak haberlerinde bir gün olsun adı es geçilmiyor. İtibar ve algı yönetimi açısından başarılı mı? Tartışılır… Reklam ve pazarlamada peki? Şüphesiz sınıfın en parlaklarından…

ali-agaoglu

Evet, iş dünyasının en sansasyonel isimlerinden Ali Ağaoğ-lu’ndan bahsediyoruz. Henüz “ortanca hanım” çıkışıyla kızdırdıkları sakinleşmemişken, Ahmet Hakan’ın köşe yazısına karşılık verdiği köşe yazısı havasındaki reklamın şaşkınlığı geçmemişken ve hatta “Yok artık; bu yıl yeni bir sürpriz beklemeyelim” derken, Ali Ağaoğlu yeni reklam filmiyle beklenmeyen bir çıkış yaptı. Hem de ne çıkış… Ağaoğlu Maslak 1453 projesi için kamera karşısına geçen Ali Ağaoğlu, “Ben de hata yaptım” diyerek kendi reklam filminde öz eleştiri yaptı. İş dünyasının diğer isimleri röportajlarda ya da katıldıkları etkinliklerde bile bunu yapmaya çekinirken, Ağaoğlu’nun tüm Türkiye’ye karşı özeleştiri yapması, Oflu karakterinin getirdiği cesaretin sonucu mu, bir stratejinin parçası mı? Bunu yakında göreceğimizden şüphem yok.

İŞADAMLARI REKLAMLARI SEVDİ!

işin aslı iş adamlarının reklam yüzü olması trendinin ilk örneği Ağaoğlu değil. Benim hatırladığım bunun ülkemizdeki ilk öncülüğünü merhum Sakıp Sabancı başlatmıştı. (Hatta Ali Ağaoğlu’nun günümüzün “Sakıp Sabancısı” olarak adlandırılmasının bir kaynağı da bu olabilir.) Ardından birçok iş adamı farklı markaların reklamlarında yer almaya başladı. Ancak son dönemde reklam yüzü iş adamlarının artması dikkat çekici. Pegasus reklamlarında yer alan Ali Sabancı, Deniz-bank Genel Müdürü Hakan Ateş, Voda-fone reklamlarında gördüğümüz Sunset Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Güneş ve İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, akla gelen ilk örnekler. Bazıları direkt kendi firmalarının reklamında yer alırken, bazıları da iş ortaklarının reklam yüzü olarak öne çıkan isimler arasındaydı. Ancak hiçbiri Ali Ağaoğlu kadar bu işte kararlı olmadığı gibi, bu etkiyi de oluşturmadı.

KONUT SATIŞLARI PATLAR MI?

Baştaki soruya dönersek… Ali Ağaoğlu’nun reklam özeleştirisi, kızanların gönlünü almaya ve tüketiciye daha da yakın durma kararına bir işaret mi? Yoksa, farklı sebeplerden biraz düşüşe geçen gayrimenkul satışlarını artırmaya yönelik pazarlama stratejisinin bir halkası mı? Magazin sayfalarında boy boy yer alması konut satışlarına yansır mı? Takip edenler hatırlayacaktır, Ağaoğlu’nun reklam yüzü olduğu ilk projelerden “My World Europe” projesinde taktik işe yaramış, 3100 konutun 620’si tanıtım bile yapılmadan satılmıştı.

Bu sefer de aynı yöntem fayda edecek mi; bunu görmek için Maslak 1453 projesinin satış sonuçlarını beklemek gerekiyor. Bu soruların yanıtlarını şimdiden tahmin etmek zor. Ama şunu söyleyebiliriz ki, bu yanıtlar aynı zamanda iletişim ve pazarlamada plansız davranmanın, standartların dışına çıkmanın da bir “ca-se study” örneği olarak literatürdeki yerini alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu