Girişimcilik Haberleri

Akıllı Şehirler Alanında İki Deneyimli Girişimci

ABD’de akıllı şehirler alanında çalışan Urbanarba’nın kurucu ortağı Arzu Tekir; öncelikle Amerika pazarında büyümeyi hedeflediklerini belirterek gelecekte Avrupa ve Orta Doğu pazarlarında da olmak istediklerini söylüyor.

Geçtiğimiz nisan ayında, ABD’de 20 bin dolar sermayeyle kurulan Urbanarba, akıllı şehirler için akıllı iletişim ve pazarlama stratejileri geliştiriyor.

Kurucu ortakları Arzu Tekir ve Başak İlhan, iki deneyimli girişimci. Daha önce Sürdürülebilir Ulaşım ve Şehirler Derneği’nin Türkiye direktörlüğünü yapan Tekir’in Urbanarba Amerika’daki ikinci kişisel girişimi. Ortağı Başak İlhanın ise başarılı iki exit’inden sonraki 4’üncü girişimi olma özelliğine sahip. Tekir, ortağıyla kendisini F Plus Ventures’ın kurucusu Ahu Serter’in tanıştırdığını söylüyor.

“Ahunun doğru insanları bir araya getirmedeki yeteneği, bizi bu sefer dünyanın bambaşka bir coğrafyasında bir araya getirdi” diyen Tekir, kısa sürece önce Amerika’da kurdukları start up’larını şöyle anlatıyor:

“NİŞ ALANI SEÇTİK”

“Niş bir alanda, akıllı şehir başlığında çalışan pazarlama ve iletişim şirketiyiz. Bizi diğer şirketlerden farklı kılan danışmanlık ve iletişim hizmetlerini tek çatıda sunuyoruz. Türkiye’de bizim gibi bu alana odaklanmış, bir benzerimiz yok. Teknik bilgiye ve global ölçekte akıllı ve sürdürülebilir şehircilik çözümlerine vakıf olmak, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve söz konusu ekosistemin içinde halihazırda yer almak bizim için avantaj. Amerika’da ise özellikle bu alanda uzmanlaşmış bir iletişim ve pazarlama ajansından ziyade, ulaşımdaki dönüşümle birlikte açık alandaki mecraların markalarla iş birliğini gerçekleştiren medya pazarlama şirketleri var. Örneğin bisiklet paylaşım istasyonlarının, e-şarj istasyonlarının markalarla iş birliğini yürütüyorlar. Biz ise akıllı şehircilik çözümlerinin finansmanı, stratejik ortaklıkların geliştirilmesi ve sürdürülebilir şehircilik çözümlerine yöneldik.

“ALTYAPI YATIRIMLARI ARTACAK”

Önümüzdeki 30 yıllık süreçte, kentlerde yapılacak altyapı yatırımlarının yüzde 75’i henüz yapılmadı.

Önümüzdeki 7 yılda akıllı şehirler sayesinde gelişecek işlerin pazar değeri 3,3 trilyon doları buluyor. Bu kadar büyük yatırımların yapıldığı, gelişimin olduğu bir ortamda, akıllı şehir çözümleri geliştiren girişimlere yatırımlar giderek artacak. Biz de iş fikrimizi geliştirdikten sonra pazar araştırması gerçekleştirmek için Kuzey Amerika’nın en önemli akıllı şehirler konferansına katıldık. Burada, pek çok start up kurucusu, şehir yöneticisi ve şehirlerin CEO’ları ile görüşmeler yaptık. Hızlı bir şekilde stratejik ortaklarımızı belirledik ve bir danışma grubu oluşturduk.

“POTANSİYEL BÜYÜK”

Akıllı şehir teknolojileri ve gelişmeler konusunda farkındalık oranı Amerika’daki yerel yönetimlerde yüzde 9 civarında. Ciddi bir kapasite geliştirme ihtiyacı var. Amerika çok büyük bir ülke, farklı eyaletler farklı sistem ve iş yaklaşımı gerektiriyor. Urbanarba olarak New York ve Florida’daki şehirler ve şirketlerle iletişim halindeyiz. Yoğun bir şekilde ağ geliştirme ve stratejik iş birliklerine odaklandık. Büyük bir expo ve konferansta panel küratörlüğiinün teklif edilmesi bizim için önemli bir adım oldu. Endeavor Miami ile iş birliği geliştiriyoruz. Yaptığımız işin doğru zamanlama ve doğru başlıklar olduğuna inandıklarını belirterek bizi özellikle binalarda enerji verimliliğine odaklanmış fılantropi, yatırımcılar ve girişimcilerle tanıştırıyorlar. Tecstars’ın bölgedeki etkinliklerinde mentorluk yapıyoruz. Amerika ile birlikte Avrupa ve Orta Doğuda da etkin bir şekilde varlık göstermeye devam etmeyi hedefliyoruz.”

  • Şirket Adı: Urbanarba Smart Cities Marketing & Communications
  • Girişimciler: Arzu Tekir, Başak İlhan
  • Marka: Urbanarba
  • Kuruluş tarihi; Nisan 2018
  • Sektörü: İletişim, Pazarlama ve Danışmanlık
  • Melek yatırımcı: Yok
  • Sermaye ihtiyacı: Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu