İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

80 bin TL’ye emlak ofisi açabilirsiniz

80 bin TL’ye emlak ofisi açabilirsiniz

Arthur Miller Real Estate, yeni franchise şubeler açacak. Ortalama 80 bin TL yatırım maliyeti ile açılabilecek emlak ofisleri için aylık belirlenen ciro hedefi 15 bin ile 30 bin TL arasmda değişiyor.

Arthur&Miller Real Estate, 2002 yılından bu yana konut ve ticari gayrimenkul alım, satım, kiralama, danışmanlık, değerleme hizmeti veriyor. Türkiye’nin çeşitli illerine franchising verecek olan firma, yeni yatırımcılar arıyor. Arthur&Miller Real Estate Yönetim Kurulu Başkanı Levent Arman, franchising’in inandıkları bir büyüme modeli olmasına karşın, bu konuda seçici davrandıklarını söylüyor.

Kurumsal Emlak Koçluğu

Birçok markanın aksine merkez ofislerinde emlak alım, satım, danışmanlık hizmeti verdiklerini ifade eden Arman, 2012 yılı sonunda Arthur&Miller Commercial markasıyla sadece ticari/kurumsal müşterilere yönelik departman da oluşturduklarını belirtiyor.

YEDİ ŞUBESİ VAR

Bugün yedi şubesiyle faaliyet gösteren şirket, öncelikli olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’ya franchising verecek. Ofis açmak için uygun yerden önce girişimcinin doğru kişi olmasına özen gösterdiklerini söyleyen Arman, “Markamızı gerektiği gibi temsil edeceğine inandığımız nitelikteki kişilerle zaten ofis için uygun yer konusunda sıkıntı yaşanmıyor. Tabii ki sektördeki birçok marka gibi bizim için de ofisin kolay tarif edilebilir olması, tabela değerine sahip bulunması, yeterli büyüklükte olması çok önemli” diyor.

Ayrıca aynı bölgede veya semtte bir adetten fazla ofis açılmasına sıcak bakmadıklarını kaydeden Arman, bu anlamda bölge korumacılığı uyguladıklarını, sözlerine ekliyor. Markaya ödenen royalty ve diğer bedeller aslında işin toplam yatırımı içinde küçük bir yer kaplıyor. Ofisin kiralanması, mobilya ve bilgisayar gibi ihtiyaçların temini, işin oturmasına kadar geçecek süre boyunca gerekli işletme sermayesi, franchising bedeline göre çok daha fazla.

Franchising ödemeleri dışında yatırım bedeli bir yıllık işletme sermayesi dahil 80 bin TL civarında gerçekleşiyor.

30 BİN TL CİRO HEDEFİ

Arthur&Miller, franchise anlaşmalarını üç yıllık yapıyor. Üç yıl için royalty ücreti bölgeye göre 9 bin dolar ile 15 bin dolar arasında değişiyor. Arman, bir emlak ofisinin kârlı olabilmesi için ayda ortalama 15 bin ile 30 bin TL arasında cirolar yapması gerektiğine dikkat çekiyor.

Franchise vermeye başladıklarından beri cirodan pay almadıklarını belirten Arman, aylık sabit bin TL fee bedeli aldıklarını ifade ediyor. Arman, bayilerde aradıkları özellikleri ise şöyle anlatıyor:

“Girişimcinin doğru kişi olmasına özen gösteriyoruz. Doğru kişiden anlatmak istediğimiz, belli bir eğitim ve kültür düzeyinde olan, sabırlı, işe ve sektörün geleceğine inanan, organizasyon yeteneğine sahip ve yeterli işletme sermayesi bulunan insanlar. Bu nitelikteki kişilerle aradığımız frekansı yakalayabiliyoruz. Uyum için aynı dili konuşmak gerekiyor.”

İŞİN AYNASI

Uygun yer: İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’ya franchising verilecek.

İlk sermaye: Franchising ödemeleri dışında yatırım bedeli bir yıllık işletme sermayesi dahil 80 bin TL civarında gerçekleşiyor.

Ciro hedefi: Aylık 15 bin ile 30 bin TL arasında.

Bayilerde aranan özellikler: Belli bir eğitim ve kültür düzeyinde olan, sabırlı, işe ve sektörün geleceğine inanan, organizasyon yeteneğine sahip ve yeterli işletme sermayesi bulunan kişiler.

Bayilik başvurusu için: 0212 705 62 69

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu