İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

3 adımda pratik iş fikri yol haritası

Yeni yılda yeni iş fikirleriyle başarılı girişimci olmak isteyenler için pratik ama hayati öneme sahip bir yol haritası hazırladım…

PEK çok girişimci yeni yıla aklında sayısız iş fikriyle giriyor. Bu fikirlerin bir kısmı sadece fikir olarak kalacak ancak bir kısmı uygulamaya geçecek. Uygulamaya geçen iş fikirlerinden bir kısmı başarılı olacak, bir kısmı başarılı olamayacak.

Bu hafta, iş fikrinizi yılın bu ilk günlerinden itibaren uygulamaya geçirebilmeniz için size pratik bir yol haritası vereceğim. Şunu unutmayalım, iş fikrinizin aklınızda oluşuyor olması, sizin girişken olduğunuzu gösterir; radarlarınız çalışıyor demektir. Bu fikirleri uygulamaya döktüğünüz andan itibaren girişimciliğe geçmiş olursunuz.

Bu aşamadan sonra eğer para kazanırsanız sizi ‘başarılı girişimciler’ sınıfına, para kazanamaz veya kaybederseniz sizi ‘tecrübeli girişimciler’ sınıfına yerleştireceğiz.

1. ADIM: CAN ALICI NOKTAYI TESPİT EDİN

Önce önünüze bir A4 kağıt alın. İş fikrinizin en can alıcı satış noktasını bu kağıda yazın. Bu hareketiniz, aklınızdaki iş fikrinin yavaş yavaş gerçek hayatta yer bulmasının ilk adımıdır. Yazdığınız bu satış noktası, aslında basit bir inovasyon kontrol mekanizmasıdır. Yani, aklınızdaki ürün veya hizmeti, diğerlerinden ayıran en can alıcı noktayı masanın üzerine yatırmış oluyorsunuz. Aslında, en önemli kısım da budur. Eğer kağıda can alıcı bir şey yazamıyorsanız, anlayın ki başarılı girişimci olmak yani artı para üretebilmek için gerekli en önemli sermayeye sahip değilsiniz demektir. Unutmayalım ki, girişimcinin başarıya ulaşmasındaki en önemli püf nokta, diğerlerinin akıl edemediği şekilde bir işi yapabilmektir. Bu yepyeni bir iş fikri olabileceği gibi, herkesin yaptığı bir işi farklı bir şekilde yapabilmek de olabilir. Buna havalı tabiriyle ‘inovasyon’ diyoruz. Örneğin, yüzyıllarca herkes simit sattı ancak simitten zengin olan kimse çıkmadı. Simit Sarayı, basit bir iş fikriyle simidi dükkana soktu ve menü oluşturdu. Geçen yıl 500 milyon TL ciro yaptı. Girişimcisi muhtemelen A4 kağıdın üzerine şunu yazmıştı: Merkezi adreslerdeki dükkanlarda hijyenik simit ve yanında ev çayı.

2. ADIM: GELİR VE GİDERİ ÇOK İYİ HESAPLAYIN

İş fikrinizi kağıda dökmeniz zaten pek çok şeyin kafanızda detaylandığını gösterir. Bu detaylara fazla girmeden, ana yolu kaybetmeyelim. Eğer, iş fikri hakkında çok fazla detaya girerseniz, yolunuzu kaybedebilirsiniz. Bu yüzden, şimdi yine aynı kağıdın arkasına ortadan çizginizi çekin. Üst tarafa giderleri, alt tarafa da satışları tahmini olarak yazın. Eğer ilk aşamada aklınıza gelen gelir ve gider birbirine eşitse veya gider gelirden fazla çıkıyorsa, işte orada durun. Çünkü ilk aşamada el yordamıyla yaptığınız bu hesaplamalarda gelirin giderden en az üç misli fazla çıkması gerekir. Gerçek uygulamaya geçildiğinde, geliriniz tahmin ettiğinizden daha az; gideriniz de tahmin ettiğinizden daha fazla gerçekleşecektir. Yani, arada üç misli bandını yakaladığınızda, bu sizin gerçekte yüzde 50 civarında bir karla bu işi yapacağınızı gösterir. Eğer bu bant üç mislinden az çıkıyorsa, anlayın ki iş fikriniz çok da inovatif değil, lnovatif iş fikirlerinde kağıt kalem olmadan kafadan yapacağınız hesaplarda bile gelir giderden en az üç misli fazla çıkar.

3. ADIM: “B PLANIM VAR MI?” DİYE SORUN

Şimdi kağıdın bir köşesine şu sorunun cevabını yazın: “Bu giderleri bir şekilde karşılayıp yola çıkıp, işler yolunda gitmez ise, kaybınızı yerine koyabileceğiniz bir B planınız var mı?” Varsa “B planım var” diye yazın. Yoksa, hiçbir şey yazmayın, bir daha düşünün. B planınız varsa, bundan sonraki hamleleriniz girişimcilik adımlarıdır. Yoksa adımlarınızın pek de girişimcilikle ilgisi yoktur.

İnovatif iş fikriniz var, hesaplarınız karlılığı işaret ediyor, işler yolunda gitmez ise B planınız da hazır. İşte bu noktada şu soruyu sormanız gerekiyor: “Ne kaybederim ki?” Eğer bu sorunun da cevabı sizi tatmin ediyorsa, artık girişkenlikten girişimciliğe geçiş vakti geldi demektir…

Hepinize yepyeni girişimlerle dolu bir yıl diliyorum…

Baybars Altuntaş

Bir Yorum

  1. Muhteşem bir bilgi paylaşımı, çok teşekkür ederim, gerçekten çok faydalı bir yazı..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu