Girişimcilik Haberleri

250 milyar dolarlık melekler Türkiye’de toplanıyor

İstanbul 2019’da da çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. WBAF Dünya Melek Yatırım Forumu, World Congress 2019’da beş önemli zirve eş zamanlı olarak organize edilecek…

BAŞKANLIĞINI gururla yürüttüğüm dünyanın en büyük erken aşama sermaye ve yatırım piyasaları topluluğu WBAF Dünya Melek Yatırım Forumu, World Congress 2019’da eş zamanlı yapacağı beş önemli zirve ile dünyanın dört bir yanından gelen binden fazla delege ve 80 ülkenin katılımı ile İstanbul’da bir ilke daha imza atacak. Dünya Melek Yatırımcılar Kongresi 2019, erken aşama yatırımcılığının Oscar’ları olarak kabul edilen WBAF World Excellence ” Awards ile Svvissotel The Bosphorus’ta dünyanın en iyilerini dünyaya tanıtacak.

Dünyanın önde gelen borsaları, varlık fonu yöneticileri, ortak yatırım fonları, servet yönetim şirketleri, aile ofisleri, özel bankacılık birimleri, teknopark yöneticileri, +100 milyon dolar değerindeki şirketlerin uluslararası CEO’ları, melek yatırımcılar, VC’ler ve 20 ülkeden bakanın katılacağı WBAF World Congress 2019 Türkiye’yi uluslararası sermaye piyasalarının hub center’ı haline getiriyor. Bu yıl ilk kez startup’lar dünyanın dört bir yanından gelen yatırımcılara ana sahnede sunum yaparak işlerini büyütmek için finansman sağlamaya çalışacak. Kongrenin ikinci günü düzenlenecek GFRS-Global Fundraising Stage/Küresel Fon Bulma Sahnesi ile girişimcilere çok büyük bir fırsat verilecek. Girişimcilerin bu sahnede yer alarak sunum yapabilmeleri için son başvuru tarihi ise 15 Ocak 2019.

MELEK YATIRIMCILIK PATLAMA YAŞIYOR

Avrupa’da erken dönem yatırımlarının yüzde 90’dan fazlası melek yatırımcıların sermayeleri ile karşılanıyor. Melek yatırım piyasasının büyüklüğü Avrupa’da 9.8 milyar euroyu, ABD ve Kanada’da ise 26 milyar doları aşmış durumda. 2020’de dünyadaki erken dönem yatırım piyasası büyüklüğünün 50 milyar doları aşacağı beklenmekte. 50 milyar dolarlık melek yatırım piyasası sonraki 5 ila 7 yıl içinde yaklaşık 250 milyar dolarlık bir çıkış imkanı doğurmakta.

OECD raporları, dünya ekonomisinin yüzde 96’dan fazlasının KOBİ’ler, girişimciler ve start-up’lar tarafından oluşturulduğunu göstermekte. Birçok devlet, yeni iş alanlarının ve toplumsal adaletin oluşturulabilmesinde erken dönem yatırım piyasasının önemini kavramış ve dolayısı ile yeni kurallar ve regülasyonlar yoluyla melek yatırımcılar, kurumsal risk sermayesi şirketleri ve start-up’lara vergi kolaylıkları getirmeye başlamış bulunuyor. Türkiye’de melek yatırımcılık devlet desteği yüzde 75 ile dünyanın en yüksek oranı.

WORLD CONGRESS 2019 NEDEN ÖNEMLİ?

Sebep basit, sadece melek yatırımcılar, start-up ve scale-up’ları sermaye piyasaları ile tanıştıracak bilgi birikimi ve ağa sahip. Erken çıkış için yenilikçi finansal planlar hazırlayabilirsek, bu çok daha kısa zamanda daha fazla iş imkanı ve toplumsal adalet anlamına gelecek. Bu nedenle, WBAF 2019 süresince, aile ofisleri ve varlık yönetimi kurumlarının nasıl yenilikleri teşvik ederek, melek yatırımcılar, start-up, scale-up, high-growth şirketler ve KOBİ’ler ile işbirliği yaparak işlerine nasıl daha fazla değer katabileceklerini araştırmaya odaklanacaklar. Bu kongreyi şimdiden ajandanıza almanızda fayda var.

Nerede, ne zaman?

Swissotel The Bosphorus İstanbul

19-20 Şubat 2019 (Pazartesi, Salı]

www.wbaf2019.istanbul

Eş zamanlı beş zirve

  • WBAF Yıllık Konferans 2019 (Melek yatırımcılar için]
  • WBAF Yatırım Alma Zirvesi 2019 (Start-up ve scale-up’lar için)
  • CEO-Preneurship Zirvesi 2019 (100 milyon dolar üzeri şirket CEO’ları için)
  • Impact Yatırımcılık Zirvesi 2019 (Impact yatırımcılar için)
  • FinTech Zirvesi 2019 (Finans yöneticileri için)
  • Dünya Mükemmellik Ödülleri 2019

BAYBARS ALTUNTAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu