Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

2017’de fınansal piyasalar

Sadece bizi değil tüm dünyayı zorlu bir yıl bekliyor. 2017’de fınansal piyasalarda bozulma olması beklentimi koruyorum. Dolar, yıl içinde 4.0 düzeyini görebilir. Euro/dolar paritesi ise 1.17-1.20 olabilir…

ÇOK karışık bir yıla giriyoruz. Avrupa’nın tüm önemli ülkelerinde seçim var. ABD’nin yeni başkanı Trump kurumlar vergisini yüzde 35’ten yüzde 15’e indirmeyi planlıyor. FED’in faiz artırımlarını hızlandıracağı fiyatlanıyor. Dünya genelinde doların piyasa faizi yükseliyor. Dolar hem gelişen, hem de gelişmiş ülke birimlerine karşı değer kazanıyor. ABD ekonomisinin daha da canlanacağına yönelik beklentilere paralel olarak gelişmiş ülkelerin borsa endekslerinde coşku yaşanıyor. Ekonomik birimler yeni yıla bu beklentilerle giriyor.

FİNANSAL piyasalar

İngiltere AB’den boşanabilecek mi?

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasına (Brexit) yönelik müzakerelere Parlamento onayı olmadan başlanamayacağma hükmederek süreci tıkamıştı. Kendisini demokrasinin beşiği sayan İngiliz Parlamentosu halka rağmen karar alamaz. Boşanma sürecinin 2017 yılı içinde başlamasını ve sürecin “intizamsız” ilerlemesini bekliyorum. İngiltere ekonomisinin 2017 yılında resesyona girerek dünya ekonomisindeki dengeleri alt üst etmesi kuvvetle muhtemel. Bu doğrultuda İngiliz Sterlini’nin değer kaybı sürecine devam edeceğini öngörüyorum.

Petrol fiyatlarıyla ilgili düşünceniz?

OPEC ve OPEC dışı ülkelerin almış olduğu üretimi kısma kararının Brent petrolde 60 dolar bölgesine kadar bir yükseliş sağlayabileceğini düşünüyorum. Ancak Brent petrolün 60 dolar üzerinde kabalaşacağına pek ihtimal vermiyorum. 2017 yılında petrol fiyatlarının 40-60 dolar bandı içinde seyir izleyeceğini tahmin ediyorum.

Peki ya Trump?

Trump’m dediklerinin çoğunu yapamayacağını ya da kısmen yapabileceğini düşünüyorum. Trump’ın ne NAFTA’yı yıkmasını, ne 3 milyon göçmeni kovmasını ne de kurumlar vergisini yüzde 35’ten yüzde 15’e indirmesini bekliyorum. Özetle, ABD ekonomisinin bugünlerde sanıldığı kadar güçlü bir performans gösterebileceğini sanmıyorum.

FED üç kez daha faiz artışı yapabilir mi?

Bir kez bile artıramayabilir. ABD ekonomisinin 2017’de ciddi anlamda teklemeye başlayacağını öngörüyorum. Finansal piyasalarda beklediğim bozulma da FED’in faiz artırım sürecini sekteye uğratacaktır.

Dolar/TL kuru ne olur?

Yakın vadede 3.25-3.60 geniş bandı içinde hareket etmesi kuvvetle muhtemel. Fitch notumuzu indirmese bile kurun yıl içinde 4.00 düzeylerine yükselmesini bekliyorum. Dünya genelinde beklediğim bozulma kur üzerinde baskı oluşturacak unsurlar arasında.

Euro/Dolar kuru ne olur?

FED’in üç kez faiz artırımına gitmesi fiyatlanıyor. Bu beklentinin karşılanamayacağı görüldükçe Euro/dolar paritesinde yukarı yönlü eğilim kuvvetlenecektir.

Paritenin 2017 yılında 1.17-1.20 bandına kadar yükselmesini bekliyorum.

BIST-100 ne olur?

2017 yılında borsa endekslerine yönelik beklentim ciddi şekilde negatif. Dünya geneli için…

Şimdiden yeni yılınızı tebrik ederim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu