Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

11 aracı kurum 38 hisse öneriyor

Hareketli bir süreçten geçen piyasalar siyasi ve jeopolitik gelişmelerle şekillenirken, Fiteh’in vereceği not karan ve FED’in aralıkta faiz artırma olasılığı borsa üzerinde baskı yaratıyor. Bu süreçte uzmanlar ‘uzun vadeli reel getiri beklentisiyle’ hareket edilmesi gerektiğim söylüyor. En çok da Akbank, BIM, Emlak Konut GYO, Enka İnşaat, Garanti Bankası, Soda Sanayi ve Tofaş öneriliyor.


20l6’mn ilk yarısında küresel risk iştahındaki bozulmalar piyasalardaki gidişatı belirlerken, yurtiçinde siyasi ve jeopolitik risklere bağlı dalgalanmalar yaşandı. Yılın son çeyreğine ise Moody’s’in Türkiye’nin notunu indirmesiyle ‘yatırım yapılabilir’ iki nottan birini kaybetmiş olarak girdik. Piyasalar açısından hareketli geçen son çeyrekte en önemli gündem, FED’in aralık ayında faiz artırma olasılığı olarak öne çıkıyor. Bu noktada piyasadaki baz senaryo, “8 Kasım’da Hillary Clinton ABD Başkam seçilir, FED aralıkta faiz artırır ve 2017’ye iki faiz artırımı beklentisiyle girer” şeklinde özetleniyor.

Aralık ayına yaklaştıkça FED faiz tartışmalan, gelişmekte olan ülke bor-salan üzerinde baskısını artmyor. Borsa İstanbul (BİST) tarafında iki aydır süregelen 75.000-80.000 aralığındaki fiyatlama hareketleri devam ediyor. Kur oynaklığı derecesi için risk primini artırıcı her türlü gelişme de piyasaların radarında bulunuyor. TCMB’nin yedi aydır devam ettiği faiz indirim sürecine kur oynaklığı ile iç ve dış belirsizlikler nedeniyle ara verdiğini kaydeden uzmanlar, önümüzdeki süreçte dikkatlerin FED’e ve TCMB’ye ek olarak Fiteh’in ülke notu kararında ve başkanlık referandumu sürecinde olacağını belirtiyor.

Hisse senedi

YEDİ HİSSE ÖNE ÇIKIYOR

Piyasaların yön bulmaya çalıştığı bu hareketli süreçte, yatırım kararı verirken tüm dinamikleri göz önünde bulundurarak hareket etmek gerekiyor. ‘Portföy nasıl oluşturulmalı’ sorusuna cevap arayan yatırımcılar için en önemli yatırım araçlarının başında ‘hisse senedi’ geliyor. Açıklanmaya başlayan üçüncü çeyrek bilançolarının hisse seçimi üzerinde etkili olması nedeniyle yakından takip edildiği bu dönemde, biz de aracı kurumlar tarafından en çok önerilen hisseleri araştırdık.

11 aracı kurum ile yaptığımız değerlendirmeler sonucunda toplam 38 hisse senedi için ‘alım’ önerisi geldi. Haberimizin tablosunda kurumların model portföylerinde hangi hisselerin yer aldığını görebilirsiniz. Hisse senedi model portföyünde Akbank, BİM, Emlak Konut GYO, Enka İnşaat, Garanti Bankası, Soda Sanayi ve Tofaş, 11 kurumun en çok önerdiği yedi hisse olarak öne çıkıyor.

Uzmanlar, hisse tarafında ‘kısa vadede kâr etmekten çok uzun vadede reel getiri beklentisiyle hareket edilmesi’ tavsiyesinde bulunuyor. Uzun vadede endeksin dip yaptığı noktalarda ve piyasanın moralinin yüksek olduğu dönemlerde bankacılık grubunun sanayi grubuna göre daha fazla performans vaat ettiği ve olası yukan yönlü trendlerde bankacılık hisselerinin daha fazla tercih edilebileceği ifade ediliyor. Aşağı yönlü piyasa eğilimlerinde ise sanayi hisselerinin ağırlığının artın-labileceği kaydediliyor.

YIL SONU TAHMİNLERİ

Turkish Yatırım Genel Müdürü Dr. Berra Doğaner, BlST-100 Endeksi’nin bir yıl sonraki kâr tahminlerine göre hesaplanan ortalama F/K oranının MSCI/GOÜ değerine göre yüzde 34 iskontolu işlem görse de yükselişlerin sınırlı kaldığını söylüyor. Bunun nedenlerini ise “Küresel çapta doların güçlenmesi, tahvil faizlerindeki yükseliş, piyasalardaki zayıf beklentiler ve jeopolitik görünümdeki değişimler” olarak sıralıyor.

BlST-100 Endeksi’nin yıl sonu kapanışının 75.000-80.000 bandında gerçekleşmesini öngören Berra Doğaner, geri çekilmelerde temkinli olarak hisse alımları yapılmasının uygun olduğunu söylüyor. Bankaların gelir ve kârlılığında mevduat faizlerindeki düşüş ve net faiz marjlanndaki genişlemeye bağlı olarak ciddi artış görüleceğini öngören Doğaner, Vakıfbank’ı, Akbank’ı ve İş Bankası’nı beğeniyor. Sanayi hisseleri arasında tercihini ise kur etkisini de dahil ederek hesapladığı güçlü gelir ve FVAÖK beklentisiyle Emlak Konut GYO, Tofaş, Trakya Cam, Enka İnşaat, Tekfen, Asel-san’dan yana kullanıyor.

BANKALARIN ETKİSİ

İntegral Menkul Değerler Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, özellikle banka bilançolarıyla endekste yükselişler görebileceği kanaatinde. “Ancak bunun için lokal risklerimizde iyileşmeye ihtiyaç var” diyen Memişoğlu, son çeyrekte FED baskısının daha fazla hissedilebileceğini ama iyi bilanço ve ekonomik beklentilerin endeksi 80.000 seviyesi üzerine itebileceğini söylüyor. Memişoğlu’nun hisse önerileri arasında ise Tofaş, Vestel Beyaz Eşya, Arçelik ve Garanti Bankası yer alıyor.


Halk Yatırım Başekonomisti Ba-nu Kıvcı Tokalı ise 2017 yılı piyasa stratejisi çerçevesinde 12 aylık BiST-100 Endeks seviyesine yönelik tahmininin 86.500 seviyesinde olduğunu dile getiriyor. Ancak mevcut seviyelerin önemli oranda iskonto oranı yansıtması nedeniyle yukarı potansiyel taşıdığını da özellikle vurguluyor.

EN ÇOK TAVSİYE EDİLEN 7 HİSSE

Akbank: Sermaye yeterlilik oranı yüzde 14,84 ile sektörde sınır olan yüzde 12’nin üzerinde. Olası Fitch not indirimi, düşük takipteki kredileri, yüksek karşılık oranı avantajı ve aktif kalitesiyle ön plana çıkan banka için risk içermiyor.

BİM: Yıllık ciro artış beklentisini yüzde 14,3’ten yüzde 15’e çıkardı. Düşük kur riski ve borçsuz yapısıyla TL ve faizlerdeki dalgalanmalara karşı dayanıklı. Rusya’ya gıda ihracatının başlaması gıda fiyatlarını yüksek tutarak şirketi olumlu etkileyebilir.

Emlak GYO: Satış gelirlerinde 2015’e göre iyileşme devam edecek. Güçlü iş modeli ve cazip net aktif değeri büyüme potansiyeli sunuyor. Kısa vadeli borçlanmalarda sıfır faiz, uzun vadeli ve piyasa oranlarının altında borçlanma kampanyaları ve yeni proje lansmanları olumlu etkileyecek.

ARACI KURUMLAR HANGİ HİSSELERİ TAVSİYE EDİYOR?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu