Kariyer ve İş İlanları

TV8’i 2014 sonunda ilk üçe sokacağız

2013’ün son günlerinde TV8 kanalını satın alıp medya patronluğuna kadar yükselen Acun Ilıcalı, bu yatırım hamlesiyle Yılın Erkek Girişimcisi seçildi. TV8’i bu yılın sonunda en çok izlenen ilk üç kanal içine sokmayı hedefleyen Acun’un bir başka hedefi ise Avrupa’da bir kanal almak.

acun ile sohbet

Acun Ilıcalı’nın girişimcilik öyküsü, dünyada örneğine az rastlanabilecek türden. Kısa ve başansız bir ticaret tecrübesinin ardından kendisini televizyon sektörünün içinde bulan Ilıcak ile izleyiciler 90’lı yılların ortalarında tanıştı. Show TV’de spor muhabirliği ile başlayan televizyon kariyeri, dönemin popüler programı Televole’de kendine ait bir bölümü sunmasıyla devam etti. Ardından “Acun Firarda” adı altındaki programıyla ekranlardaki yerini sağlamlaştıran Ilıcalı, o yıllarda en çok izlenen birçok programda sunuculuk yaptı. Kendisine televizyona yönelik bir yol haritası çizen Ilıcalı, kurduğu prodüksiyon şirketi Acun Medya ile dokuz yıldır başarılı birçok projeye imza atıyor.


Televizyon için kendi deyimiyle “kafa patlatan” Ilıcalı, geçtiğimiz yılın sonunda bu alanda farklı bir hamle daha yaptı. TV8’İ MNG Holding’ten 70 milyon dolara satın aldı. Ardından MNG Shopping TV kanalına da ortak oldu. Yaptığı bu yatırımlar sayesinde ‘Girişimci’ kimliği televizyon programcılığının önüne geçti. Bu girişimleri Ekono-mist’in “Ekonomide Yılın İş İnsanları” yarışmasında ona “Yılın Erkek Girişimcisi” kategorisinde birincilik getirdi.

Acun Ilıcalı, TV8’e ilişkin planlarından yeni hedeflerine kadar pek çok sorumuzu-yanıtladı.

Muhabirlikten medya patronluğuna uzanan bir kariyer öykünüz var. Başarılı olmanızı nelere bağlıyorsunuz?

Üniversite yıllarındaki projeksiyonum farklıydı. Jean dükkanım vardı ve hedefim çok iyi bir mağazam olmasıydı. Fakat televizyon beni farklı bir yola soktu. Şans faktörüne de kesinlikle inanıyorum. Her insanın başarısında şansın rolü vardır. Ama mutlaka yılmadan çalışması ve çaba sarfetmesi gerekir. Yoksa bizim işlerde “talih kuşu kondu” durumu pek mümkün değil.

2013 sonunda sürpriz bir yatırım hamlesiyle TV8’i satın aldınız. Kanal almaya nasıl karar verdiniz?

Aslında bir kanal sahibi olmak gibi bir hedefim yoktu. Artık bir kanalı doldurabileceğimizi hissettiğimiz için bu hamleyi yaptık. Bütün mesleki kariyerimde hiçbir zaman iki adım sonrasıyla ilgili plan yapmadım. Hep olaylar beni nereye götürürse oraya gittim. Fakat bir hissiyatım olduğu noktada da radikal kararlar verdim. Doğru zamanda doğru tercihleri yaparak bu noktaya geldim. :

TV ile ilgili hedefleriniz ne?

Kanalla ilgili beklenti çok yüksek. Kendimize özgü bir yayın tarzımız olacak. Bu şirkette her gün gece saat 1 ’de toplantı başlar ve sabaha karşı 4’te biter. Acun Medya, çok büyük boyutta televizyon konsantrasyonu olan bir kurum. Zaten TV8’in prodüksüyonlarımın yüzde 75’inin Acun Medya tarafından yapılacağını düşünürsek iyi şeyler izleneceğini söyleyebilirim. 2014’ün aralık ayının ilk haftasında en çok izlenen ilk üç kanal arasında olmayı hedefliyoruz. Bugün sekizinci, dokuzuncu sırada olan bir kanalın bunu yakalaması da tarihi bir başarı olacak.

İzleyicileri neler bekliyor TV8’de?

Dört kademeli bir yayın programımız var. Birinci olarak insanların ilgi gösterdiği O Ses Türkiye, Yetenek Sîzsiniz ve Survivor gibi yarışmalarımız olacak. Acun Firarda’nın veliahtı bir program da hazırlıyoruz. İkinci olarak yeni gelen yarışmalarımız olacak. Dünyanın şu anda en çok konuşulan for matı olan Rising Star’ın yayın haklarını aldık. Bu da bir müzik yarışması. Onun dışında komedi olacak. Eser Yenenler, Oğuzhan Koç ve İbrahim Büyükak TV8’in komedi kulübünün organizatörleri olacak. Çeşitli citcom’lar yapacağız. Bir tanesinde onların yanı sıra Murat Boz ve iki sürpriz isim de olacak. Son olarak da hep içimde kalan iki şeyi hayata geçireceğim. Belgesel ve manevi sohbet programları yayınlayacağım.

Tam olarak ne zaman start vereceksiniz?

İddialı programlarımızın startı için 1 Eylül diyebilirim. Ama öncesinde de Dünya Kupası’nda TRT ile ortak yayın yapacağız.

TV8 dışında MNG Shopping TV’yi de satın aldınız…

Mehmet Nazif Günal, TV8’İ alırken o kanala da destek vermemi rica etti. O nedenle bu kanala da ortak oldum. Televizyon dışında internet, internet shopping, shopping TV gibi yan işlerimiz var. Bunlardan dünyalar kazanmak değil mantığım. Bunlar aracılığıyla etrafımızdaki sevdiğimiz, yararlanabileceğimizi düşündüğümüz insanlara iş imkanı sunuyoruz.En çok çalışılmak istenen kurumlar arasında yer alıyor Acun Medya. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Anlatamayacağım düzeyde başvuru alıyoruz. Acun Medya’nın enerjisi televizyonda yaptığımız prodüksiyonlar da görülüyor. Türkiye’deki en eğlenceli ekiplerden biriyiz. Kimsenin işe gelme saati, gitme saati sorulmaz burada. Ben zamanında nasıl çalışmaktan hoşlanıyorsam arkadaşlarımda da onu uyguluyorum. Bu kurumda kimse altındakini ezemez, yaştan başka hürmet etme konumu yoktur. Çok genç bir kadromuz var, onların enerjisine inanıyorum. 350’nin üzerinde çalışanımız var. Yeni operasyonlarla birlikte bu rakamın bine yaklaşacağını düşünüyoruz.

Yeni kanal alma planınız var mı?

Bundan sonra Avrupa’nın önemli ülkelerinin birinde kanal alıp başarılı olursam çok mutlu olurum. Bu peşinde koştuğumuz bir şey değil ama doğ-ru zamanlamayı yakaladığımız zaman yapabileceğimiz bir hamle. Başarımızın Türkiye’nin eseri olduğuna inanmıyorum. Artık doğru formatlar dünyada her yerde tutuyor.

Medya dışında başka yatırımlarınız olacak mı?

Ufak tefek yan işler var kafamda ama medyasal konsantrasyonumu kaybetmemem gerekli. Çünkü bizde işler Acun odaklı yürüyor.

Kendinizi programcı mı yoksa medya patronu gibi mi görüyorsunuz?

Eşofmanıyla, spor ayakkabısıyla kanalına giden enteresan bir medya patronuyum. Dünyada da muhabir olarak bir kanalda işe başlayıp sonra kanal sahibi olan bir başka örneğe rastlamadım. Bu konuma gelmemde, hala Show TV’ye ilk girdiğim zamanki Acun olmam etkili. Aslında Türkiye’de haftada dört gün çok ciddi reyting alan bir şirket Acun Medya. Kanal aldığım zaman da başka bir boyuta geçmedim. Haftada iki gün uğrayıp toplantı yapıyoruz. Sadece işim, çarpı üç oldu.

EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu