Anasayfa / İş Fikirleri / Türkiyede Yetiştiriciliği Yapılmayan Ürünmü Arıyorsunuz?

Türkiyede Yetiştiriciliği Yapılmayan Ürünmü Arıyorsunuz?Kolakas: Patatese alternatif

TÜRKİYE’DE henüz yetiştiriciliği yapılmayan ürün arıyorsanız, işte size üniversite destekli iki yeni ürün… Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Prof. Dr. Dursun Eşiyok, patatese alternatif ‘kolakas’ ve brokoliye benzeyen ‘piramit karnabahar’ adlı sebzeleri yetiştirdi. Üniversite söz konusu bu alternatif ürünleri yetiştirmek isteyenlere destek sunuyor. Eşiyok, girişimcilere yetiştirme tekniği, iklim ve toprak istekleri hakkında bilgi verdiklerini söylüyor. Kolakas yetiştiriciliği için en uygun bölgeler Güney  Ege ve Akdeniz Bölgesi.

Kolakas
Bitkinin gelişme süresi uzun olduğu için sıcak bölgeler tercih ediliyor. Kolakas, sıcakla birlikte suyu da seven bir bitki. Kolakas üretiminde kullanılan küçük yumruların boyutu, toprak yapısı, iklim koşulları ve uygulanan yetiştirme tekniğine bağlı olarak yumruların üretim alanlarına dikiminden 8-15 ay sonra hasat ediliyor. Kilosu 6-8 TL’den alıcı buluyor.

Piramit karmbahar olarak bilinen sebze, beyaz renkli olgunlaşmamış çiçek tomurcukları oluşturan Sprout brokoli sebzesi. Sebze olarak değerlendirilen brokoliyi üç farklı renkte olgunlaşmamış çiçek tomurcukları oluşturuyor. Bunlardan mor renkli olgunlaşmamış çiçek tomurcukları oluşturan çeşidinin besin değerlerinin daha yüksek olduğu belirtiliyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Yeni bir iş alanı: Tüketici Güvenliği Test Merkezleri

‘Toksikolog’ kimdir, ne iş yapar? Çoğu kimyasal ve yabancı madde bugün zehir etkisi yapıyor. Toplumsal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir