Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Turkcell’den Temettü Dağıtımı

Ziraat Bankası’nın yeni kreditör olmasıyla birlikte Çukurova ve Altimo arasındaki sorunlar çözülmüş görünüyor. Yeni hesaplar genel kurul ve temettü üzerine kuruluyor. Beklenti Turkcell’in dört yıl için 3,7 milyar TL ile 5,5 milyar TL arasında temettü dağıtması yönünde. Bunun yarımda Telia Sonera’nın Çukurova Grubu’ndan 1 milyar dolar tazminat alma süreci de devam ediyor.


Türkiye’nin ilk ve en büyük mobil operatörü Turkcell’de ortaklardan Çukurova Grubu ile Rus Altimo arasında yaşanan sorunlar, Ziraat Bankası’nın Çukurova’ya kreditör olması ve Altimo’ya borçların ödenmesiyle büyük ölçüde çözüldü. Şimdi gözler yapılacak ilk genel kurulda dağıtılması beklenen nakit te-mettiiye döndü. Biz de bundan sonra Turkcell’de neler olabileceğini, neler beklendiğini araştırdık.

turkcell temettu

Turkcell’de üç ana ortak olan İsveçli Telia Sonera, Çukurova Grubu ve Rus Altimo arasında 2005 yılından bu yana anlaşmazlık bulunuyor. 2010 yılından bu yana da genel kurul toplanıp yönetim ve temettü kararı alamıyor.

Finansal darboğaza giren Çukurova Holding, 2005 yılında Telia Sonera Grubu ile Turkcell hisselerine yönelik ön satış anlaşması yapmış, ancak bu anlaşmaya uymayarak yüzde 13,2 hisseyi Rus Altimo Gru-bu’na satmıştı. Yine kontrolündeki yüzde 13,8 hisseyi rehin vererek Altimo Grubu’ndan 1,6 milyar dolarlık borç almıştı. Böylece Turkcell’in yüzde 51’ini kontrol eden Turkcell Holding’te Çukurova Grubu’nun payı yine fazla oldu ve Turkcell’i kontrol etmeye devam etti.

RUSLARIN REHNİ KALKTI

İşte bu rehinli hisseleri elde etmek isteyen Altimo Grubu, genel kurulda karar alınmasını önleyerek Turkcell’in temettü dağıtmamasını sağlıyordu. Böylece Çukurova Grubu’nun temettü geliri elde edememesiyle rehinli hisseleri de alarak Turkcell’deki payını yüzde 27’ye çıkarmayı, böylece karmaşık bir yönetim yapısına sahip şirkette kontrolü ele geçirmeyi hedefliyordu. Ancak geçen hafta bu olasılık ortadan kalktı.

Çukurova Grubu’ndan KAP’a yapılan açıklamada 1,6 milyar dolar tutarındaki ödemenin Altimo Gru-bu’na transfer edilerek hisseler üzerinde Altimo’ya olan rehnin durdurulduğu, bu hisselerle ilgilin rehnin Çukurova’nın yeni kreditörü Ziraat Bankası lehine konulduğu ifade edildi. Açıklamada başka bir detaya yer verilmedi.

Çukurova Grubu’nun elindeki yüzde 13,8 hissenin piyasa değeri yaklaşık 1,9 milyar dolar. Yani borcu fazlasıyla karşılıyor. Ancak bu hisselerin yanında Çukurova’nın Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren petrol şirketi Genel Enerji’deki (piyasa değeri yaklaşık 1 milyar dolar) yüzde 24 hissesine de rehin konduğu yönünde haberler çıktı. Fakat bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Böylece Ziraat Bankası tarihindeki en büyük kredi anlaşmasını imzalamış oldu.

GENEL KURUL NE ZAMAN?

Bundan sonraki süreçte ilk etapta Turkcell’in genel kurulunun toplanması ve temettü ödemesi yönünde karar alınması bekleniyor. Ata Yatırım Analisti Ender Kaynar, paranın Altimo’ya ödenmesinin ardından 35-40 gün içinde genel kurulun toplanmasını, yeni yönetim kurulunun belirlenmesini ve temettü konusunda karar alınmasını bekliyor.

İş Yatırım analisti Nur Karabacak, “Turkcell’in yönetim kurulunda yedi üye var. Bunlardan ikisi Telia Sonera tarafından önerilen üyeler. Diğer beş üyeyi, Altimo ve Çukurova Grubu arasındaki anlaşmazlıklar sonucu genel kurulun kilitlenmesi nedeniyle, kurumsal yönetim ilkeleri gereği SPK atadı”diyor.

Bundan sonraki süreçte sorunun ortadan kalkmasıyla Çukurova ve Altimo birlikte hareket ederlerse genel kurulun toplanıp karar alabileceğini ifade eden Yatırım Finansman Analisti Kenan Turan ise şöyle diyor: “Dilerse şu aşamada bile Altimo yine mevcut çözümsüzlük ortamını devam ettirebilir. Ancak bu noktadan sonra çözümsüzlük kimsenin menfaatine olmaz. Eskiden temettülerin ödenmemesi ye hisseleri üzerinde rehin olması Çukurova’yı sıkıntıya sokuyordu ve Altimo bu koşullarda Turkcell’in kontrolünü ele geçirme umudu taşıyordu.”Ortakların Mart 2015’e kadar genel kurulu toplayıp geçmiş yılları ibra etmesi gerektiğini anlatan Turan, aksi halde SPK’nın müdahalesinin gündeme geleceğini söylüyor. Ancak işlerin o noktaya gelmesini beklemediğini kaydediyor.

TEMETTÜ BEKLENTİSİ BÜYÜK

Genel kurulla birlikte Turkcell’deki en önemli beklenti dağıtılması beklenen temettü. Hissedarlar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle son dört yılda Turkcell Holding temsil edilemediğinden genel kurul gerçekleşmedi. Bundan sonra yapılacak ilk genel kurulda temettü konusunda karar alınması bekleniyor. Turkcell, 2010, 2011, 2012 ve 2013 kârlarını dağıtamamıştı. 2010 yılında 1,3 milyar TL nakit temettü dağıtımı kararı alınmıştı.

Nur Karabacak, “2010 haricindeki diğer üç yıl için ortalama yüzde 50 temettü dağıtımı olsa dört yıl için toplamda 4,1 milyar TL temettü dağıtılabileceğini tahmin ediyoruz. Ortalama temettünün yüzde 75 olması durumunda temettü miktarı 5,5 milyar TL’ye çıkıyor” diyor.

Turkcell’in bilançosunda yaklaşık 7,9 milyar TL nakit pozisyonu olduğuna dikkat çeken Ender Kaynar, beklentilerinin bunun 4,6 milyar TL’sinin dağıtılması yönünde olduğunu belirtiyor.

Turkcell’in 3,7 milyar TL ile 4,8 milyar TL bandında temettü dağıtabileceğini söyleyen Kenan Turan ise buna göre şirketin temettü veriminin de yüzde 12,2 ile yüzde 15,9 aralığında olacağı kanaatinde. Buna göre Çukurova Grubu, 510-663 milyon TL aralığında temettü elde edebilir.

SONERA DA ALACAKLI

Ortaklar arasındaki sorunlar sadece bu konuyla sınırlı değil. Telia Sonera ve Çukurova Grubu arasında bir de tazminat davası var. Uluslararası Ticaret Mahkemesi, 2005 yılındaki Telia Sonera’ya Turkcell hisselerinin ön satış anlaşmasının koşullarını ihlal ettiği için Çukurova’yı faiz ve dosya masrafları ile birlikte yaklaşık 1 milyar dolarlık bir tazminata mahkum etti.

Ncell CEO’su Erim Taylan, bundan iki ay kadar önce Ekonomist’te yayınlanan söyleşide, “Kararın uygulanması ve gereken ödemenin tahsil edilmesi ile ilgili süreçteyiz. Burada hukuki süreç devam ediyor. Kararı veren Uluslararası Ticaret Mahkemesi ve dolayısıyla bir üst mahkeme olmadığından farklı bir temyiz süreci de yok. Hukukun elverdiği her olanağı değerlendirmeye çalışıyoruz, bunu yapmaktan başka da çaremiz yok” demişti.

Uzmanların tahminine göre Çukurova yakın zamanda bu tazminatı ödemek zorunda kalabilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu