Pazarlama Reklam

Türk Telekom’un Fiberliyoruz Reklam Kampanyası

İLETİŞİM dünyasında sık kullanılan bir tabirdir; “Öyle bir şey yapalım; öyle bir şey yapalım ki, sektördeki iddiamızı görsünler…”


İşte Türk Telekom, bu hafta “öyle bir şey” yaptı. Yenilenen marka kimliği ile şirket bu haftanın gündemine adeta bomba gibi düştü. PR ve reklam kampanyaları derken, televizyondan açık havaya, gazete ve dergilerden sosyal medyaya kadar yer ve gök #fiberliyoruz mesajıyla doldu. Avea ve TTNet markalarını yeni logoyla tek bir isim altında toplayan Türk Telekom, bu hareketiyle 2016 yılına da iddialı bir giriş yapmayı başardı.

Fiberliyoruz

Hepimiz bu tarihin geleceğini aylar öncesinden biliyorduk işin aslı. Şirketlerin tek bir çatı altında toplandığının ve departmanların birleştiğinin haberleri çok öncesinden yayılmıştı. Avea CE-O’su Erkan Akdemir sahnelerden çekilmiş, kurumsal iletişim, pazarlama gibi departmanlar başta olmak üzere üç şirketin ekipleri arasında yeni dağılımlar yaşanmıştı.

Tarihler 26 Ocak 2016’yı gösterdiğinde ise, Antalya’da düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, şirketlerin güçlerini tamamen birleştirerek entegrasyon sürecine tek marka olarak devam edeceğini açıkladı ve ekledi: “Artık ‘bir’ ve daha güçlüyüz…”

TURABİ’Yİ ANLAYAMADIK

Bu birleşmenin telekom pazarı ve finansal açıdan sonuçlarını ilerleyen zamanda göreceğiz. Beni asıl ilgilendiren yürütülen reklam, PR ve sosyal medya stratejisi. Açıklamanın yapıldığı basın gezisiyle başlayalım. İki gün süren ve Antalya’da düzenlenen basm toplantısına sektörle ilgilenen neredeyse konuyla ilgili tüm basın mensupları davet edilmişti. Öyle ki Faccbook fotoğraflarını görünce, aynı haftaya denk gelen diğer teknoloji basm toplantılarının talihsizliğine üzülmemek imkansızdı. Yanlış anlaşılmasın; Türk Telekom’un mecra ve erişim gücü ayırımı yapmadan sektörü takip eden tüm basm mensuplarını bu önemli buluşmaya davet etmiş olmasını takdir ediyorum. Ancak itiraf edeyim; düzenlenen basm toplantısının konsep-tiyle ilgili kafam karışmış durumda.

Eğlence tarafı ağır basan bir etkinlik ortaya çıkmış belli ki; ancak yeni kurumsal duruşun toplantıya davetli olan Rıdvan Dilmen ve Arda Türkmen’le nasıl birleştirildiğini merak ediyorum.Survivor yarışmasıyla tanınan Turabi nin neden orada bulunduğunu da gerçekten dinlemek isterim. Üstüne reklam yüzleri arasında Hadise’yi de görünce, “Acun Medya’dan toplu bir satın alma mı yapıldı?” diye sormamak elde değil.

HADİSE ÇOK YAKIŞMIŞ

Reklam filmine gelince… Markanın yeni sloganı, konsepti ve logosu ile yayınlanan reklam filminde, Türk Telekom’un özellikle fiber internet gücü konunun merkezine yerleşmiş -ki bu, mobil internetin ses iletişiminin önüne geçtiği günümüzde oldukça doğru bir strateji olmuş. Türk Telekom’un sahip olduğu 206 bin kilometre fiber altyapının gücünü merkeze koyması da anlaşılır bir durum. Reklam kısacası biz tüketicilere bu altyapıdan artık Avea ve TTNET müşterileri de yararlanacak mesajını veriyor. Yalnız burada bir parantez açmakta fayda var; Türk Telekom’un fiber altyapısını rakipler, Turkcell, Superonline ve Vodafone da kullanıyor. Bu nedenle rakip firmalardan her an hukuksal bir karşı atak yaşanması olasılıklar arasında.

TBWA\İstanbul imzası taşıyan film, müziği, sloganı, görüntü kalitesi ve esprili geçişleriyle de oldukça başarılı. Reklam yüzü olarak Hadise’nin seçilmesi de yerinde bir tercih; ne de olsa Hadise genç, dinamik, beğenilen ve iddialı bir isim. Ancak yine, Galatasaray’ın oyuncusu Wesley Sneijder ve eski Fenerbahçeli Rıdvan Dilmenle yapılan kapanışın sebebini anlayamadım. Her şeyden bir parça mantığı olmasaydı, ortaya çok daha etkileyici bir film çıkabilirdi.

Sosyal medya da unutulmamış; belli ki bütçenin bir kısmı da sosyal medya ünlülerine ayrılmış. Öyle ki #fiberliyoruz diye Twitter’da gezinince, Pucca’dan Ceri Levis’e, Odun Heriften Pink Freud’a tüm sosyal medya ünlülerinin konuya ilişkin esprili yaklaşımlarını okumak mümkün.

Kısacası anlaşılan o ki Türk Telekom 2016 pazarlamasına kesenin ağzını açarak başlamış durumda; harcanan bu devasa bütçenin karşılığı alınacak mı, bekleyip göreceğiz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu