Kariyer ve İş İlanları

Türk reçetesi ile Vodafone’a örnek oldu

Türk reçetesi ile Vodafone’a örnek oldu

Bu yılla birlikte üçüncü kez Yılın Profesyoneli seçilen Serpil Timuray, yüzde 14,3 oy oranı ile Temel Kotil ve Adnan Bali’yi geride bıraktı. Timuray, bu yıl profesyonel kariyerini global platforma taşıyarak Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Afrika, Ortadoğu ve Asya Pasifik Bölge Başkanı olarak atandı. Yazdığı Türk reçetesi Vodafone tarafından örnek proje olarak gösterildi.

serpil timuray

2009 yılında başlattığı stratejik dönüşüm programıyla gelir pazar payını dört yılda yüzde 18,6’dan yüzde 30,6’ya çıkaran ve bu performansı ‘Türk reçetesi’ olarak diğer ülkelere örnek gösterilen Vodafone CEO’su Serpil Timuray, artık global bir pozisyonda. 1 Ocak 2009 tarihinden bu yana Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapan Serpil Timuray, 1 Ocak 2014 itibariyle Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Afrika, Ortadoğu ve Asya Pasifik (AMAP) Bölge Başkanı olarak atandı. Kariyer basamaklarındaki bu yükseliş de Ekonomist’in düzenlediği Yılın İş İnsanları ödüllerinde onu üçüncü kez “Yılın Profesyoneli’ yaptı.


Serpil Timuray, Temel Kotil ve Adnan Bali ile yarıştığı oylamada yüzde 14,3 oy oranıyla birinci seçildi. Bu kategoride seçilen tek kadın olması ve üçüncü kez ‘Yılın Profesyoneli’ seçilmesiyle Timuray’ın performansı dikkat çekiyor.

İlk göreve geldiği 1 Ocak 2009’da GSM sektörü dışından olmasından dolayı şaşkınlık yaratan bu değişim, geçen dört yıl içinde ne kadar başan getirdiğini oıtaya koydu. Serpil Timuray, o zaman bu konuda hızlı tüketim sektöründe deneyim sahibi olmasını avantaja dönüştürdüğünü açıklamıştı.

Yüzde 18 daralma olarak başladığı ciro grafiğine sonraki iki çeyrekte de eksi olarak devam etti ama sonrasında yüksek ciro artışları kaydetmeye başladı. U dönüşü programı sayesinde hızlı bir büyüme yakalayan Vodafone Türkiye, 2009-2010 mali yılında 2,8 milyar TL gelir kaydetti. Vodafone kariyerinin ilk yılını bu sonuçla tamamlayan Timuray, sonraki yıllarda da başarılı bir grafik izledi.

BÜYÜME PERFORMANSI YÜKSEK

Serpil Timuray’ın dört yıllık Vodafone Türkiye performansına rakamlarla bakıldığında şirketi nereden nereye taşıdığı açıkça görülüyor. 2009-2010 mali yılında 2,8 milyar TL geliri olan şirketin 2012-2013 mali yılındaki gelirleri 5,5 milyar TL’ye ulaştı.Pazar payı dört yılda yüzde 18,6’dan yüzde 30,6’ya çıktı. 2010’da Vodafone Türkiye’nin 15,7 milyon abonesi vardı, bu sayı 19,6 milyon oldu. Çalışan sayısı 2 bin 492 iken şimdi 3 bin 300’e ulaştı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu