Pazarlama Reklam

Turizmciler sosyal medyayı nasıl kullanabilir?

peter longSosyal medya hayatımızın içinde daha fazla yer buldukça şirketler için bu siteler birçok fırsatı da beraberinde getirir oldu. Facebook, Twitter, Google+, Linkedin, Instagram ve daha birçok platform sayesinde şirketler müşteri edinebildiği gibi, müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarına da cevap verebiliyor.

İyi hazırlanmış sosyal medya stratejisi sayesinde rekabette öne geçmek hiç de zor değil. Geçen hafta gerçekleştirilen Üçüncü Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde turizmciler arasında yapılan bir ankette gelecekte turizmin yönünü ne belirleyecek sorusuna verilen ilk cevabın “Sosyal medya” olması bu yüzden şaşırtıcı gelmedi.


Zaten TUI Travel PLC CEO’su Peter Long da yaptığı konuşmada özellikle sosyal medyanın turizm sektörüne olan katkısına vurgu yaptı. Egcebook kullanıcılarının yüzde 50’sinin seyahat deneyimlerini paylaştıklarının altını çizen Long, bu noktada seyahat deneyimini özel kılmanın gittikçe daha önemli olduğunu hatırlattı.

Akıllı telefonlann aırizmcilere sağladığı fırsatlara da değinen Long’un şu sözleri pek çok otel ve turizm şirketine ilham verebilir: “Biz tur şirketi olarak turu sattıktan sonra müşteriyle iletişimimizi seyahat zamanına kadar kopartıyoruz. Ama müşterimiz satın aldıktan sonra sürekli tatilini düşünüyor. Bu noktada onlarla iletişim kurmak duygusal bağınızı güçlendirebilir. Örneğin tatil zamanındaki hava durumundan o bölgedeki yeme-içme noktalama, görülmesi gereken etkinliklere, tarihi yerlere, alınabilecek özellikli ürünlere kadar pek çok bilgi sunulabilir. Tatil heyecanım paylaşmanız onlarla özel bir ilişki kurmanızı da beraberinde getirir.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu