Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

TL’nin cazip hale gelmesi ve cari açığın yavaşlaması

yasar erdincSeçim sonrasında siyasi dengelerin pek fazla değişmeyeceğinin görülmesi, TL’nin cazip hale gelmesi ve cari açığın yavaşlayacağının öngörülmesiyle piyasalara yabancı para girişi arttı. Bu seyir beklenmedik olumsuz bir gelişme olmadıkça ağustosa kadar devam edebilir…

GEÇEN hafta piyasalar sadece dört gün açık kaldı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle perşembe günü piyasalarımız tatildeydi. Geçen hafta çarşamba günü yüzde 2.17 yükselen BIST-100 endeksi, bu yükselişini cuma günü de devam ettirdi.


Geçen hafta piyasaları coşturan ana unsur Merkez Bankası Erdem Başçı’nm enflasyon raporu sunumunda güçlü faiz indirimi sinyali vermesiydi. Şuan endekste 74.500 direnci kırıldığı için hedef olarak 77 bin-80 bin aralığı verilebilir. Fakat 73 bin seviyesi stop olarak belirlenmeli. Eğer endeks 73 bin seviyesinin altına kayarsa, bu zarara katlanamayacak olanlar alım yaparken hesap kitaplarını iyi yapmalı.

Geleceğe baktığımızda, ekonominin ve finans piyasalarmm gidişatını belirleyecek iki ana faktör var; bunlardan ilki, siyasi gelişmeler… İkincisi de ekonomik parametrelerdeki gelişmeler… Şöyle gerilere gidip 2013 Mayıs ayından bu mayısa kadar olan son bir yıllık döneme baktığımızda ilginç bir resim ortaya çıkıyor.

Piyasaları etkileyen iki ana faktör; ‘siyaset’ ve ‘iç-dış ekonomik’ parametreler. Piyasalarımız ‘Kırılgan Beşli’ olarak bilinen Endonezya, Hindistan, Güney Afrika ve Brezilya piyasalarma göre 2013 Mayıs ayından bu yana negatif ayrışmış ve bu ayrışma çok radikal olmuştu. Sebebi de, en yüksek cari açığa sahip olan ülke Türkiye’ydi ve en yakın zamanda seçimlere girecek olan ülke de bizdik. Fakat seçim sonrasında özellikle siyasi dengelerin pek fazla değişmeyeceğinin görülmesi, faizlerin yükseltilerek yabancı kaynak için yeniden TL’nin cazip hale gelmesi ve cari açığın belirgin şekilde yavaşlayacağının öngörülmesiyle birlikte yabancı para girişi arttı. Bu para hem hisse senedine hem de tahvil ve bonoya girdi.

Bundan sonraki süreçte

■ Kredi büyümesindeki sert yavaşlama nedeniyle 2014 için OVP’de belirlenen yüzde 4’lük hedef büyüme yerine 3 ile 3.5 arasında bir büyümeye ulaşabileceğimizi düşünüyorum.

■ Yağış azlığının ve don olaylarının gıda fiyatlarını olumsuz etkileme potansiyeli, enflasyon konusunda iyimser bir tablo çizmiyor. Merkez Bankası son enflasyon raporunda 2014 enflasyon hedefini yüzde 7.6’ya çekti. Bu gerçekçi bir hareketti ve yılı tahminen yüzde 8’in üzerinde bir enflasyon ile bitireceğimizi düşünüyorum.

■ İç talebin yavaşlaması ve TL’deki zayıflığın dış ticarete olumlu yansıması ile bu yıl cari açığın 50 milyar dolar civarına düşmesini bekleyebiliriz. Geçen yıl bu rakam 65 milyar dolar (GSYH’nm yüzde 8’i) olmuştu.■ Geçen hafta MB Başkanı Erdem Başçı kuvvetli faiz indirimi mesajı verdi. Sunum sırasında eğer TL ve dolayısıyla enflasyon beklentilerinin seyri faiz indirimine izin vermezse TCMB ve BDDK’mn bankacılık sistemini makro-ihtiyati tarafta destekleyebileceğini ifade etti.

■ Faizlerin haziran ortalarına kadar düşük seyretmesini, siyasi tansiyonun artması durumunda ise yeniden yüzde 10 üzerine çıkması beklenebilir.

■ Dolar/TL kuru, geçen haftaki olumlu gelişmeler sonrasında yeniden 2.10 seviyelerine doğru geriledi. Yaklaşık bir ay boyunca, çok anormal bir gelişme olmadıkça kurun, 2.08 ile 2.15 arasında dalgalanmasını bekliyorum. Fakat yılsonuna doğru yeniden 2.17 üzerine çıkarak 2.20 civarında denge bulabilir.

■ FED’in 29-30 Nisan tarihli son toplantısında yapılan açıklamalarda, faiz artırımı kararının sadece işsizlik ve gerçekleşen enflasyon verilerine bağlı olmayacağı, finansal gelişmeleri de içinde alan daha fazla sayıda göstergenin göz önüne alınacağını bildirdi. Son yapılan açıklamalar 2015 yılı ikinci yarısından önce bir faiz artışı olasılığını zayıflatıyor.

■ Ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, cumhurbaşkanı adaylarını öğreneceğiz ve 29 Haziran itibariyle adayların ortaya çıkması gerekiyor. Yaklaşık iki aylık süre içinde beklenmedik bir gelişme olmazsa, siyasetteki belirsizlik faktörünün piyasalar üzerinde çok fazla etkili olmasını beklemiyorum.

Herkese bol kazançlı bir hafta olması dileğiyle…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu