Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

TCMB faiz indirmeye devam eder mi?

Tüketici fiyatları, Ocak ayında yüzde 1,1 X oranında artış gösterdi ve yıllık bazda tüketici enflasyonu Aralık ayındaki yüzde 8,17’den yüzde 7,24’e düştü. Böylece TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın “yüzde l’den fazla düşerse olağanüstü PPK toplantısı olur ve faiz indirimine gidilir” uyarısı gerçeğe dönüşmedi. TL için olumlu etki yaratan bu durum sayesinde USDTRY kuru 2,3924 seviyesine kadar geriledi. Ertesi gün, faiz indirimi ve enflasyon konusundaki siyasi ve politik çevreden gelen açıklamanın ardından, ABD ISM İmalat Dışı PMI verisinin de beklenenden yüksek gelmesi ile USDTRY kurunda 2,4681 seviyesine kadar yükselen bir çıkış gözlendi. Şubat ayı Tarım Dışı İstihdam verisinin beklenenden yüksek gelmesi ile USDTRY kurundaki çıkış hareketi desteklenmiş oldu ve yeni rekorların test edilmesine olanak sağlandı.

TCMB faiz indirme

USDTRY kurunu etkileyen bir diğer önemli olay da Yunanistan cephesinde yaşandı. Seçim stratejisi olarak Yunanistan’ın borçlarını sildirerek ekonomik krizi bitirme iddiasında olan yeni Başbakan Çipras ile AB yetkilileri arasındaki görüşmelerde kesin bir sonuca varılamadı. Yunanistan’daki krizin henüz çözülememiş olması piyasalarda euroya karşı oluşan satış baskısını arttırdı ve bu da USDTRY kurunda sert yükselişlere sebep oldu.

Buna karşılık, 2013 yılının son aylarından beri süregelen Ukrayna krizinde çözüme yönelik somut adımların atılması USDTRY kurunun gevşemesini sağladı. Rusya, Almanya, Fransa ve Ukrayna liderlerinin barışın sağlanması amacıyla gerçekleştirdikleri toplantı olumlu geçerek ateşkes kararı alındı. Akabinde açıklanan ABD Çekirdek Perakende Sanşlar ve Perakende Satış rakamlarının beklenenden düşük gelmesi USDTRY kurunun yönünü değiştirdi ve geri çekilme gözlenmeye başladı.Bu ay içinde kur açısından takip edilecek en önemli ekonomik veri; 24 Şubat Salı günü gerçekleştirilmesi beklenen TCMB Para Piyasası Kurulu Toplantısı olacak. TCMB’nin toplantıda faiz indirimine gitme olasılığı yüksek ancak indirim oranının siyasi çevreler ve iş çevreleri tarafından ne kadar memnuniyetle karşılanacağı soru işareti. USDTRY kuru üzerinde olası bir faiz indiriminin yanı sıra kararın ardından gelecek açıklamalar da etkili olacaktır.

Teknik açıdan USDTRY kuruna baktığımızda; 2,4980 ve 2,4770 dirençlerinin altında 4 saatlik ve günlük kapanışlar devam ettiği müddetçe TL lehine düzeltme hareketinin devam edebileceğini belirtmek isteriz. Bu durumda 2,4540 – 2,4460 ve 2,4390 desteklerini takip edeceğiz. Daha aşağıda ise 2,4220 ve 2,3940 izleyeceğimiz bir sonraki destekler. Kurda orta vadeli yükselişin devamı adına 2,3940 ana destek seviyesi üzerinde günlük ve haftalık kapanışların devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kurda yeni rakorların görülmesi adına ise öncelikle 2,4770, daha sonra da 2,4980 ana direnç seviyeleri üzerinde günlük kapanışlar aradığımızı hatırlatmak isteriz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu