Pazarlama Reklam

Taşınması gerekmeyen sadakat kart çıkardı

2009’da kurulan ve bugün 172 mağazası, bin 200 çahşanıyla hizmet veren Gratis, sadakat kart uygulamasına geçti. Müşterilerine kişiselleştirilmiş kampanyalar sunmayı hedefleyen marka, lokasyon bazh çalışmalar yapmaya da hazırlanıyor.


Günümüzde ürün yaşam döngülerinin kısalması ve müşteriye sunulan seçeneklerin çoğalmasıyla birlikte müşterilerle ilişki kurmak ve yönetmek oldukça güçleşti. Her şirket müşterisini daha iyi tanımak ve satın alma alışkanlıklarını bilmek istiyor. CRM amaçlı müşteri bilgileri ve satın alma alışkanlıklarını ortaya koyan verilerin toplanması konusunda en etkin yöntemi ise sadakat kartları oluşturuyor.

Gratis

Ödüllendirme seçeneğiyfe bir yandan yeni müşteri kazandıran bu kartlar, mevcut müşterilerin de sadık müşteri haline gelmesini amaçlıyor. Son yıllarda bu kartlar lokalleştirme ve kişiselleştirme üzerine kurulu pazarlama stratejisi olan şirketlerin de olmazsa olmazı haline geldi.

Türkiye’de 172 satış noktasıyla en çok mağazası bulunan kişisel bakım marketi olan Gratis de sadakat kartın CRM için olmazsa olmaz olduğunu düşünen markalardan biri. Nisan ayında başladıkları kart programı dahilinde bugüne kadar 500 bin kart verdiklerini söyleyen Gratis Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Özbek, hedeflerinin yıl sonuna kadar 1 milyon karta ulaşmak olduğunun altını çiziyor.Herkesin cebinde pek çok sadakat kart olduğuna değinen Özbek, bunları taşımanın sıkıntısından bahsediyor ve kendi kart programlarının farkını şu sözlerle anlatıyor: “Bizim kartımızı taşımanız gerekmiyor. Bir kere aldıktan sonra yaptığınız alışverişlerde telefon numaranızı söylemeniz yeterli. Tüm avantajlardan bu şekilde yararlanabiliyorsunuz. Sadece puan harcamak için karta ihtiyacınız oluyor. Ayrıca kart sahiplerine sadece Gratis’te avantaj sunulmuyor. Farklı marklarla çapraz işbirliklerimiz var.”

Web sayfasını müşterilerini tanıyarak kişiselleştireceklerini de söyleyen Özbek, operatörlerle işbirliğine girerek müşterinin mağazaya girişiyle ona özel imkanlar sunan sms’ler atmayı planladıklarını da sözlerine ekliyor. Kişiselleştirme kabiliyeti sayesinde herkese talep ettiği üründe imkan sunulması planlanıyor.

Sadakat kart sadece müşteri ilişkilerinde değil, pazarlama iletişimi çalışmalarında da etkin olarak kullanılacak. Elde edilen müşteri verileri sayesinde hangi mecraya, kimler için ve hangi ürün tanıtımlarının gireceğine karar verilebileceğini söyleyen Özbek, “Gratis Kart’ın diğer kişisel bakım marketleri arasında müşterinin bizi tercih etmesinde etken olmasını istiyomz” diye konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu