Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Sözler tutuluyor tam destek sürüyor

İş dünyasının “İstihdam Seferberliğine verdiği destekle nisan ayı işsizlik oranı 1.2 puan azalarak 10.5’e geriledi. İşsizlikte tek haneli hedeflerin yılsonu olmadan yakalanması bekleniyor…


CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla şubat ayında başlatılan istihdam Seferberliği, işsizlik oranlarını aşağı çekmeyi sürdürüyor. Geçen hafta açıklanan nisan ayı işsizlik oranları, istihdam cephesinde işlerin yoluna girmeye başladığını gösteriyor. TÜİK verilerine göre, Nisanda işsizlik oram bir önceki aya göre 1.2 puan azalarak yüzde 10.5 ile son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Gerçi geçen yılm nisan ayma göre işsizlikte 1.2 puanlık artış var ama nisan ayında gelen işsizlik verileri iş dünyasına moral verdi Zira bu yılın ocak ayında yüzde 13’e yükselen işsizlik oram, şubat ve mart döneminde sırasıyla yüzde 12.6 ve yüzde 11.7’ye gerilemişti. Ekonomi yönetiminin deklare ettiği ve iş dünyasının da destek verdi ği hedef, yılsonunda işsizlikte tek haneli rakamlara ulaşmak.

İşsizlikle mücadelede hükümetin verdiği teşvikler kadar iş dünyasının desteği de önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istihdam cephesinde başlattığı seferberliğe iş insanları, daha ilk günden destek vereceğini açıklamış ve birbiri ardına “hedef istihdam” rakamlarım kamuoyu ile paylaşmışlardı. İzmir, İstanbul gibi bazı iller, istihdam hedeflerine yılsonu olmadan ulaştılar bile.

HEDEF YAKALANMAK ÜZERE

Ekonominin başkenti olan İstanbul’da da hem sanayici hem de ticaret erbabı istihdam seferberliğine tam desteğini sürdürüyor. İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Haşan Er-kesim, “İstihdam Seferberliği’nde taahhüdümüz 500 bin istihdam sağlamaktı. Bunun 400 binine ulaşmış durumdayız. Yılsonunda hedefimizi aşacağımızı düşünüyorum” diyor. Nisan ayında işsizlik oranlarının 1.2 puan düşmesinin İstihdam Seferberliği’ne verilen desteğin sonucu olduğunu belirten Erkesim, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bazı sektörler yazın istihdamlarını artırırlar. Birçok sektör de ‘sezon’ başlangıcı kabul edilen eylül ayından sonra istihdamlarını artırır. Ben eylül ayından sonra işsizlik oranlarının hızla tek hanelere düşeceğine inanıyorum. Ayrıca hükümetimizin verdiği teşvikler yerine ulaştı. İş dünyası bu teşviklerin gerçekçiliğini ve faydasını gördü. Ben yılsonu olmadan işsizlik oranlarında tek haneye ulaşma hedefinin yakalanacağını düşünüyorum.”

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı ise, Türkiye’nin önde gelen sanayicilerini de aralarında bulunduran üyelerinin istihdam Seferberliği’ne katkı sağlamaya devam ettiğini söylüyor. Bir kişilik istihdamı bile önemsediklerini belirten Özhamaratlı, istihdamı artırmak için yaptıkları çalışmaları şöyle anlatıyor:

“İstihdam Danışma Masası desteğimiz devam ediyor. Odamız bünyesinde Valilik ve ilgili kuramların katılımıyla danışma destek ve teşviklerin koordine edilmesi için de bir hazırlık içindeyiz. Devletimiz de üzerine düşeni yapıyor. Bizim gibi ilgili kuramlardan zaman zaman istihdama daha fazla hareket kazandırmak için neler yapabiliriz diye fikri almıyor.

Son açıklanan işsizlik rakamlarında sanayi istihdamında beklenen artışın olmaması ise düşündürücü. Maalesef gençlerimiz üretim yerine Jıizmet sektörüne yönelmeyi tercih ediyor. Vasıfsız eleman bulma konusunda sıkıntılar var.”

“İZMİR SÖZÜNÜ TUTTU”

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkam Ekrem Demirtaş, istihdam seferberliğiyle İzmir’de 100 bin istihdam sağlayacakları yönünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdikleri sözü tuttuklarını belirtiyor. Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin işsizlik olduğunu, bu sorunun çözümü için istihdam seferberliğine ilk günden bu yana destek verdiklerini vurgulayan Demirtaş, “1 Ocak-lO Temmuz tarihleri arasında kentimizde 96 bin 521 artı istihdam sağlandı. Hedefe ulaşmamız için 3 bin 479 kişiyi daha istihdam etmemiz yeterli olacak. Bu ay içinde 100 bin kişiye rahatlıkla ulaşırız. Yılsonu için çok daha fazlasını gerçekleştireceğimize inanıyorum. Sözümüzü tuttuk” diyor. Üyelerinin istihdamlarmı artırması için yaptıkları çalışmaları ise Demirtaş şöyle anlatıyor:

“Oda olarak üyelerimizin işlerini geliştirerek istihdam sağlamalarma yardımcı olmak üzere bankalarla görüşmeler yaptık. Bunun sonucunda uygun koşullu kredi protokolleri imzaladık. Tüm bu çabalar sonuç verdi ve bin 598 üyemizin, toplam 199 milyon 554 bin 790 TL kredi kullanmasını sağladık. İşsizlik sorununun en önemli çözüm yollarından birinin de girişimcilik olduğunun farkındayız. Bu anlayışla bu sene odamızdan bütçe ayırarak inovatif proje sahibi girişimcilerimize hibe olarak teşvik verdik. Girişimciler ile yatırımcıları buluşturmak için çalışıyoruz.”

GENÇ İŞSİZLİK GERİLİYOR

Nisan ayında işsizlik oranının bekledikleri gibi gerilemeye devam ettiğini belirten Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, genç işsizliğin gerilemesini de memnuniyetle karşılıyor. Zeytinoğlu, görüşlerini şöyle özetliyor:“Ocak ajandan bu yana 1 milyon 485 bin kişi, mart ayından nisan ayına ise 670 bin kişi istihdam edilmiş durumda. İstihdam seferberliğinin hem işsizlik hem de Türkiye ekonomisi üzerine etkileri olumlu seyrediyor. Önümüzdeki aylarda seferberlik ve mevsimsel etkilerle işsizliğin daha da gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca genç nüfustaki işsizlik oranının nisan ayında yüzde 19.8 seviyesine gerilemesi istediği-miz bir gelişmedir. Ocak ayında bu oran yüzde 24.5 seviyesindeydi. Başlatılan seferberliğin olumlu yansımalarını genç nüfustaki işsizlik oranlarında da memnuniyetle görüyoruz.”

“SEFERBERLİĞE SAHİP ÇIKTIK”

Ankaralı şirketler de işsizliğin düşmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Ankara Sanayi Odası zaten şubat ayında yüksek oranda istihdam sözü veren firmalarını ödüllendirmişti. Koloğlu İnşaat, Türkerler A.Ş., HGG İnşaat, Limak İnşaat, Aras İnşaat, Mitaş Enerji, Astor Transformatör, APC Tasarım, Sargın İnşaat, Demir Ex-port, Tusaş Havacılık, ADDS Dişli Dövme İmalat, Armin Elektrik, Ulusoy Elektrik ciddi istihdam sözü verirken, Türkerler Holding 2017’de 7 bin 279 yeni istihdam sağlayacağını açıklayarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan istihdam seferberliğine Ankaralı firmaların yoğun destek verdiğini ve istihdam sözlerini tuttuklarını söylüyor. Geçen ay itibariyle Ankara’da işsizliğin geçen yılın aynı ayma göre 80 bin azaldığını belirten Özdebir şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Nisan ayında işsizlikte düşüşün sürmesini bekliyorduk. Bazı basın yayın organlarında ‘Zaten yaz geldi, işler açıldı, istihdam artışı normal’ gibi yorumlar yapılıyor. Oysa nisan ayında istihdamın gelişmesini destekleyecek bir ekonomik konjonktür yoktu. İş dünyası istihdam seferberliğine destek vermek için ciddi bir performans gösterdi. 1.4 milyon istihdam artışı oldu. Bu seferberliğe sahip çıkıldığının bir göstergesi. Şu anda sanayicilerimizden ara eleman bulmakta sıkıntı yaşadıkları bilgisini alıyoruz. Özellikle gençler imalat sanayinde çalışmaya teveccüh göstermiyorlar. Ancak biz sanayici üyelerimize bu konuda oda olarak destek oluyoruz. 1.300 gence mesleki eğitim kursu verdik.”

MORALİMİZ YÜKSELDİ

Türkiye’nin birçok ilinde istihdam seferberliğinde sağlanan başarıların devam etmesi için şirketlerden sivil toplum kuruluşlarına kadar her kesim tek yürek halinde hareket ediyor. Mersin Genç İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Serkan İzol, Mart ayında yüzde 11.7 olan işsizlik oranının, Nisan ayında yüzde 10.5 seviyesine gerilemesinin sevindirici olduğunu belirtiyor. İzol, “Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 463 bin kişi artarak 3 milyon 287 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1.2 puanlık artış ile yüzde 10.5 seviyesinde gerçekleşti” diyor. İstihdam edilenlerin sayısının, 2017 Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 519 bin kişi artarak 28 milyon 157 bin kişiye ulaştığını kaydeden İzol, sözlerine şöyle sürdürüyor: “Bu rakamlar, Türkiye ekonomisinin her geçen gün giderek geliştiğini ve bunun işsizlik rakamlarına yansıdığım gösteriyor. ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ anma etkinliklerinin hemen ardından böylesine sevindirici haberlerin yayınlanması ülke olarak moralimizi üst seviyeye çıkarıyor. Bizler dernek üyelerimize İstihdam Seferberliği kapsamında istihdam oranlarını artırmaları çağrısında bulunmuştuk. Dernek olarak işsizlik rakamlarına olumlu katkımız varsa ne mutlu bizlere. Ülkemiz böylesine önemli bir süreçten geçerken ekonomik anlamdaki verilerin giderek daha güzel sonuçlar vermesi en çok iş dünyasının temsilcileri olan biz-leri mutlu ediyor. Umarız bundan sonraki süreçte de Türkiye ekonomisi dünya ekonomisinde önem arz eden bir noktaya ulaşacaktır.”

Abdurrahman KAAN / MUSIAD Genel Başkanı
Üyelerimizin istihdamı artıyor

İşsizlik oranının son üç aydır düşüş eğilimi göstermesi, Türkiye ekonomisi açısından oldukça olumlu bir gösterge. Yılın ilk dört ayında sağlanan toplam istihdam artışı 1.5 milyona yaklaştı. Elbette bu başarıda İstihdam Seferberliği’nin önemli bir etkisi bulunuyor.

Cumhurbaşkanımızın Şubat ayındaki çağrısının ardından ilk ay 284 bin artış kaydeden toplam istihdam, devam eden aylarda daha da ivme kazandı ve Mart ayında 553 bin, Nisan ayında 668 binlik artışlar gerçekleşti.

Elbette MÜSİAD üyelerinin İstihdam Seferberliğine verdiği katkı da devam ediyor. Üyelerimizle yaptığımız anketler vasıtasıyla veri topladığımız ve her ayın son işgünü kamuoyuyla paylaştığımız Satmalına Müdürleri Endeksi (SAMEKS)’nin Haziran 2017 dönemine ait verilerine göre, hem sanayi hem de hizmet sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin istihdamları artmaya devam ediyor. Türkiye genelinde istihdamdaki bu artışın önümüzdeki süreçte de devam edeceğini ve böylece işsizlik oranındaki düşüşün kademeli olarak süreceğini tahmin ediyoruz.

RAHİME BAŞ UÇARBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu