Girişimcilik Haberleri

Sosyal Girişimcilerden Büyük Katılım

SOSYAL GİRİŞİMCİLERDEN BÜYÜK KATILIM

Kapitalizmin “hep daha fazla kâr etmek” felsefesinin geçerliliğini kaybettiği bir döneme giriyoruz. Sosyal ve çevresel sorunlar artıkça sadece kâr odaklı büyüme modeliyle hareket eden şirketler güvenilirliğini ve prestijini kaybediyor. Artık “insan” odaklı modeller öne çıkıyor. Bu noktada sosyal girişimciliğe olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor ve sosyal girişimler iş dünyasında bir adım öne çıkıyor.

Metro Sosyal Girişimci Yarışması Odulleri

Metro Toptancı Market ve Capital&Ekonomist dergilerinin iş birliği ile gerçekleştirilen Metro Sosyal Girişimci Yarışması, yaşadığı toplum ve dünya için elini taşı altına koymaya çalışan girişimci iş insanlarını gün ışığına çıkarmayı hedefledi. Ekonomik, sosyal veya çevresel açıdan fark yaratan, kamuoyuna örnek olan projelere imza atmış sosyal girişimcileri bu yolda yüreklendirmek ve yeni girişimcileri teşvik etmek yarışmanın ana prensibi olarak kabul edildi.

Türkiye, dünya ülkelerini geride bıraktı

Bu projeyi hayata geçiren Metro Toptancı Market ve Capital&Ekonomist dergileri ekibi için oldukça heyecanlı bir süreç gerçekleşti. 21 Nisan-30 Haziran 2014 tarihleri arasında başvuruların kabul edildiği yarışmaya, 300’ün üzerinde katılım gerçekleşti. Bu rakamla Türkiye, yanşmanın düzenlendiği Metro ülkeleri arasında en fazla katılıma sahip ülke oldu. Türkiye’de sosyal sorumluk bilinci gelişmiş girişimci sayısının dünya ülkelerini geride bırakması hepimiz için paha biçilemez bir gurur kaynağı…


Katılımcılar, projelerini kısa bir hikayeyle Metro Sosyal Girişimci Ödülleri web sitesi üzerinden anlatarak yarışmaya başvurdu. Hikayeye ek olarak fotoğraf, video gibi görsel malzeme desteği de kullanan katılımcılar, esnaf, küçük işletme, oteller, cafe-restoran-catering şirketleri, serbest meslek ofisleri, sağlık kuruluşlarından olmak üzere 6 kategoride yanştı.

Kadın girişimciler umut kaynağı oldu

Sürdürülebilirlik, müşteri memnuniyeti ve güvenilirlik alanında ölçülebilir verilere sahip, işini ve kendisini geliştirmeye açık herkesin katılabileceği yarışmada Metro müşterisi olma kriteri aranmadı. Proje değerlendirmelerinin ilk aşaması, web sitesini ziyaret eden kişilerin oylarıyla tamamlandı.

Girişimcilere oy veren ziyaretçiler, bu sayede finale kalacak ilk 10 projeyi belirledi. Finale kalan isimler arasından da jüri her kategorinin birincisini seçti. Yarışmaya gelen başvurular arasında sağlıktan gıdaya, eğitimden sanata ve spora kadar birçok dikkat çeken girişim yer aldı. En yoğun katılım ise esnaflar tarafından gerçekleştirildi. İzmir’den Diyarbakır’a Türkiye’nin her bölgesinden ilgi gösterilen yanşmada kadın ve erkek girişimcilerin sayılarının birbirine çok yakın olması dikkat çekti. Kadın girişimcilerin aktifliği Türkiye için olumlu ve umut verici bir gelişme olarak değerlendirildi.Başvuru sayısı sıralamasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Mersin ilk 5’te yer alırken, Antalya, Konya, Adana ve Eskişehir’den de yoğun katılım gerçekleşti. En fazla başvuru sırasıyla Marmara, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinden yapıldı.

Yılın Sosyal Girişimcisi 20 Bin TL kazandı

Farklı meslek gruplarını içeren 6 kategori çerçevesinde değerlendirilen girişimlerden, her kategoriden 3 projeye ödül verildi. Bu kategori birincileri arasında gerçekleştirilen ikinci bir değerlendirmede ise yılın sosyal girişimi seçildi. Kategori birincilerinin 5 bin TL ile ödüllendirildiği yanşmada Yılın Sosyal Girişimcisi ödülünün sahibi ise 20 bin TL’lik büyük ödülü kazandı. En çok oy alan ilk 10 girişimci ise sertifika almaya hak kazandı.

Toplumsal sorunlara yaratıcı ve yenilikçi çözümler bulunması için itici bir güç olması hedeflenen Sosyal Girişimci Ödülleri’nin jüri üyeleri ise Türkiye’nin önemli iş insanları, girişimcileri ve gazetecilerinden oluşturuldu. İşte değerleri jüri üyeleri:

/ Ayşen Zamanpur / Silk & Cashmere Kurucusu ve CEO’su / Emin Çapa / CNN Türk Ekonomi Müdürü / Emre Kurttepeli / Mynet Yönetim Kurulu Başkanı / Gülden Yılmaz / Koton Yönetim Kurulu Eşbaşkanı / İhsan Elgin / Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü / Leyla Alaton / Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi / Mehmet Gürs / İstanbul Yiyecek İçecek Grubu Kurucu Ortağı / Mustafa Taviloğlu / Mudo Yönetim Kurulu Başkanı / Nevzat Aydın / Yemeksepeti Genel Müdürü / Sina Afra / Markafoni Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su / Vahap Munyar / Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı / Vedat Başaran / Osmanlı Mutfağı Araştırmacısı ve Şef

“Girişimcileri yüreklendirmek istedik”

Dünyanın en önemli uluslararası perakende şirketlerinden Metro Group’un satış şirketlerinden biri olan Metro Toptancı Market, bu tür projelerin sosyal girişimcileri yüreklendirerek daha başarılı projelere imza atmaları yolunda birer dönüm noktası olacağına inanıyor. Bu doğrultuda Sosyal Girişimci Ödülleri’ni geleneksel hale getirmeyi amaçlayan şirket, sosyal girişimciliği dönüşümü sağlayacak en önemli çözümlerden biri olduğunu düşünüyor. Katılımcılann girişimci ruhlarıyla bir başarı elde etmelerinin kendileri için en önemli unsur olduğunu belirten Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, proje ile ilgili şöyle konuştu:

“Geride bıraktığımız 24 yıl boyunca görüştüğümüz, tanıştığımız her yeni müşteri ve tedarikçinin girişimci ruhu bizi etkileyerek çalışmalarımız için ilham verdi. Tüm bu süre zarfında tanık olduğumuz başan hikâyeleri, bizi, bir sosyal girişimcilik yanşması düzenleme noktasına getirdi. Yaşadığı toplum ve dünya için bir fark yaratan girişimci iş insanlarını gün ışığına çıkarmak ve tüm topluma örnek olarak lanse etmek istedik. Bu yarışmanın, toplumsal sorunlara yaratıcı ve yenilikçi çözümler bulunması için itici bir güç olacağına inanıyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu