Girişimcilik Haberleri

Girişimciliğin Etik Sorumluluğu

Dünyada sadece kâr odaklı iş modellerinin gelecek vaat etmedikleri aşikâr… Sürdürülebilir bir yaşam için insan, toplum ve çevre odaklı gelişme sürecinin ise henüz başında olduğumuzu söyleyebiliriz. Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak pek çok konuda etik sorumluluğa verilen değer artıyor. İhtiyaç ve eylemlerimiz doğaıltusunda hayatımız yeniden şekilleniyor.

Bu gelişmelerle birlikte, ticaret dilinde yaygın olarak kullanılan birçok – kavramın anlam değişikliğine uğradığını görüyoruz. Girişimcilik kavramı da bunlardan bir tanesi. Bugün iş dünyası artık ticareti değil, insanı ve çevreyi merkezine alan bir anlayışla hareket etmek zorunda olduğunun bilincine

varmaya başladı. Girişimci unvanını sosyal sıfatıyla tamamlayarak ona etik bir sorumluluk yükledi.

Girişimciliğin Etik Sorumluluğu

Sosyal girişimci kimdir, ne yapar?

Sosyal girişimci yalnızca ticari amaçla değil, sosyal ve toplumsal duyarlılıkla da hareket eden kişidir; dünyadaki sorunlara bu bakış açısıyla yaratıcı ve yenilikçi çözümler getirmeye çalışır. Etik bir anlayış ve sorumluluk bilinciyle görevini yerine getirir.

Toplumun gelişmesine katkı sağlayacak şekilde bireylerin yararına hizmet eder. Sosyal girişimciler insanların hep birlikte gelişiminden yanadır.

Sosyal girişimci kavramının yaratıcısı Bili Drayton’ın meşhur ifadesiyle söylemek gerekirse “Sosyal girişimciler asla bir balık vermekle ya da balık tutmayı öğretmekle yetinmez. Balık endüstrisinde topyekûn gelişmeyi hedefler.” Yarışma konusunda bize tam da bu anlayış ilham verdi. Biz de bu anlayış doğrultusunda yarışmamızın aktörlerini “sosyal girişimciler” olarak belirledik.

Dünyada 50’nci, Türkiye’de ise 24’üncü yılını yaşayan, dünyanın önde gelen perakendecilerinden biri olarak uzun yıllardır sayısız girişimciyle karşılaştık. Ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan fark yaratan pek çok projeye tanık olduk. İş dünyasında fark yaratan bu insanların başarı hikayelerini daha geniş kitlelerle paylaşmak üzere bir yanşma düzenlemek istedik. Sosyal girişimcilerimizi günışığına çıkararak, onları bu yolda yüreklendirmek ve en önemlisi de yeni girişimcileri bu yolda teşvik etmek için Metro Sosyal Girişimci Yarışması’nı düzenlemeye karar verdik. Metro Sosyal Girişimci Ödülleri’nin gerçekleşmesinde Sayın Rauf Ateş ile birlikte Capital ve Ekonomist dergileri büyük katkı sağladı.

Sosyal girişimcilerimize hikayelerini bizimle paylaşmaları için çağnda bulunduk. Sağlıktan gıdaya, eğitimden sanata ve spora kadar farklı alanlarda çok sayıda hikaye elimize ulaştı. Ne mutlu bize ki, yarışmamızın henüz ilk yılında İzmir’den Diyarbakır’a, Edirne’den Şırnak’a kadar ülkemizin dört bir yanından girişimciler, 350’nin üzerinde hikayeyi bizimle paylaştı. Bu sayıyla Türkiye, yarışmanın düzenlendiği Metro ülkeleri arasında en yüksek başvuru sayısına ulaşan ülke oldu. Kadın ve erkek girişimcilerimizin yarışmamıza neredeyse eşit oranda başvuruda bulunmaları bizim için çok anlamlıydı.

Tüm bu hikayeler, Türkiye’nin kendi alanında başarılı ve seçkin isimlerinden oluşan değerli bir jürinin elemesinden geçti. Bunun sonucunda, her kategorinin finalistleri belirlendi. 16 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirdiğimiz ödül töreninde finalistler arasından 6 kategorinin birincileri ve onların arasından seçilen Yılın Sosyal Girişimcisi açıklandı. Esnaf, Butik ve Yerel İşletmeler, Oteller, Restoran-Cafe ve İşletme Mutfakları, Serbest Meslek Ofisleri, Sağlık Kuruluşları kategorilerinde yarışan girişimciler arasından önce her kategorinin birincisi, ardından da Yılın Sosyal Girişimcisi seçildi. İş insanları, gazeteciler ve girişimcilerden oluşan bir jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Ayhan Öztürk, Yürüyen Işıklar adlı projesiyle Yılın Sosyal Girişimcisi seçilerek 20 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Yanşmamıza ilgi gösteren, hikayesini bizimle paylaşan tüm girişimcilerimize yürekten teşekkür ediyomm. Katılımlarıyla bize büyük güç verdiler. Onlar sayesinde doğru yolda olduğumuzu tekrar hatırladık.

Türkiye’de Yılın Sosyal Girişimcisi’ni belirlemek amacıyla başlattığımız bu süreçte her zaman yanımızda olan Sayın Rauf Ateş ile Capital ve Ekonomist Ailesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum.

Son olarak bu yarışmanın hayata geçmesinde destek olan tüm Metro Türkiye Ailesi’ne, çalışma arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Bundan sonraki yıllarda da hikayeleriyle bize ilham veren girişimcilerin yanında olmaya, onları desteklemeye devam edeceğiz.

Kubilay ÖZERKAN

Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu