Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Seçim sonrası reel piyasalar hareketlendi

Seçim sonrası reel piyasalar hareketlendi. Konuttan tüketici elektroniğine birçok sektörde satışlar artıyor. Reel sektör temsilcileri yaz mevsiminden ve Ramazan ayından da umutlu…


SEÇİM atmosferi eskisi kadar olmasa da piyasaları kuşkusuz tedirgin ediyor. Nitekim yerel seçimler öncesi de başta konut olmak üzere reel piyasalarda talepler bir miktar ertelenmişti. Ancak siyasi gerginliğin atlatılmasıyla birlikte piyasalara yeniden hareket geldi. Gerçi önümüzde bir de Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Ancak reel sektör temsilcileri bu seçimin piyasaları etkilemeyeceğini düşünüyor. Konuttan tüketici elektroniğine, gıdadan tekstile hemen her sektörde yaz mevsiminin canlı geçmesi bekleniyor.

reel piyasalar

YENİ TEKNOLOJİLER CEZBEDİYOR

Türkiye, tüketici elektroniğinin yüksek potansiyel taşıdığı bir pazar. Dünyada durgunluk hatta geriye gidiş yaşanırken, hem genç nüfusu hem de yeni teknolojilere olan ilgi sayesinde Türkiye’de bu sektör büyümeye devam ediyor. Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman, tüketici elektroniği satışlarının nispeten daha durgun olduğu ocak ayının bu yıl hareketli geçtiğini, bunun da şubat ayındaki taksit düzenlemelerinin tüketici talebini erkene çekmesinden kaynaklandığını ifade ediyor. Şubat ayında bir miktar gerileyen talebin mart ayında yeniden yükseldiğini kaydeden Oyman, Teknosa’nm da ilk çeyrek cirosunu artırdığını belirtiyor. Bunda cep telefonu satışlarının etkili olduğuna işaret eden Oyman, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Türkiye ekonomisinde iç ve dış talebin dengelenmesine dönük strateji ve bu çerçevede yapılan düzenlemelerin, iç piyasayı zorlaması beklense de biz teknoloji tarafında bundan az etkileneceğimizi düşünüyoruz. Yakın zamanda 300’üncü mağazamız açılacak. Pazarı hareketlendirmede yeni teknolojiler önemli bir yer tutuyor. 2014 yılında çok heyecan verici ürün lansmanları var. Özellikle dünya kupasının, “curved” televizyonlara yoğun bir talep oluşturmasını bekliyoruz. Küçülen tabletler, büyüyen telefonlar, giyilebilir teknolojiler tüketicileri bu yıl cezbedecek.”

“CİROLARDA ARTIŞ VAR”

Ev tekstili üretiminde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Özdilek, perakende sektöründe de faaliyet gösteriyor. Ayrıca sekiz AVM, altı tane de hipermarket işletiyor. Özdilek Tekstil Yönetim Kurulu Başkam Hüseyin Özdilek, işlettikleri AVM’lerin aylık cirolarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 civarında artış olduğunu belirtiyor. Ev tekstili satışlarında da sıkıntı olmadığını ifade eden Özdilek, yaz mevsiminin daha iyi olacağını düşünüyor.

SEZONU ERKEN AÇTILAR

Ayakkabı sektörü geçen kış mevsiminin soğuk geçmemesi nedeniyle iyi bir sezon geçirmedi. Birçok firmanın stoklarında halen kışlık ürünler var. Havaların sıcak seyretmesinin de etkisiyle bu / S , yıl ilkbahar yaz sezonu erken açıldı. Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Akbacakoğlu, yaz sezonu \ Jm satışlarında geçen iki ay iti-bariyle bir önceki yılın 4 I aynı dönemine göre daha fazla ciro elde ettiklerini belirtiyor. Bunda mağazalarında satışa sunulan marka ve model sayısının fazlalığının etkili olduğunu vurgulayan Akbacakoğlu, bunun yanında yaz sezonunu erken açmalarının da satışlardaki artışa katkı yaptığını söylüyor. Akbacakoğlu, “Yaz sezonuna çok önceden hazırlandık. Ayakkabıda da moda öne çıkmaya başladı. Koleksiyonlarımızı oluştururken genç kesimin tüketim eğilimlerine çok önem veriyoruz. Bu yaz geçen yılın üzerinde ciro bekliyoruz” diyor.

ÖZBEY MENBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu