Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Ramazan ayında perakende ve gıda hisseleri

Piyasalarda yaşanan gelişmeler böyleyken, 6 Haziran’da başlayacak olan Ramazan ayına da az bir süre kaldı. Ramazan ayı Borsa İstanbul için özellikle ‘gıda’ ve ‘perakende gıda’ hisselerinin öne çıktığı bir dönem. Bu sektörlerdeki hareketlilik de genelde Ramazan ayı öncesinde başlıyor. Bu dönemselliği ve iki sektörü analiz edebilme adına son beş yıla baktık. Son beş yılda Ramazan ayı öncesindeki bir ayda, borsa endeksi ile gıda ve perakende gıda hisselerinin performansını analiz ettik. Tablomuzda da bu hisselere yer verdik.


Tabloda yer alan hisseler bu süreçlerde ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ sağlayarak dikkat çektiler. Ancak burada beş dönemin üçünde Ramazan ayı öncesindeki bir ayda endeksin ‘negatif performans sergilediğini de belirtelim. 2013’te Taksim Gezi olayları ve FED’in parasal genişlemeyi sonlandı-racağını açıklaması, 2015’te ise genel seçimler öncesindeki yüksek tansiyon borsada düşüşü derinleştirmişti.

gida hisse

YEDİ HİSSE ÖNE ÇIKTI

Bu açıklamayı yaptıktan sonra hisse performanslarına bakıldığında, Coca Cola İçecek’in (CCİ) beş yılın tamamında ‘Endeksin Üzerinde’ performans sergilediği dikkati çekiyor. Son yıllarda Ramazan aylarının yaz dönemine gelmesi, CCİ’yi öne çıkaran bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Organize perakende gıda sektörünün en büyük şirketi BİM ve uydu kentler odaklı stratejisiyle Uyum Marketler, son beş yılın dördünde yüksek performans sergilemiş gözüküyor.

Bu hisseler haricinde son beş yılın üçünde BİST-lOO’ün üzerinde getiriye sahip hisseler ise Migros, Kristal Kola, Frigo-pak, Tat ve Kerevitaş. Şirketlerle ilgili son durumları haberimizin tablosunda görebilirsiniz. Analistler, bu hisselere yatırım yaparken Ramazan ayı beklentisinin yanında mali yapısına, son dönemdeki hisse performansına ve işlem hacmine de dikkat edilmesini tavsiye ediyor.

Migros: istikrarlı operasyonel performansıyla ve çift haneli satış büyümesiyle dikkat çekiyor.

Coca Cola içecek: Zayıf seyreden tüketici güvenine rağmen yurtiçi pazarda satış hacmini artırdı. Ayrıca 2015genelinde üretim kapasitesi de yüzde 10 yükseldi. Bu nedenle orta-uzun vadeli yatırım için ‘potansiyel vaat eden şirketler’ arasında yer alıyor. Hisse için’al’tavsiyesi veriliyor.

BİM: Operasyonel performansı, istikrarlı finansal yapısı ve yüksek öz varlık kârlılığı beğenilse de potansiyeli sınırlı. Iskontolu hale gelmesi durumunda uzun vadeli portföylerde yer alabilir. Genel öneri ‘tut’ yönünde.

Uyum, Frigo-pak, Kristal Kola, Kerevitaş: Tahtalarının ‘sığ’ olması nedeniyle söz konusu şirketlere ilişkin görüş belirtilmiyor.

DEĞİŞKEN MEVSİMSEL ETKİ

Son beş yıla bakıldığında, gıda endeksinin Ramazan aylarında BİST-100 endeksinin üzerinde performans gösterdiğini söyleyen Alan Yatınm Kıdemli Analisti Eda Önder Öztürk, Ramazan ayı öncesinde ve ramazan sırasında gıda ve perakende gıda şirketlerinin ön plana çıkmasının temel nedeninin bu aylarda gıda alışverişlerinin artması olduğunu ifade ediyor. Öztürk, şirketlerin satışlarının artmasına paralel olarak özellikle bu dönemlerde daha fazla kâr elde etme beklentisi içine girdiklerini dile getiriyor.Eda Önder Öztürk, “Son yıllarda Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle gıda harcamalarının yanı sıra hava sıcaklığından kaynaklı olarak içecek sektörünün satış performansında da iyileşme görülüyor. Ancak söz konusu mevsimsellik etkisinin hemen hemen her yıl Borsa İstanbul’da görüldüğünü belirtmekte fayda var” diyor. Öztürk, bireylere yatınmlannı yaparken ‘mevsimsellik etkisinin her yıl aynı düzeyde etkili olamayabile-ceğini’ göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyor.

POZİTİF HAREKETLER DOĞAL

Reel Kapital Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, bahar ve yaz aylannda gıda, meşrubat ve içecek sektörlerinin satışlarında ve perakendede özellikle spot ürünlerin tüketimde artış beklediklerini dile getiriyor. Erkan bu noktada Ramazan ayının yaz dönemine gelmesinin satışlan ayrıca olumlu yönde te-tikleyeceği kanaatinde. Bu sektörlerde özellikle Ramazan öncesinde başlayan hareketlenmenin gıda alışverişlerinin ve konsept reklamların artmasıyla ay boyunca sürdüğünü belirten Enver Erkan, şöyle devam ediyor: “Son birkaç yıldır Ramazan ayının, içecek tüketiminin mevsimsel olarak en çok arttığı yaz dönemine denk gelmesinden dolayı, bu sektörlerin içine içecek ve meşrubat grubu da girdi. Son beş yılın tamamında gıda ve içecek endeksi, ‘Endeksin Üzerinde’ performans gösterdi. Ancak gıda endeksi içindeki bazı hisselerin dönemsel olarak pozitif yönde hareketler göstermesi oldukça doğal.”

Enver Erkan, Ramazan ayında hisse almak için dönemsel performansın tek kriter olmaması gerektiğinin altını çiziyor. Erkan’a göre, son dönemdeki hisse performansına ve işlem hacmine de dikkat edilmeli. Aynca alınıp satılması daha kolay olan likit hisselerde ve sektörde belli bir ağırlığa sahip şirketlerin hisselerinde kalınmalı.

ULAŞTIRMA VE TİCARET

Gedik Yatınm Yatırım Danışmanı Ceren Bakçay ise istatistiklerin Ramazan aylannda gıda, içecek, perakende ve ticaret gibi sektör hisselerinin pozitif etkileneceği yönündeki genel kanıyı desteklemediğini söylüyor. Bakçay, bu dönemlerde öne çıkan sektörlerin ulaştırma ve ticaret olduğunu ifade ediyor.

Ceren Bakçay, bu analizini gıda endeksinin son beş yıldaki performansına dayandırarak şöyle özetliyor: “Son beş yılda Ramazan ayı süresince gıda endeksi BİST-100 endeksinden sadece bir kez daha iyi getiri sağladı. Ramazan ayından bir ay önceki dönemler kıyaslandığında ise gıda endeksi BİST-lOO’den dört kez daha iyi performans sergiledi. Son beş yılda gıda endeksi Ramazan ayı sürecince ortalama yüzde 0,29, Ramazan ayından bir ay önceki dönemde ise ortalama yüzde 0,82 değer kaybetti. Ramazan ayı öncesinden başlayarak Ramazan ayının sonuna kadar olan süreçte ise ortalama yüzde 0,06 artış gösterdi.”

Ceren Bakçay, yatınmcılara, sektöre yatınmdan ziyade ‘hisse bazlı yatınm’ yapmalannı öneriyor.

29 RAMAZAN AYI

Türkiye’de borsa tarihinde bugüne kadar 29 Ramazan ayı geçirildi. Ramazan ayı süreçlerinde de borsamn artı performans sergilediği görülüyor. Sadece dokuz Ramazan döneminde endeks negatif performans gösterdi. 28 Ramazan ayında borsa ortalamada yüzde 7,3 değer kazandı. 1999’un sonundaki Ramazan ayında yüzde 61 getiriyle en sert yükselişi sağlayan BİST, 2011’deki Rama-zan’da ise yüzde 13,4 ile en sert düşüşü yaşadı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu