Cuma , Mayıs 25 2018
Anasayfa / İş Fikirleri / Popüler İş Fikirleri

Popüler İş FikirleriDijital teknolojiler tüm endüstrileri dönüştürürken, yeni iş alanlarının ortaya çıkmasına da yol açıyor. Yeni sektörler özellikle gençler için çok şey vaat ediyor. İşte, yakın geleceğin gözde sektörleri…

DRONE YAPIMCILIĞI

İnsansız hava araçları (UAV – Unmanned Aerial Vehicle) olarak da bilinen drone’lar, son yılların yükselen yıldızı. Bütün dünyada 7.5 milyar dolarlık pazarının bulunduğu tahmin ediliyor. Amatörlerin kullandığı birkaç yüz dolarlık modellerden, askerlerin operasyonlarda kullandığı birkaç yüz bin dolarlık modellere kadar çok farklı yelpazede üretimi yapılan drone’lar, uzaktan kumandalı helikopterler gibi. İnsani yardımlardan, bilimsel araştırmalara, güvenlik güçlerinin gözetleme faaliyetlerinden mal teslimlerine kadar çok değişik işlerde kullanılabiliyor.

Neden popüler?: Hükümetler drone’lara önce oyuncak gözüyle baktı ve ciddiye almadı. Fakat onlarla neler yapılacağı anlaşılınca bazı yasak ve kısıtlamaları gevşetmek zorunda kaldılar. Bu durumda tüm dünyada yaklaşık 300 bin kişiye iş bulma imkanı doğdu.

Gerekli becerileri neler?: Bu sektörde çalışmak için IT (Information Technology) işçisi olmanın yanı sıra inşa etme, pilotaj ve gözlem alanlarında da bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerekiyor.

Engelleri neler?: Drone için araştırma-geliştirme ve üretime, sermaye yatırımı yapmanın bedeli hayli yüksek. Sektöre yeni girenler, rekabet avantajı sağlayabilmek için kendi özel drone’larını yapıp patent almalılar.

Sakıncaları neler?: Ticari drone’lar için yapım izni almak kolay değil. Kısıtlayıcı uygulamalar, ülkeden ülkeye değişiyor. Bürokrasiyle uğraşmak gerekiyor.

Rekabet durumu nasıl?: Şimdiden piyasada çok sayıda drone üreticisi bulunuyor. Gelecekte bu sayı daha da artacak. Piyasada iyi bir isim yapmak için farklı bir drone üretmek gerekiyor.

Gelişimi nasıl?: Sektör her yıl ortalama olarak yüzde 5.8-6.5 arası büyüyor. 2020’de günümüzün iki katı büyüklüğünde bir pazar bekleniyor.
SANAL GERÇEKLİK

Geçen yıl 3-4 milyon adet sanal gerçeklik gözlükleri satıldığı tahmin ediliyor. Değişik yazılımların olduğu kartlarla kişiyi üç boyutlu hayali dünyalara götüren bu gözlükler, özelliklerine göre 20-700 dolar arası fiyatlara satılıyor. Fakat daha profesyonel işi bir gözlük ararsanız bir kaç bin doları gözden çıkarmanız gerekiyor. En çok eğitim ve eleman yetiştirme işlerinde kullanılıyor.

Neden popüler?: Şirketler, eleman yetiştirme maliyetlerini büyük ölçüde düşürüyor.

Sanal gözlükler, pahalı simülasyon sistemlerinin yerini alıyor. Eğlence amaçlı kullananlar, sanal turistik turlar yapabiliyor, sanal oyunlar oynayabiliyor. Bu gözlüklerin, mobil cihazlardan sonra en çok gelecek vaat eden teknoloji olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

Gerekli becerileri neler?: Eski ekonominin becerileriyle bu sektöre giremezsiniz. Bunun için iyi bir yazılımcı, iyi bir bilgisayar uzmanı, donanım üretim metotlarını bilen bir mühendis olmalısınız. Ayrıca sanal gerçek video çekimleri yapmayı da çok iyi bilmelisiniz.

Engelleri neler?: Bu işe girmeden önce yatırımı yüksek bir araştırtna-geliştirme departmanı oluşturmanız gerekiyor. İşin maliyetinin büyük bölümü bu.

Sakıncaları neler?: Piyasa uzmanlan, bunun gelip geçici bir heves mi yoksa geleceği olan bir sektör mü olduğu konusunda fikir birliğinde değiller. Gözlükleri geçici heves olmaktan çıkarmak için sürekli olarak yeni yazılımlar geliştirmeli, yeni video çekimleri yapmalısınız.

Rekabet durumu nasıl?: Dünyada 60 kadar şirket bu işi yapıyor. Bir kısmı yazılım, bir kısmı donanım, bir kısmı da içerik hazırlıyor. Sektörün hangi dalında yer alacağınıza karar vermelisiniz.

Gelişimi nasıl?: 2025 yılında bu sektörün, küresel olarak 62 milyar dolarlık bir piyasası olacağı, 2020 yılında ise 34 milyon cihazın satılacağı hesaplanıyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Zerdeçal Yetiştiriciliği Çok Para Kazandıran İşler Arasında

Sağlıklı beslenme trendleri arasına giren zerdeçal altın çağını yaşıyor. Marketlerde taze olarak da satılmaya başlandı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir