Cuma , Aralık 14 2018
Anasayfa / İş Fikirleri / Peer-to-peer finans

Peer-to-peer finansPeer-to-peer finans

Dünyada dijital mecraların yükselmesi, büyük organizasyon gerektiren segmentlerin operasayonel olarak küçülmesine dolayısıyla yeni öznelerin ve yeni fikirlerin farklı segment-lerde öne çıkmasına yol açıyor. Bu alanlardan biri de fınans. Kredi bulmak için sadece bankaların olduğu bir dönem artık geride kalıyor. Artık bireyler ve şirketler, bir başka birey ya da şirkete de kredi açabilecek. Kredi kullanmak isteyenler de yine birey ve şirketlere başvurabilecek. Bu iş fikrini ABD’de Len-ding Club isimli bir şirket hayata geçirdi.

Peer-to-peer finans
Şirket, bireylerin ya da şirketlerin kendi aralarında kredi alıp verebilecekleri bir platform oluşturmuş durumda. Buraya kredi açmak ya da bulmak için gelenler, şirket tarafından bir risk analizi ile karşılanıyor. Oluşturulan risk profilleri de kredi arayan ya da verecek olanlar tarafından değerlendirilen bir karne işlevi görüyor. Şirket kredi riskine bağlı olarak yüzde 1-5 arasında değişen oranda işlem ücreti alıyor. Dünyada peer-to-pe-er konseptlerinin gelişmesi, Lending Club’ın finans alanındaki girişimini de destekliyor ve popüler hale getiriyor. Şirket, 2013 yılında farklı yatırımcılardan 172 milyon dolarlık yatırım çekti.

  Gıda sektöründe organik geleceğe yatırım fırsatları
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gurme Pandispanya Üretimi Yapan Kazanacak

Hazır pandispanyaların onlarca çeşidi var. Organik içerikli yeni kategoriler oluşturmak çok kolay. ‘Gurme pandispanya’ üretimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir