Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Mevsimlik Özelliği Olan Hisseler

hisseYatırımcılar artık hisse senedi seçimlerinde mevsimsel hisseleri göz önünde bulundurmaya başlayacak, önümüzdeki yaz mevsimi nedeniyle çimento, gıda, içecek gibi bazı sektörler borsada daha hareketli bir sürece girecek…

YEREL seçimlerin ardından Borsa İstanbul’da yaz bereketini satın alınmaya başladı bile. Bahar aylarıyla birlikte piyasada 2013 yılsonu bilançolarının da etkisiyle sektörel bazda ayrışma olmaya başladığını belirten analistlere göre, artık hisselerin mevsimsellik özelliği daha fazla öne çıkacak.


Bu’yıl yaz mevsiminin kurak ve sıcak geçmesi durumunda içecek sektörü hisselerinin olumlu etkileneceğini öngören analistler, Ramazan ayının da yaz mevsimine denk geleceğini hatırlatıyor. Bütün bunların içecek sektörü hisselerine olumlu yansıyabileceğini düşünen analistler, yine bu dönemde gıda harcamalarının artacağı beklentisi ile gıda ve perakende hisselerinde de hareketlenme olacağı kanısındalar.

ÇİMENTO OLUMLU AYRIŞIR

Ancak mali yapısına bakmadan sadece bu nedenle hisse almanın doğru olmayacağı uyarısında bulunan Meksa Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Barkın Yalçın, “Önümüzdeki dönemde çimento sektörü artan altyapı yatırımlarına bağlı olarak olumlu yönde ayrı şabilir” diyor.

Borsalarm ralli yaptığı dönemde gıda şirketlerinin genel endekse göre daha düşük performans gösterdiğini söyleyen ALB Araştırma Uzmanı Arda Coşar, ise şunları belirtiyor: “Yiyecek, içecek sektörü şirketleri kendilerinden kaynaklanan özel bir durum olmaması durumunda geleneksel olarak piyasa dalgalanmalarından diğer sektörlere göre daha az etkilenir. Bu şirketlerin satış ve kar rakamları nispeten istikrarlıdır. Ancak gıda sektörü hisselerinin yüksek veya düşük performans göstermesini sağlayacak özel durumlar olabilir. Bu yıl yaz mevsiminin beklendiği gibi kurak ve sıcak geçmesi durumunda içecek sektörü hisseleri bundan olumlu etkilenebilir. Ayrıca Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi de içecek sektörü hisselerine olumlu yansıyabilir.”

GIDA, PERAKENDE, İÇEÇEK SEKTÖRÜ

Ramazan ayında gıda harcamalarının artacağı beklentisiyle gıda ve perakende hisselerinde hareketlenme olacağını tahmin eden Coşara göre de, bu ivmelenme genelde Ramazan ayından bir iki ay önce başlar.Bunun ardından da Ramazan ayında kar realizasyonunun gelebildiğini belirten Coşar, “Gıda ve perakende hisseleri alınırken, yatırımcıların Ramazan ayı gıda harcamalarının artması ya da yaz mevsimi sıcaklığından dolayı içecek sektöründe yüksek performans beklentisi yeterli değildir. Şirketlerin, piyasanın genel durumu ile şirketlerin likit ve mali durumları, satışları ile hisse senedinin fiyatı beraber değerlendirilmeli” diyor.

Destek Menkul Değerler Analist Eren Can Ümüt ise şunları belirtiyor: “Havaların ısınması ile inşaat sektörünün canlanması, özellikle çimento sektörüne de olumlu yansır. Tatil sezonunun etkisi ile ulaştırma sektöründe de canlanma görülebilir.”

Ancak yatırımcıların hisse senedi satın alırken tek bir kritere odaklanmaması gerektiğini belirten Ümüt, “Bu kapsamda yatırımcılar şirketin öz varlık karlılığının istikrarlı bir şekilde artıp artmadığına, borçluluk oranının sektör ortalamasından düşük olup olmadığına ve döviz pozisyonlarına iyi bakmalılar” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu