Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Lüks Oto Satışları

Toplam otomobil satışlarındaki gerilemeye karşın premium markaların satışları artmaya devam ediyor. Lüks otomobil markaları Audi, BMW, Mercedes ve Volvo’nun beş yıl önce binek otomobil pazarmdan aldığı pay yüzde 6,7 iken, bugün bu oran yüzde 12’ye dayanmış durumda.


Geçen yıl 60 bini aşan lüks otomobil satışları bu yılın ilk yedi ayında ise 32 binin üzerine çıktı.

Otomotiv Distribütörleri Demeği (ODD) tarafından açıklanan son verilere göre, otomobil pazarı bu yılın ocak-temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,7 daralmış durumda. Geçen yılın ocak-temmuz döneminde 348 bine yakın otomobil satılırken, bu yıl aynı dönemde sadece 272 bin otomobil satıldı.

luks oto

Ancak toplam pazarda yaşanan bu gerilemeye karşın premium pazarı istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Audi, BMW, Mercedes ve Volvo gibi oyuncuların satışlarında hiçbir kayıp yok. Hatta bu markalar satışlarım arttırmaya devam ediyor. Bu dört markanın bundan beş yıl önce binek otomobil pazarından aldığı pay yüzde 6,7 iken, bugün yüzde 12’ye dayanmış bulunuyor.

İSTİKRARLI BÜYÜDÜ

Aslında lüks otomobil pazarı beş yıldır istikrarlı bir büyüme içinde. Pazarın dört önemli markası Audi, BMW, Mercedes ve Volvo’nun toplam satışları 2009 yılında yaklaşık 25 bin adetti. Toplam binek pazarı o yıl 370 bin adet olarak gerçekleşmiş ve bu dört markanın aldığı pay yüzde 6,7 olmuştu.

2010’da toplam satış 37 bin 266’ya yükseldi. Bu dönemde bu dört markanın aldığı pay ise yüzde 7,2’ye ulaştı. Bir sonraki yıl yani 2011’de 44 bin 374 adet binek otomobil satışı gerçekleşirken, dört markanın pazar payı yine artarak yüzde 7,4’e çıktı. 2012’de dört markanın satışı 46 bin 944’e çıkarak toplamda ilk kez 50 bin sınırına dayandı. O yıl toplam binek pazarındaki satışlar 556 bin 280 olarak gerçekleşmiş ve dört markanın aldığı toplam pay yüzde 8,4’e ulaşmıştı.

60 BİN ADETİ GEÇTİ

Geçtiğimiz yıla gelirsek, hatırlanacağı gibi binek pazanndaki toplam satış 517 bin 527 adet gerçekleşmişti. Söz konusu dört markanın toplam satışı ise 60 bin 736 oldu. 2013’te tam bir patlama yaşayan lüks pazarı, toplam binek pazarının yüzde 11,8’ini bularak kendi tarihinde ilk kez çift haneli bir paya ulaşmıştı.

Bu yıl ise otomotiv pazarı ciddi bir daralma içinde. Binek tarafında yaklaşık yüzde 22’lik bir gerileme var ve ilk yedi aydaki satışlar 272 bin 375 adet olarak gerçekleşti.

Bu dönemde Audi, BMW, Mercedes ve Volvo’nun toplam satışı ise 32 bin 396 oldu.

Döıt markanın binek pazarından aldığı pay ise yüzde 11,7 olarak gerçekleşti. Yani toplam otomobil pazarındaki daralmaya karşın premium pazarı mevcut durumunu korumayı başardı.

NİÇİN BÜYÜYOR?

Peki lüks pazarında yaşanan büyümenin altında neler var? Bu büyümenin ağırlıklı olarak piyasaya yeni sürülen 1,6 litrelik motorlara sahip modellerden kaynaklandığım söylemek mümkün. Motor hacmi 2000 cc’nin üzerindeki otomobillerde ÖTV’nin yüzde 84’ten yüzde 130’a çıkarılmasından sonra, BMW, Mercedes, Audi ve Volvo, löOOcc motorlu modelleri satışa sundu. Böylece bu markalar ÖTV artışının olumsuz etkilerinden korundukları gibi satışlarını da yukarıya çıkarmayı başardı.Örneğin 2008 ve 2009 yıllarında BMW’nin toplam satışının yüzde 24’ünü 1,6 litre motorlu otomobiller oluşturuyordu. Bu oran 2010’da yüzde 25’e çıktı. Ekim 2011de yaşanan ÖTV artışı nedeniyle 2012’de ise bu oran bir anda yüzde 37,5’e yükseldi. 2013 sonunda yüzde 50’yı geçti. Şu an ise neredeyse yüzde 70’e dayandı.

BÜYÜME DEVAM EDECEK

Daralan pazarda BMW olarak yılbaşından bu yana satışlarını geçen yıla göre yüzde 4,2 oranında arttırdıklarını söyleyen Borusan Otomotiv İcra Kuru-lı Başkanı Eşref Biryıldız, bu yıl öncelikle 2013’te göstermiş oldukları 20 bin 705 adetlik satış performansını korumayı planladıklarını dile getiriyor. Bir-yıldız, “Genel olarak baktığımızda 1,6 litrelik motorlara sahip modellerimize (XI, X3, 1, 3 ve 5 Serileri) olan ilginin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca sınıfında tek 2,0 litre dizel motora sahip olan X5 ve gene bu yıl piyasaya sürdüğümüz 4 Serisi ilgi gören modeller arasında” yorumunda bulunuyor.

BMW’nin premium segment içindeki payının yüzde 31,5 olduğunu söyleyen Biryıldız, premium pazardaki büyümenin bu yıl ve önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söylüyor.

YÜZDE 17 ARTTIRDI

Volvo, bu yıl ocak-temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 17 arttırarak 2 bin 925 adetlik bir satışa ulaştı. Bu artış markanın premium segmentteki payını da pozitif olarak etkiledi. Geçen yıla göre 1 puanlık artışla Volvo’nun pazar payı yüzde 9,2 seviyesine geldi.

Toplam Volvo satışlarının yüzde 62’lik kısmını S60 oluşturuyor. S60’m bu başarısını premium markalar içinde kendi segmentinde de gösterdiğini söyleyen Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Greg Maruszewski, “Yedi aylık veriler ışığında S60 kendi segmentinde en çok satan modeller arasında olma başarısını elde etmiş durumda. Satışlarımız içinde S60 modelimizi V40 ve V40 Cross Country modelleri takip ediyor. V40’lardan sonra ise en çok satan modelimizi, segmenti içinde önemli bir paya sahip olan XC60 oluşturuyor” diyor.

MERCEDES REKOR KIRDI

Premimum pazarında yaşanan büyümeden en fazla yararlanan markaların başında Mercedes geliyor. Binek oto satışlarını geçtiğimiz yıl yüzde 57 artıran Mercedes-Benz Türk, Mercedes’in dünyadaki en hızlı büyüyen ülkesi unvanını aldı. 2013’te 20 bin 23 adetlik otomobil satışı gerçekleştiren marka tüm zamanların en yüksek performansına ulaştı. Mercedes bu yıla da iyi başlamış durumda. Ocak-temmuz döneminde 11 bin 202 adet binek otomobil satışına imza atarak, BMW’nin önünde premium segmentin lideri oldu.

Mercedes’in bu başarısında Türkiye’ye özel olarak 1,6 litre motor seçeneğiyle satışına başlanan E 180 modelinin önemli etkisi oldu. Ayrıca A-Serisi, 13-Serisi ile CLA’nın 1,5 litre dizel motor ve otomatik şanzımanlı seçenekleri, bu yıl satışlardan yüzde 50 pay alarak, Mercedes’e ivme kazandırdı.

Yeni müşteriler geliyor

Markaların ürün yelpazelerini sürekli genişletmeleri ve 1600 cc’ye yönelmeleri, daha önce lüks otomobil kullanmayan önemli bir kesimi de lüks müşterisi haline getirdi. Mercedes-Benz Türk Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan, bu konuda daha önce yapmış olduğu bir açıklamada, kompakt sınıftaki müşterilerinin yüzde 8/sinin ilk kez Mercedes markasıyla tanıştığını söylemişti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu