Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Küçük Yatırımcı İçin Hisse Önerileri

Yılın son çeyreğinde borsalann genellikle yükseldiğini hatırlatan analistlere göre, BIST-100 endeksi orta uzun vadede 100 bin seviyelerine çıkabilir. Bu süreçten yararlanmak isteyenlere ise beklentisi güçlü, bilançosu iyi, alıma uygun 23 hisse öneriliyor…


CUMHURBAŞKANLIĞI seçiminin beklentilere paralel bir şekilde sonlanmasıyla birlikte piyasaların önündeki belirsizlik kalkmış oldu. Bu seçimin ardından 2014 yılının son dört ayma girerken piyasalar açısından daha verimli bir dönem yaşanacağı tahmin ediliyor.. Tarihsel verilere bakılınca borsalann özellikle yılın son çeyreğinde genelde yükseldikleri görülüyor. Analistlerin Borsa İstanbul (BIST) için beklentisi de bu yönde. Kısacası yılm son çeyreği BIST’te görülebilecek yükseliş hareketleri için yatırımcılar hazırlıklı olmalı. Analistlere göre, özellikle faizlerin düşük kaldığı ortamda aracı kuramların, orta-uzun vade için “endeks üzerinde getiri” potansiyeli taşıdığını belirttikleri hisselere yatırım yapmak “çok iyi” olabilir. Ancak burada önemli olanın hisse seçimi olduğunda hemen herkesin hemfikir olduğunu belirtelim.

hisse onerisi

BORSANIN CAZİBESİ ARTTI

Enflasyon oranının yüzde 9.32, yıllık tahvil getirisinin ise yüzde 9.34 civarında olduğu bugünlerde stopaj kesintileri de hesaba katıldığında reel getiri elde etmenin oldukça zorlaştığı bir gerçek. Bu nedenle analistler, yılın kalan bölümünde küçük yatırımcılara mevduat, bono-tahvile yatırım yapmalarını veya likitte kalmayı önermiyor. Yine analistlere göre hisse veya türev piyasaları ise cazip hale gelmeye başlıyor. Bunun için yatırım yapmak isteyenler borsadan hisse senedi seçmeye başlayabilir. Bu noktada hisse seçiminin en önemli faktör olduğunu ifade eden analistler, küçük yatırımcılara defansif, aracı kuramların orta ve uzun vadede “endeks üzerinde getiri” potansiyeli taşıdığını belirttiği hisseleri öneriyor.

Ancak analistlerin yaptıkları seçimlerde, vade konusuna da dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Özellikle piyasa profesyoneli olmayan küçük yatırımcıların spekülatif hareketlerden ziyade orta ve uzun vadeli yatırım yapması gerektiği vurgu–‘ lanıyor. Analistler, öz varlık karlılığı yüksek, istikrarlı, her yıl düzenli temettü verebilen, borçluluk oranı düşük şirket hisse senetlerinden almanın küçük yatırımcılar için en doğru strateji olacağına dikkat çekiyor.

İSKONTOLU HİSSELER

Yılın üçüncü ve dördüncü çeyreği için BIST-100 endeksinin 76 bin ve 85 bin seviyeleri arasında konsolide olma ihtimalini yüksek gören ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Arda Coşar, “Ancak FED ve jeopolitik riskler nedeniyle 76 bin desteği aşağı yönlü kırılırsa endekste satış baskısı görülebilir. Bu da borsada trend değişimine işaret edebilir. Ancak endeksin 76 bin desteğini aşağı yönde kırmaması ve üzerinde tutunması durumunda 80 bin ve 85 bin seviyeleri tekrar test edilebilir” diyor. Yılm son çeyreğinin borsada görülebilecek yükseliş hareketleri için piyasaların dikkatle izlenmesi gereken bir dönem olduğunu belirten Coşar’ın yatırımcılara önerileri şöyle:

“Bu dönemde yatırımcılar öz kaynağı ödenmiş sermayesinden yüksek, finansal borç oranı göreceli olarak düşük, döviz borcu az olan veya hiç olmayan, ihracat yapan sanayi şirketleri arasından iskontolu olanları tercih etmeli. Özellikle emsallerine göre iskontolu kalmış hisseler her dönem kazanç potansiyeli taşıyabilir.”

“REEL GETİRİ ZORLAŞTI”

2008’den bu yana süren ve bu yılm ekim ayında bitirilmesi planlanan ABD’nin parasal genişleme politikaları ile bol küresel likidite ortamının gelişmekte olan ülkelerde ralli yaşattığını hatırlatan Integral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Beste Naz Süllü, “Ancak ABD’nin 2015’te yapabileceği olası faiz artırımı ile beraber gelişen borsalardaki kayıplar artmaya başladı. Borsa İstanbul MSCI gelişen piyasalar borsalarına göre primli kaldı ve bu primi de geri verebilir” diyor.

BIST-100 endeksinde yukarıda hareketlerin 84 bin 500-85 bin aralığında sınırlanacağını öngören Süllü, endeksin aşağıda orta vadede 73 bin, uzun vadede ise 70 bin-73 bin aralığında sınırlanacağını tahmin ediyor.

“Ancak ülke ile ilgili temel bir problem olmadığı müddetçe borsada kazanç elde etmemek mümkün değildir” diyen Süllü, küçük yatırımcılara şu önerilerde bulunuyor: “Gelişen ülke borsalarmda yapılan yatırımlarda küçük yatırımcılar bu ülkelerin karakterleri gibi volatil ortamda kıyıya yakın durmalılar. Endeks düşüşlerinde, kayıplarını sınırlandırmak Fiyat değişimlerinden ziyade ek bir gelir olarak temettü verimliliği yüksek hisselere ağırlık verilebilir. Ancak bu konuda BIST-100 veya BIST-30 hisselerine ağırlık verilmeli gibi bir genelleme yapmak yanlış olabilir.”

“UZUN VADELİ DÜŞÜNMELİ”

Destek Menkul Değerler Analisti Eren Can Ümüt’e göre de borsada yatırım uzun vadeli olmalı. Özellikle piyasa profesyoneli olmayan küçük yatırımcıların kısa vadeli al, sat yaparak kazanç elde etmeye çalıştığını kaydeden Ümüt, bu yöntemle kazanç elde edilebileceği gibi bu kazancın çok kısa sürede kayba da dönüşebildiğini ileri sürüyor. Bu yüzden yatırımcılara spekülatif hareketlerden ziyade orta ve uzun vadeli yatırım yapmalarını öneren Ümüt, öz varlık karlılığı yüksek, her yıl düzenli temettü verebilen, borçluluk oranı düşük olan şirketlerin hisse senetlerini almalarını tavsiye ediyor. Ümüt, bu şirketlere ortak olmanın küçük yatırımcılar için en doğru strateji olacağını belirtiyor.

Küçük yatırımcıların bu strateji ile kayıp potansiyelini sınırlarken kazanç olasılığını artıracağını söyleyen Ümüt, “Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin borsaları uzun vadede her zaman kazanç olanağı sunmakta. Bu yüzden yatırımcılar orta ve uzun vadeyi hedefliyorlarsa hisse alım işlemini her dönemde yapabilirler. ABD ekonomisinin toparlanması ile dünyada büyüme rakamlarının hızlanarak yükseldiği görülecek. Dolayısıyla FED’in faizleri artırmasının ardından endekslerde düşüş hareketleri görülecek. Ancak borsalar ABD ekonomisinden gelen güçlü büyüme rakamlarının etkisi ile yeniden güçlü yukarı hareketlerde bulunacaktır. Bu yüzden BIST-100 endeksinin orta ve uzun vadede 100 bin seviyelerine ulaşacağını tahmin ediyorum” diyor.

“KÜÇÜK YATIRIMCI ÖNCE İZLEMELİ”

içinde bulunduğumuz dönemde FED’in faiz artırımına gideceği endişesi ve küresel ölçekte artan jeopolitik tansiyonun etkisiyle endekslerin oldukça yüksek bir volatili-tede hareket ettiğini hatırlatan Ümüt, bu tarz dönemlerde özellikle küçük yatırımcıların kenara çekilmelerini ve gelişmeleri pozisyona girmeden izlemelerini öneriyor.

Ayrıca her dönemin ön plana çıkardığı hisselerin görülebileceğini söyleyen Ümüt, “Örneğin son aylarda inşaat sektörü özellikle Irak ve Rusya’da yaşanan jeopolitik gerilimlerden etkilendiği için hisseleri durgun bir seyir izliyor. TCMB’nin politika faizinde indirim sürecine girmesi ile bankacılık sektörü ise ciddi kazanç potansiyeli sundu. Yani küçük yatırımcıların mevcut konjonktürü iyi takip etmesi ve hisse bazında değişime giderek kazanç sağlanma olanağını iyi kullanması gerekir” diyor.

Küçük yatırımcıların orta ve uzun vadede geleceği öngörülebilir şirketlere yatırım yapmalarını da öneren Ümüt’e göre, bu noktada BIST-30 hisse senetleri bir adım öne çıkıyor. Borsa yatırımının enflasyona karşı koruma aracı olarak nitelendirilmesi için doğru hisse seçimi olması gerektiğini ifade eden Ümüt, “Bu noktada da hisse bazlı düşünmek ve doğru hisseleri yatırım için seçmek ve yatırım uzmanlarından destek almak önemli” diyor.

“DOĞRU HİSSE ÖNEMLİ”

Endeks beklentisini orta ve uzun vade için 72 bin 85 bin bandı olarak öngören Gedik Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Hakan Çal’a göre, içinde bulunduğumuz konjonktürde riskler ağırlık kazanmış durumda. Bu nedenle kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar çok seçici olmalı. Özellikle FED tarafında faiz artırım beklentileri ve jeopolitik risklerin tam anlamıyla fiyatlara yansımadığı düşünüldüğünde seçici olmanın öneminin artığını belirten Çal, “Bu dönemde analistlerin orta uzun vadede alım önerdikleri hisseler içerisinden tercihler yapılması önemli.

Ancak belirsizliğin ve volatilitenin arttığı şu dönemde yükseliş potansiyellerinin, dolayısıyla kazanç ihtimallerinin sınırlı olduğu göz önünde bulundurulmalı. Doğru hissenin tercih edilmesi, stop belirlenerek işlem yapılması ve yatırım vadesinin uzun tutulması, kazanç ihtimalini artırıcı etki yapar” diyor.

“ÖNCE SEKTÖR SEÇİLMELİ”

Borsa dinamiklerinin sürekli değişen ve bugün doğru olanın yarın yanlış olabileceği bir piyasa olduğuna da dikkat çeken Çal, bugün gelen bir haberin bazı grup hisse senetlerini olumlu yönde etkilerken yarın ise tam tersi olabileceğini söylüyor. Bu dinamik yapıya uyum sağlamak zorunda olduğumuzu ifade eden Çal, “Gerektiğinde beklentisi bitmiş, fiyatlanmış ya da kendi dinamikleri içinde belirsizlikler olan hisselerde pozisyonunuzu kapatıp beklentisi yüksek hisselerle devam etmek gerekir” diyor. Yatırımcıların alacakları hisseyi seçmeden önce, sektörü seçmesi gerektiğini kaydeden Çal, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Bu noktada demir çelik ve çimento sektörünü ön plana çıkarabiliriz. Sektör seçildikten sonra yatırımcıların hisse seçimlerinde dikkat edeceği ilk nokta şirket yönetimidir.

Şirket yönetiminin değişen koşullara göre gere ken reflekslere sahip olup olmadığı ve yatırımcısına karşı sorumluluklarını yerine getirip getirmeyeceği son derece önemli bir faktördür.

Şirket yönetimine dair belirttiğimiz riskten arınmanın en basit yolu BIST-30 veya BIST 100 endeksi dışına fazla çıkmamaktır. Şirketi mali yapısı ve beklentileri incelendikten som cevap aranması gereken şey hisse fiyatının ha ettiği değerden işlem görüp görmediğini incs lemek olmalı. Bu kapsamda özellikle beli: sizliklerin arttığı mevcut konjonktür, anali tercihlerine riayet edilmesi ve kaliteli d; nışmanlık alınması ihtiyacını daha n< ortaya koymakta.”

Halk GYO: Geçen yılın ikinci çeyreğine göre bu sene ikinci çeyrekte net karını yüzde 101 oranında artırdı. Aynı dönemde ortalama aktif karlılığını da yüzde 2.37’den 4.14’e çekti. 0.95-1.18 TL ile en düşük ve en İHALKGYO yüksek değerleri arasında değişim gösteren Halk GYO hissesi, portföye eklenebilecek defansif hisseler arasında yer alabilir. Son finansallarında oldukça olumlu bir görünüm çizen hisse, aynı zamanda endeksin son haftadaki sert düşüşlerine rağmen 1.07-1.09 TL aralığında destek bularak yukarı yönde direncini zorluyor. Hisse de orta vadede 1.22-1.28 TL aralığında fiyat değişimi bekliyoruz. Halk GYO hisseleri için 1.21 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Enka İnşaat: Şirket hisseleri son bir yıl içerisinde 4.19-6.21 TL arasında hareket etti. Yılın ikinci çeyreğinde şirketin dolar bazında satış gelirlerinde yüzde 10 civarında azalma yaşandı. Buna karşın TL bazında döviz kuru farklılıkları nedeniyle satış gelirleri yüzde 8 arttı. Irak’ta 895 milyon dolarlık inşaat işi Enka’nın bölgedeki karışıklıkların projeleri aksatacağı gerekçesi ile hisselerine de sert satış baskısı gelmişti. Kurda görülen yükselmelere karşı artı döviz rezervine sahip olan Enka Holding bu dönemlerde primlenmeye açık oluyor. Alıma uygun olan Enka inşaat hisseleri için 5.80 TL hedef fiyatla yüzde 8.8 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Anadolu Cam: Güçlü finansal yapısına rağmen hisse hareketlerinde defansif kaldı. Son bir yıl içerisinde 1.40-1.86 TL aralığında hareket eden Anadolu Cam hisseleri, sektör ve endeks ortalamalarının da altında performans sergiledi. Ancak son dönemde endeksin sert Anadolu Cam Sar„ , düşüşlerinden kendisini koruduğu görülüyor. Orta ve uzun vadeli portföyler için öneri listemizin içerisinde yer alan Anadolu Cam hisseleri için 2.30 TL hedef fiyatla yüzde 27 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Tümosan Motor: Altay Tankı için güç grubunun tasarlanması, geliştirilmesi, prototiplerinin üretilmesi için sözleşme imzalama sürecine girdi. Yılın ilk çeyreğinde satış gelirlerinde yaşanan yüzde 8’e yakın daralma sonrasında 2014 yılının temmuz ayında yıllık olarak satışlarını yüzde 2.56 oranında artırdı.Ancak şirket söz konusu ilk çeyrek finansallarına göre daha olumlu bir tablo çizse de geçen senenin traktör satış performansının altında seyretti. Hisse bazında ise yıllık değişimlere bakıldığında 4.21-5.50 TL seviyeleri arasında gezinen Tümosan, endeksin 84 bin seviyelerinden 76 binlerine doğru gerilemesinde defansif kaldı. Tümosan küçük yatırımcıların portföyleri için önerdiğimiz hisseler arasında yer alıyor. Şirket hisseleri için 6.20 TL hedef fiyatla yüzde 15.5 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Gübre Fabrikaları: Sektördeki pazar payı liderliğini sürdürüyor. Türkiye’deki toplam gübre tüketimin üçte birini karşılayan Gübre Fabrikaları, satış gelirlerini yılın ilk çeyreğinde yüzde 30 artırmıştı. Faaliyet giderlerindeki ve satışların maliyetlerinde oluşan artışlar nedeniyle geçen yılın ilk çeyreğine göre net karında yüzde 30 daralma yaşamıştı.

Öte yandan şirket hisseleri bu yıl 2.56-4.88 TL arasında hareket etti. Aralık 2013’ten bu yana yükselen kanal hareketine devam eden Gübre Fabrikaları hisseleri için 5.30 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

TAV Havalimanları: ATÜ [TAV’ın yüzde 50 ortağı), Umman Salalah Uluslararası Havalimanı’nda var olan gümrüksüz satış alanının işletmesini 10+2 yıl şeklinde üstlendi. Ayrıca Tepe Akfen BTA’nın Salalah’ta yiyecek ve içecek hizmetlerini de üstlenecek olması şirketi orta ve uzun vadeli yatırımlar açısından uygun hale getiriyor. Cari Havalimanları periyottaki net karını yüzde 99.51 oranında artırmayı başaran TAV Havalimanları aynı zamanda kısa vadeli yükümlülüklerini de yüzde 19 azaltarak finansallar açısından olumlu bir çeyrek geçirdi. Öte yandan hisse performansında istikrarlı yükselen bir grafik çizdi ve yıl içinde en düşük 13.83, en yüksek 18.30 TL seviyelerini test etti. TAV Havalimanları hisseleri için 19 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. Önerimiz ‘al’ yönünde.

Brisa: Şirketin yönetim kurulu Aksaray İli Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alacak ikinci fabrika yatırımını onayladı. Söz konusu yatırım kapsamında 300 milyon dolar tutarında teşvik belgesi düzenlenmesi ve diğer tüm yasal işlemlerin yapılması için icra kurulunu yetkilendirilmiş bulunuyor. Yeni yatırımın finansmanına 2014 sonu itibariyle başlanacak. Bu durumun 2013 yılı karından dağıtılacak temettü miktarını etkilemeyeceğini belirtelim. Brisa hisselerinin son bir yıldır olduğu gibi “endeks üzerinde getiri” sağlamaya devam etmesini bekliyoruz. Brisa hisselerinde önümüzdeki 12 aylık dönem için 7.60 TL hedef fiyatla yüzde 14 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Trakya Cam: 2013 Mayıs ayında büyüme potansiyeli oldukça yüksek olan Hindistan’da tek düz cam hattı olan HNG Float Glass Ltd.’ye yüzde 50 oranında iştirak etmişti. Kapasite artış yatırımları kapsamında ise Türkiye ve Rusya’nın yanı sıra Bulgaristan’da da düz cam hattı yatırımlarını 2013 boyunca sürdürdü. Şirketin kapasite artışlarının önümüzdeki dönemde satış ve karlılığı üzerinde pozitif etkilerinin görüleceğini düşünüyoruz. Düz cam sektöründe küresel bir oyuncu olmayı hedefleyen şirketin enerji odaklı maliyet düşürme çalışmaları önemli. Öte yandan küresel likidite koşullarının önümüzdeki dönemde bozulmaya başlaması olasılığı ile şirketin hisse fiyatları 2.30-2.50 TL aralığına kadar geri çekilebilir. Trakya Cam hisseleri bu fiyat aralıklarından alınarak uzun vadeli yatırım için portföylere eklenebilir. Trakya Cam hisseleri için önümüzdeki 12 aylık dönemde 3.65 TL hedef fiyatla yüzde 35 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Akçansa: Şirketin satış gelirlerinde yıllar itibariyle istikrarlı ve yukarı yönlü bir trend görülüyor. Şirket 2014 yılı ilk çeyreğinde 324.9 milyon TL ciro elde ederek net satış gelirlerini 2013’ün eş dönemine göre yüzde 38 oranında artırdığını hatırlatalım. Bu artışta kentsel dönüşüm projeleri, 2B Yasası ve olumlu hava şartlarının da etkisiyle inşaat sektöründeki canlılık belirleyici oldu.

Öte yandan şirketin satış maliyetinin oransal olarak gerilemesinin finansal durumunu olumlu etkilemeye devam edeceğini düşünüyoruz. Temel verilerinde olumsuz bir durum görmediğimiz şirketin son bir yıl içerisinde BIST-100’e göre performansı incelendiğinde ise endeks üzerinde performans sergilediği görülüyor. Olumlu sektör görünümü, sağlam mali yapısı ile şirket hisselerinin orta vadede endeks üzerinde getiri sağlamaya devam etmesini bekliyoruz. Önümüzdeki 12 aylık dönemde Akçansa hisseleri için 15.75 TL hedef fiyatla yüzde 16 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Despec Bilgisayar: Şirket, Türkiye bilgi teknolojileri [BT] tüketim malzemeleri ile ikinci büyük alt ürün grubu olan PC aksesuarlarındaki pazar payını artırmayı hedefliyor. Karlarını düzenli bir şekilde yatırımcılarına dağıtan şirketin son bir yıllık dönemde satış ve karlılığında gözlenen yukarı yönlü seyir dikkat çekiyor. Despec Bilgisayar’ın 2014 yılı altı aylık dönem DESPS&C itibariyle yüzde 20.8 ile sektör Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir özvarlık karlılığına ve yüzde 25.6 ile sektör ortalamasının oldukça altında bir borç oranına sahip olduğunu belirtelim. Kurlardaki dalgalanmaya karşın hedge işlemleri yapan şirket, tahsilat riskini çok dikkatli takip ediyor. Şirketin sektördeki güçlü konumu, yönetimin gücü ile bu alanda Türkiye pazarının gelişme potansiyeli önemli. Bu kapsamda şirket hisseleri için gelecek 12 aylık dönemde 2.70 TL hedef fiyatla yüzde 17 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Deva Holding: Cirosunun yüzde 50’sini toplam 10 ürün oluşturuyor. Bunların dördü Türk ilaç pazarının kutu bazında ilk 100 ürün sıralamasında bulunuyor. Deva Holding’in geniş ürün yelpazesi ve lisans hakları, büyümesini destekliyor. 2014 yılı ilk çeyreğinde Türkiye ilaç pazarında kutu bazında yıllık yüzde 7.4, TL olarak ise yüzde 9.9 büyüme kaydedildi. Satış sonuçlarına göre, aynı dönemde Deva Holding ise kutu bazında yüzde 5.37’lik, TL bazında satışlarında yüzde 4.3’lük büyüdü. Seneler itibariyle pazar payını artırmış olan Deva, geçen seneye kıyasla yüzde 5.2 pazar payı ile kutu bazında dördüncü, tutar bazında ise altıncı sırasını korudu. Şirketin TÜBİTAK onaylı devam eden yedi projesi bulunuyor. Öte yandan son teknoloji ile donatılmış steril onkoloji ve solunum ilaçları üretim tesislerinin haziran ayında faaliyete geçmesi ile ithal edilen ilaçların yerli olarak üretilmesine başlanacak ve şirketin organik büyümesine destek sağlanmış olacak. Ayrıca, iştiraklerinden Vetaş’ın yaptığı ihracat hamleleri ile firmaya döviz girişi sağlanıyor. 2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’ne hayvan sağlığı ürünleri ihraç etmeye başlayan Vetaş, yakın zamanda Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki çeşitli ülkelere de ihracat gerçekleştirecek. Deva Holding hisseleri için önümüzdeki 12 aylık dönemde 2.20 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Anadolu Isuzu: İlk altı aylık dönemde satışlarını adet bazında yüzde 16 artırarak 3 bin 984 adede yükseltti. Türkiye genelinde kamyon satışlarını yüzde 5 artırarak pickup satışlarını (pazarda görülen yüzde 27’lik daralmaya rağmen) yüzde 1 artırdı. Midibüs-otobüs segmentinde ise satışlarını yüzde 19 artırdı.

Minibüs pazarında Türkiye ihracat liderliğini devam ettirerek ihracat içindeki payını yüzde 79’a çıkardı. Bu yıl yurtiçinde otomotiv pazarı daralırken satışlarını ve pazar payını artırarak gelirini 2014 yılı ilk yarısında geçen yılın eş dönemine göre yüzde 20 yükselterek 323 milyon 490 bin TL’ye çıkardı. Brüt kar marjını da yüzde 17.1’den 18’e yükseltti. Esas faaliyet karı yüzde 42 artarak 16 milyon 306 bin TL’ye, net karı da yüzde 125 artarak 17 milyon 43 bin TL’ye ulaştı. Şirketin 18 milyon 120 bin TL net nakdi bulunuyor. Hissede 25 TL hedef fiyatla yüzde 25 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Tüpraş: Son sekiz yılda 4.2 milyar dolar yatırım yapan şirketin 2006-2015 yılları arasında da 5.4 milyar dolarlık yatırım programı bulunuyor. Şirket 2014 Haziran itibari ile fueloil dönüşümü için hazırlanan 2.7 milyar dolarlık yatırımının yüzde 96’sından fazlasını tamamladı. Bu durum şirket için uzun vadede oldukça olumlu. Şirketin tonaj bazında yurtiçi ve yurtdışı . satışlarında gerileme görülmesine satış geliri 2014 yılında yüzde 3.00 yükselerek 18 milyar 874 milyon TL seviyesine çıktı. Brüt kar marjı ise maliyetlerdeki artış nedeniyle yüzde 2.6’dan 2.3’e geriledi. Faaliyet karı kur farkı gelirlerinin de katkısıyla 251 milyon 687 bin TL seviyesine çıkarken, 726 milyon 900 bin TL vergi gelirinin de katkısıyla şirketin net karı yüzde 220 oranında artarak 868 milyon 888 bin TL oldu. Tüpraş’ın düzenli olarak temettü dağıtması da olumlu. Tüpraş hisseleri borsada olası geri çekilmelerde alım için değerlendirilebilir. Tüpraş hisseleri için 55 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Alarko Carrier: 2014 yılı ilk yarısında geçen yılın eş dönemine göre satış hasılatını yüzde 13.6 artırarak 195 milyon 487 bin TL’ye çıkardı. Karşılaştırmalı dönemde brüt kar marjı yüzde 23 iken 26’ya yükseldi. Sürdürülen faaliyet geliri ise yüzde 38 yükselerek 18 milyon 198 bin TL’ye ulaştı.

Şirket net karını da yüzde 37.5 artırarak 14 milyon 619 bin TL olarak açıkladı.

Alarko Carrier’in aralık ayında piyasaya yeni klimalarını sürmesi bekleniyor. Ortadoğu’da pazarlama çalışmalarına ağırlık veren şirketin önümüzdeki dönemde satışlarında hızlı Bir artış hedeflediğini belirtelim. Tüm bunlar şirketin hisse fiyatı açısından da olumlu gelişmeler. Satışlarını ve karını yıldan yıla artıran şirketin hisseleri ise uzun vadede yüzde 50 yükselme potansiyel ile 50 TL, kısa vadede ise yüzde 20 yükselme potansiyeli ile 40 TL hedef fiyatla alıma uygun. Genel ekonomide görülebilecek beklenmedik dalgalanmalarda ise 30 TL ve aşağısında stop loss kullanılabilir.

Tat Gıda: 2014 yılı- ilk yarısında yurtiçi ve yurtdışı toplam satışlarını geçen yılın eş dönemine göre hem tonaj, hem de hasılat olarak artıran şirketin satış gelirleri yüzde 13.50 yükselerek 387 milyon 903 bin TL’ye ulaştı. Şirketin maliyetlerinde özellikle ilk madde ve malzeme giderlerindeki artış nedeniyle karşılaştırmalı dönemde yüzde 23.00 olan brüt kar marjı 2014’ün eş döneminde yüzde 21.70’e geriledi. Aynı dönemde esas faaliyet geliri yüzde 22.00 yükselerek 29 milyon 741 bin TL artsa da şirket, durdurulan faaliyetlerden 9 milyar 355 bin TL zarar etti. Bu da net karının yüzde 55 daralarak 4 milyon 492 bin TL olmasına neden oldu. 2014 yılı ilk yarısında enflasyonun da yükselmesine sebep olan işlenmemiş gıda fiyatlarında görülen yükseliş, Tat Gıda üzerinde de olumsuz etki gösterdi. Ancak bu durum geçici. Orta vadede işlenmemiş gıda fiyatlarında gevşeme yaşanması Tat Gıda’yı olumlu etkileyebilir. Emsallerine göre iskontolu olan ve piyasa dalgalanmalarına karşı nispeten dayanaklı olan Tat Gıda hisseleri olası geri çekilmelerde 2.90 TL hedef fiyatla yüzde 20 yükseliş potansiyeline sahip. 2.40 TL üzeri alım için uygun. 2.40 TL aşağısı ise stop loss için kullanılabilir.

Koç Holding: Enerji, otomotiv, finans ve dayanıklı tüketim malı sektörlerinde faaliyet gösteren grubun enerji sektöründeki olumlu satış ve kar rakamları dikkat çekiyor. 2014 yılı ilk yarısında satış ve finansal faaliyetlerden gelirleri 2013’ün eş dönemine göre yüzde 8.8 yükselerek 32 milyar 187 milyon TL’ye yükselmiş olan holdingin brüt kar marjı ise fazla değişmeden yüzde 10.5 oldu. Söz konusu dönemde net karı da yüzde 49 yükselerek 2 milyar 211 milyon 321 bin TL’ye ulaştı. 2013’ün ilk çeyreğinde 0.409 TL olan hisse başı karı 2014 yılı eş döneminde 0.566 TL olarak gerçekleşti. Hem kar, hem de satış gelirleri açısından olumlu bir dönem geçiren holdingde enerji şirketlerinden gelen olumlu bilançolar dikkat çekiyor. Koç Holding’in sanayi sektöründe görülen iyileşmeden olumlu etkilendiğini ve bu trendin 2014 yılı boyunca devam edeceğini düşünüyoruz. Koç Holding hisseleri mevcut durumda düzeltme aşamasında olsa da yukarı yönlü trend devam ediyor. Hissede 10.00 TL’den alım yapılabilir. 9.80-9.90 bandı ise stop loss için uygun. Koç Holding hisseleri için 12 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

T. Şişecam: Düz cam, cam eşyası, cam ambalaj ve soda üretiminde Türkiye’de pazar lideri olduğu gibi Avrupa’da da en büyük üreticiler arasında yer alıyor. Şirketin satış gelirinin yarısından fazlası, yurtdışı satışlar ve ihracattan kaynaklanıyor. İhracatının yarısını euro bölgesinden elde ediyor. Yatırımlarına devam eden şirket, 2014 yılında Rusya ve PolatlI’da yeni düz cam hatlarını devreye soktu. 2014 yılı ilk çeyreğinde satış gelirini,

2013 eş dönemine göre yüzde 30 artırarak 1 milyar 637 milyon 564 bin TL’ye çıkardı. Şirketin hem satışları, hem de kar marjında görülen artışla beraber net karı yüzde 53 artarak 131 milyon 941 bin TL’ye ulaştı. Başta euro bölgesi olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki toparlanma şirket için olumlu bir durum. Bu açıdan şirketin borsa performansının devam etmesi beklenebilir. Olası geri çekilmelerde şirket hisseleri için 2.60 TL seviyeleri alım için uygun. 2.5 TL aşağısı için stop loss kullanılabilir. T. Şişecam hisseleri için 3.20 TL hedef fiyatla yüzde 25 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Bizim Toptan: Geçen yılın ilk altı aylık döneminde 15.5 milyon TL olan karını bu yılın eş döneminde 10.1 milyon TL olarak açıkladı. Net satış rakamında ise karşılaştırmalı dönemde değişim görülmüyor.

Ancak şirketin özellikle satış gelirlerinin önümüzdeki dönemde artması ile karlılık rakamının pozitif etkilenmesi bekleniyor. Bunun en önemli nedeni ise şirketin büyüme politikası. Bizim Toptan, market kanalındaki penetrasyonunu artırmak amacıyla ŞOK Marketler Zinciri bünyesinde faaliyet gösteren 196 franchising mağazasını satın almıştı. Öte yandan şirketin amaçlarından biri de beş yıl içerisinde franchise sistemini geliştirerek iş ortağı sayısını üç katına çıkarmak. Fakat bu ortaklıklar arasında ŞOK’un olmayacağı da şirket tarafından yapılan bir diğer açıklama. Tüm bu gelişmeler Bizim Marketler zincirinin daha çok tüketiciye hitap edeceği ve bu sayede satış gelirlerinde ciddi artışlar elde edeceği yorumlarını beraberinde getiriyor. Öte yandan Bizim Toptan hisselerinde özellikle 17.25 desteği dikkatle takip edilmeli. Bu seviyenin üzerinde tutunulması sonucu yükseliş hareketi görülebilir ve 19.50 TL test edilebilir. Bizim Toptan hisseleri için 20.25 TL hedef fiyatla yüzde 12 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Turkcell: Çukurova ve Altimo arasındaki sorunun çözüldüğü görülüyor. Bilindiği üzere Çukurova Grubu Altimo’dan aldığı 1.6 milyar dolar için Turkcell hisselerinin yüzde 13.8’ni gruba rehin bırakmıştı. Altimo ise bu payları ele geçirmek için Turkcell’in temettü dağıtmasını engelliyor ve Çukurova Grubu’nun temettü kazanmasının önüne geçiyordu. Zor durumda kalacak olan Çukurova Grubu ise rehin bulunan yüzde 13.8’lik Turkcell hisselerini verecek ve Altimo Turkcell hisselerinin yüzde 27’sine sahip olarak şirketi ele geçirecekti. Fakat Çukurova Grubu, Ziraat Bankası’ndan kredi kullanarak rehinde bulunan yüzde 13.8’lik payı Altimo’dan aldı fakat hisseler Ziraat Bankası’nın rehinine girdi. Bu yolla Çukurova ve Altimo arasındaki sorun çözülmüş gözüküyor. Dolayısıyla bir sonraki yapılacak genel kurulda şirketin 2010, 2011, 2012 ve 2013 temettülerini dağıtması gündemde. Bu da Turkcell hisseleri üzerinde hareketlilik yaratıyordu. Teknik olarak şirket hisseleri için 12.60-12.30 TL bandının önemli destek bölgesi olduğunu belirtelim. Bu seviyelerin aşağı yönde geçilmesi hisse üzerinde satış baskısının artmasına neden olabilir. Bu durumda da 11.40 TL seviyelerinden hisseler alınabilir. Teknik manada hissenin 12.70-10.50 TL bandında hareket ettiğini görüyoruz. Bandın üzerinde [12.70] tutunduğu sürece Turkcell hisseleri için 15.10 TL hedef fiyatla yüzde 18 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Arçelik: Yılın ilk çeyreğinde 131 milyon TL kar açıklayan şirket, ilk altı aylık dönemde 292 milyon TL kar bildirdi. Yılın ikinci yarısında şirketin satış gelirlerinde yaşanan artışın dikkat m lîls çekici olduğunu belirtelim. Yıllık bazda net satış gelirlerinde yaklaşık yüzde 14 artışın şirket hisseleri için de olumlu olacağı tahmin ediliyor. Arçelik’i ön plana çıkaran en önemli özelliği ise ihracat hacminin yüksek seyri… İhracat yapılan ülkelerin ağırlıklı olarak euro bölgesinde olması, bu ekonomilerinde yaşanan toparlanma ve Avrupa Merkez Bankası’nın genişleyici yönde atacağı adımlar şirketi ve dolayısıyla hisselerini orta ve uzun vadede pozitif yönde etkileyebilir. Arçelik hisseleri için 14.00 TL hedef fiyatla yüzde 11 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Sabancı Holding: Holding iştiraklerinden olan Avivasa’nın halka arzı gündemde. Özellikle son günlerde hisse bazlı endeksten çıkma furyasının olduğu bir ortamda bu halka arzın olumlu karşılanması gerektiğini belirtelim. Fakat Sabancı Holding’de en dikkat çekici durum enerji yatırımlarında yaşanıyor. Bu noktada holding iştiraklerinden Eneıjisa ön plana çıkıyor. Enerjisa tarafından planlanan ‘Balıkesir RES Kapasite Artışı’ projesi ile ilgili CED süreci başladı. Ayrıca Enerjisa, Toroslar Elektrik’in hizmet verdiği illerde kayıp-kaçak oranının artmasından dolayı EPDK’ya başvurdu. Holding iştiraklerinden bir diğeri olan SASA Polyester’in ise satışına Rekabet Kurulu inceleme başlattı. Çimsa’nın Bilecik Çimento’nun tamamını 220.7 milyon TL bedelle almak için sözleşme imzalaması da Sabancı Holding’in çimento ve inşaat sektöründe büyüme politikalarını gösteriyor. Dolayısıyla holdingin iştiraklerinden gelen haberler dikkatle izlenmeli. Holding hisseleri içinse 10.60 direnci takip edilmeli. Bu seviyenin yukarı yönde geçilmesi durumunda yükseliş hareketi hız kazanabilir. Hisse fiyatının 9.30 desteğinde tutunması durumunda 10.60 TL seviyelerine kadar yükseliş görülebilir. Bu da yüzde 11 yükseliş potansiyeline karşılık geliyor.

Aselsan: Yurtiçi savunma sanayi dalında hizmet veren en önemli şirketlerden birisi ayrıca uluslararası arenada da popülaritesi yüksek. Nitekim ABD’de yayınlanın haftalık i ’Defense Nevvs’ dergisinde dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketleri jsaasam arasında 67’nci sırada yer aldı.

Aselsan’ın en önemli özelliği Ar-Ge harcamalarının yüksek ve verimli olması. Katma değeri yüksek yeni ürünlerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetine sunulması şirket için olumlu. Öte yandan yatırımcılar şirket hisseleri 7.00 TL’ye yaklaştıkça kademeli olarak alım yapabilir. Çünkü orta ve uzun vadede yükseliş potansiyeli bulunuyor. Aselsan hisseleri için 10.60 TL hedef fiyatla yüzde 13 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

BİM: Şirketin satış gelirlerinde ve öz varlık karlılığında yaşanan istikrarlı artış, şirket hisselerinin orta ve uzun vadede tercih edilebilirliğini artırıyor. Büyüme politikasını hızlandırarak devam ettiren şirket, FİLE adında yeni mağazalar açarak Migros ve Carrefour’a rakip olmayı hedefliyor. Şirket, 1.000 metrekareye sahip alanlarda özel otopark, pastane, et reyonu, şarküteri çeşitleri ile özel gıda alankonseptleriyle öne çıkacak FİLE marketleri ile toptan FİYATINA büyüme yönünde önemli bir adım atacak. BİM’in açıldığı 1995 yılından bu yana yaklaşık 1 milyon 250 bin metrekare satış, 500 bin metrekare depolama alanına ulaştığını ve 26 bin kişiye istihdam sağladığını belirtelim. FİLE marketler zincirinin de açılması ile BİM’in istikrarlı olan satış gelirlerinin daha fazla yükselmesi bekleniyor. Bu da şirket hisselerini orta ve uzun vadede olumlu etkileyebilir. BİM hisseleri için 59.40 TL hedef fiyatla yüzde 12 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu