Pazarlama Reklam

Kristal Elma’da liderlik 3 şirketin

Bu yıl en çok Kristal Elma alan ajans Medina Turgul DDB oldu. Ajans, Digiturk için hazırladığı Futbol Aşkı reklamı ile kampanya dalında büyük ödülü de kucakladı. İşleri en çok Kristal Elma alan reklanıverenler ise Unilever, Türkiye İş Bankası ve Anadolu Efes olarak sıralandı.

Kristal Elma

Önceki hafta pazarlama iletişimi sektörü, bu yıl bir festival şeklinde gerçekleşen, Kristal Elma’ya kilitlenmişti. Sektörden yaklaşık 5 bin 600 kişinin takip ettiği ve dört gün süren etkinlikte, 100’ün üzerinde konuşmacıyı dinleme fırsatı elde edildi.


Sektörün en önemli yarışmalarından Kristal Elma’nın sahipleri de bu etkinlikte açıklandı. Jüri başkanlığını Ali Taran’ın üstlendiği, 2 bin 66 başvuru ile rekor bir katılım gerçekleşen 25’inci Kristal Elma Ödülleri’nde en çok ödülü evine götüren ajans Medina Turgul DDB oldu.

14 Kristal Elma alan Medina Turgul DDB, Digiturk-Futbol Aşkı işiyle bir de entegre kampanyada büyük ödül kazandı. Onu, 12 Kristal Elma ile TBWA İstanbul takip etti. Rafineri ve 4l?29! geceden altı Kristal Elma ile döndü. İşleri en çok ödül getiren reklamverenler ise Unilever, Türkiye Iş Bankası ve Anadolu Efes oldu.

Yanşmada ilk defa bir üniversite için yapılan iletişim çalışması üç Kristal Elma aldı. Bunlar, Özyeğin Üniversitesi için dijital mecrada yapılan işlerdi.Bazı kategorilerde ödüle layık iş bulunmaması ise yine şaşırttı. Örneğin TV ve sinema filmi kategorisinde kozmetik ve kişisel bakım, gıda, elektronik ve moda dallannda ödül verilemedi. En çok reklamveren hızlı tüketim sektöründe radyo kategorisinde ödüle layık iş bulunmaması da bana ilginç geldi. Ödül gecesinde sanat yönetimi ve reklam fotoğrafı kategorilerinde de ödül alan olmadı.

Peki bir sonraki yıl nasıl bir organizasyon söz konusu olacak? Bu soruyu, organizasyon sonrasında konuştuğumuz Reklamcılar Demeği Başkam Alper Üner şu şekilde yanıtladı:

“25’inci yılda demek olarak büyük bir adım atıldı ve biz bu adımı atarken ‘Yaratıcılığın Davos’unu’ İstanbul’a getireceğiz demiştik. Festivalin aynı şekilde besleyici rolünü devam ettirmesi gerektiğini düşünüyorum. 26’ncısında ne olacağını hep beraber göreceğiz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu