İş Fikirleri

Konser Mekanına Yatırım Yapabilirsiniz

Dünya çapında konserlere ev sahipliği yapan İstanbul’da son döneme kadar akustiği güçlü, çağdaş konser mekanları yok denecek kadar azdı. Konser etkinliklerinde ortaya çıkan ekonomi, bu alandaki mekanların cazibesini de artırdı. Binlerce inşam buluşturan etkinlikler için dev konser alanları inşa edilmeye başladı. Bir mekanın gecelik kirası 50-100 bin TL’ye ulaşabiliyor.


Gösterdiği performans ile İstanbul dünyanın sayılı konser merkezlerinden biri haline geldi. Yolu İstan-buldan geçmeyen dünya yıldızı yok gibi. Her ne kadar büyük yankı uyandıran isimleri müzikseverlerle buluş-tursa da, İstanbul, her dönem çağdaş konser mekanı fakiri oldu. Kân düşük görüldüğünden yıllarca konser mekanı yatınmı yapılmadığı gibi, Kuruçeşme Arena, Parkorman gibi zamanın en güzel etkinlik mekanlan başka yatırım projelerine dönüştürüldü. Oysa Avrupa’da konser mekanı yatıranlarında devlet desteği çok önemli rol oynuyor. Avrupa’da yatırımlara devlet veya yerel yönetim desteği veriliyor. Çünkü bir festival nedeniyle bir kente 100 bin kişi gelebiliyor.

konser mekani

YENİ ALANLAR GELİYOR

İstanbul’un bu alandaki makus talihi son dönemde değişmeye başladı. Artık iddialı konser mekanları devreye almıyor. Çağdaş ve teknik altyapısı güçlü konser mekanları inşa ediliyor. Kimisi açıldı, kimisi de faaliyete geçme aşamasında. Yatırımcıyı bu alana çeken birden fazla neden var. İlk etapta konserlerin hem sayısal hem de nitelik açısından artması önemli rol oynuyor. Pek çok ünlü turne etkinliğine artık İstanbul da dahil ediliyor. İstanbullu müzikseverin takip ettiği bu konserler, yanı sıra çevre ülkelerden de izleyici buluyor. İstanbul’un turizmindeki gelişim ve alışveriş kenti kimliğinin öne çıkması da konser mekanı yatırımcısını teşvik ediyor.

İstanbul’da faaliyete geçirilen yeni yatıranlardan bir tanesi Black Box İstanbul. Ülker Sports Arena, İTÜ Arena da İstanbul’un yeni sayılabilecek konser mekanları arasında gösterilebilir. İstanbul’un değişik bölgelerine yeni mekanların açılması gündemde olduğu gibi, kimi yatırımcı da Anadolu’nun farklı kentlerinde proje geliştiriyor.

EN BÜYÜK GELİR KİRADAN

Peki projeler nasıl bir fizibilite ile yapılıyor, kaça mal oluyor? Sektör yetkililerinden aldığımız bilgilere göre, en önemli kısım mekanın kapasitesiyle doğru orantılı olarak gelecek izleyici sayısı. Verilen bilgiye göre 6 bin kişilik bir konser mekanının yılda en az 30 konsere ev sahipliği yapabilmesi gerekiyor.

Şehrin ana arterlerinde özellikle metro gibi toplu taşıma araçlarına yakın lokasyonlarda yapılan yatırımlar geri dönüşü daha hızlandırıyor. Sıfırdan yapılan bir konser mekanında yatırımın geri dönüş süresi minimum üç yıl olarak ifade ediliyor.

Türkiye’de konser mekanlarının yatırımcılarının çoğunun kendilerine ait organizasyon şirketleri var. Mekan sahipleri konser mekanlannı kiralarken aynı zamanda kendi organizasyonlarını da düzenleyebiliyor. Kiralar stadyum konserlerinde yıldız sanatçılar için 200 bin dolara çıkarken, daha ortalama konserler ve mekanlarda 50 bin ile 100 bin TL civarında seyrediyor.

AVRUPA’NIN EN İYİSİ

İstanbul’un yeni konser mekanı Black Box İstanbul’un arazisini Kültür ve Turizm Bakanlığı yaklaşık 20 yıl önce İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na (İKSV) tahsis etmişti. İKSV’nin başladığı projeyi Turkmall 100 milyon Euro yatırımla ve yepyeni bir kimlikle tamamladı. Projede iki büyük salon var. Bu salonlardan 5 bin 800 kişilik Black Box İstanbul 12 bin metrekare alanda kurulu. Avrupa’nın en iyi akustiğine sahip salonlardan biri olan bu salonun işletmesini Pozitif Grup yapıyor. Turkmall, bin 200 kişilik Uniq Hall’ı ise kendisi işletecek.Pozitif Arena Genel Müdür Yardımcısı Serhan Vardarlı, Pozitif Arena olarak küçük ve büyük tüm ölçeklerde, kapalı ve açık etkinlik alanlan için yatınm planlan bulunduğunu söylüyor.

2015 YAZINA AÇIKHAVA MEKANI

2007 yılından bu yana Beyoğlu’nda hizmet veren canlı performansların sergilendiği ünlü mekan Garaj İstanbul geçen yıl el değiştirmişti. Garaj İstanbul’un yeni sahipleri GNL Entertainment ve Revolution in Entertainment oldu. Garaj İstanbul, yenilenen teknik altyapısıyla 300 ile 850 kişi arasında misafir ağırlama kapasitesine sahip. 2015 yazı için açık hava konser mekanı yatırımı düşündüklerini söyleyen GNL Entertainment’ın kurucu başkanı Alp Çağrı Günal, bunun yanı sıra Garaj İstanbul’u ileride başka şehirlere taşımayı düşündüklerini sözlerine ekliyor.

İstanbul’un yeni konser mekanlarından biri de İTÜ Arena… Mekan, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Ayaza-ğa Kampüsü içerisinde yer alan, metroya yürüme mesafesinde özel bir stadyum ve event alanı. İTÜ Vakfı’na ait stadyumda dünyaca ünlü yıldız sanatçılar ağırlanıyor. Organizasyon şirketlerine 100 bin ile 200 bin lira arasında kiralanan stadyumdan elde edilen tüm gelir üniversitenin temel ihtiyaçlarında kullanılıyor. İTÜ Arena, 6 bin koltuk kapasiteli, saha içi ile birlikte 40 bin kişilik bir stadyum. İTÜ Vakfı Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Mete, “Bugüne kadar, The Wall Roger Waters, Justin Timberlake- Metallica gibi dünyaca ünlü yıldızların konserleri oldu. Bugüne kadar konser organizasyonlarında 30 bin ile 40 bin arası misafir ağırladık” diyor.

450 KİŞİLİK KAPASİTESİ VAR

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) bulunduğu Nejat Eczacıbaşı binasının giriş ve birinci katında yer alan Salon, Ocak 2010’da açıldı. Hareketli sahne sistemiyle farklı performans biçimlerine olanak tanıyan mekânın oturmalı 180, ayakta ise 450 kişilik kapasitesi bulunuyor.

Salon’da geçtiğimiz yıldan bu yana 15 binin üzerinde izleyiciyi ağırladıklarını söyleyen Salon Direktörü Bengi Ünsal, “Yeni programımızı ise ekim ayında takipçilerimizle paylaşmayı planlıyoruz” diyor.

BAŞKA ŞEHİRLERE TAŞIYACAK

İstanbul’un yeni konser mekanlarından biri de Bahçeköy’de bulunan LIFEPARK… 2013 yılında açılan mekan, ormandan oluşan bir kompleks. Life Group Entertainment Yönetim Kurulu Başkanı Erdem İpekçi, “Alanımızda restoranımız Izoletta, özel düğün ve davetler için hizmet veren Qubbe Bahçe, Hint Bahçesi ve Nar Bahçesi markalarımız da yer alıyor” diyor. Konser alanı kısmında aynı anda 15 bin kişilik ayaklı düzende bir konser vermek mümkün.

Erdem İpekçi, “Sezon sonuna kadar 150 bin kişiden fazla misafirimiz bizi ziyaret etmiş olacak. Diğer büyük illere LIFEPARK projesini taşımak için çok fazla öneri alıyoruz. Uygun yer olması durumunda böyle bir yatının düşünüyoruz” şeklinde konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu