Salı , Şubat 19 2019
Anasayfa / İş Fikirleri / Kırmız Boyası Üretim Çiftliği
Unicode

Kırmız Boyası Üretim ÇiftliğiPek bilinmeyen bir iş… ‘Karmen Kırmızısı’ adıyla renk tonlarına giren, aslı ‘karmin kırmızısı’ olan madde bir böcekten elde ediliyor. İşin endüstriyel anlamda kullanıldığı ilk yer Meksika ve Peru.

Unicode
Unicode

Literatürdeki adı ‘dactylopius coccus’ olan böceğin en verimli örnekleri başta bazı kaktüs türleri olmak üzere meşe çeşitlerinde de görülüyor. Kimi girişimciler böceği tıpkı bir çiftlik mantığıyla yetiştirmeye başlamış dürümdalar, ilk örnekler Meksika ve Amerika’dan. Anadolu habitatında da bu böceğe uygun onlarca bitki türü olduğu söyleniyor.
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Böcekten elde edilen ‘karmin kırmızısı’ sentetik olmayışı ve toksik etkileri bulunmayışı nedeniyle ilaç, gıda, meşrubat ve içki endüstrilerinde sıkça kullanılıyor… Elde edilişi miktar olarak görece az olduğu için pahalı sayılabilecek organik renklendiricilerden. Okside olmayışı büyük avantajı, insan sağlığına etkileri üzerinde yapılan araştırmalarda şimdiye değin dikkate değer bir olumsuz sonuca rastlanmamış. Gıda katkı boyası olarak kullanılması da bu özelliği sayesinde meşhur olmuş. Uğur böceğine benzeyen sevimli kırmız böceğinin salgıladığı ‘karminik asit’ kitin tabakasında renk toplanmasına neden oluyor, böcek parlak kırmızı renge bürünüyor.

İpek böcekçiliğine benzer şekilde bu işin yetiştiriciliğini yapanlar değişik ve ilginç bir işe sahip olabilirler. Sıradışı ama kazançlı bir iş…

  Lokal pazarlama
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Organik Gıda Restoranı Açan Kazanacak

YEŞİL restoranlar, çevreci mutfaklar ve ekolojik ürün üzerine uzmanlaşmış şefler… Organik gıda pazarı başta ABD …

Bir yorum

  1. Ben bu işi yapabilirim ama kime satacam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir