Kariyer ve İş İlanları

İşsizlik yavaş yavaş yükseliyor

issizlik raporuTürkiye istatistik Kurumu (TÜÎK), haziran ayı işgücü piyasası verilerini geçen hafta yayınladı. Bu verilere göre haziran ayında mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı yüzde 9,7 oldu. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı mayıs ayında yüzde 9,6 düzeyindeydi. Bu oran dört aydan bu yana yavaş yavaş yükseliyor.

İşsizlikte mevsimsel düzeltilmemiş olarak da geçen yıla göre yükseliş var. Haziran ayında mevsimsel düzeltilmemiş işsizlik oranı yüzde 8,8 oldu. Bu oran geçen yılın aynı ayında 0,8 puan daha düşük ve yüzde 8’di. Mevsimsel düzeltilmemiş işsizlik oranı geçen yılın sonbahar aylarından beri yıllık bazda yükseliyor. Bu yükselişin giderek hızlandığı da dikkati çekiyor.


işsizlik oranındaki yükselişin nedeni, uzun bir süredir yavaş büyümekte olan ekonominin artık yeterince istihdam yaratamaması.

Hatta mevsimsel düzeltilmiş olarak iki aydır istihdamda azalma yaşanıyor. Bu nedenle hem işsiz sayısı hem de işsizlik oranı yükseliyor. Ekonomideki yavaş büyüme eğiliminin devam etmesi işsizlikteki yükselişin süreceğini düşündürüyor. Yapılan hesaplar Türkiye’de işgücü piyasasına yeni girişler kadar istihdam yaratılabilmesi için bile yüzde 5-6’lık büyümenin şart olduğunu gösteriyor. Şu andaki büyüme eğilimi ise yüzde 4 civarında bulunuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu