Anasayfa / Kariyer ve İş İlanları / İşsizlik yavaş yavaş yükseliyor

İşsizlik yavaş yavaş yükseliyorissizlik raporuTürkiye istatistik Kurumu (TÜÎK), haziran ayı işgücü piyasası verilerini geçen hafta yayınladı. Bu verilere göre haziran ayında mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı yüzde 9,7 oldu. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı mayıs ayında yüzde 9,6 düzeyindeydi. Bu oran dört aydan bu yana yavaş yavaş yükseliyor.
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

İşsizlikte mevsimsel düzeltilmemiş olarak da geçen yıla göre yükseliş var. Haziran ayında mevsimsel düzeltilmemiş işsizlik oranı yüzde 8,8 oldu. Bu oran geçen yılın aynı ayında 0,8 puan daha düşük ve yüzde 8’di. Mevsimsel düzeltilmemiş işsizlik oranı geçen yılın sonbahar aylarından beri yıllık bazda yükseliyor. Bu yükselişin giderek hızlandığı da dikkati çekiyor.

işsizlik oranındaki yükselişin nedeni, uzun bir süredir yavaş büyümekte olan ekonominin artık yeterince istihdam yaratamaması.

Hatta mevsimsel düzeltilmiş olarak iki aydır istihdamda azalma yaşanıyor. Bu nedenle hem işsiz sayısı hem de işsizlik oranı yükseliyor. Ekonomideki yavaş büyüme eğiliminin devam etmesi işsizlikteki yükselişin süreceğini düşündürüyor. Yapılan hesaplar Türkiye’de işgücü piyasasına yeni girişler kadar istihdam yaratılabilmesi için bile yüzde 5-6’lık büyümenin şart olduğunu gösteriyor. Şu andaki büyüme eğilimi ise yüzde 4 civarında bulunuyor.

  Görme Engellilere İş Bulma Eğitimi
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Bilişim meslek liseleri geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mesleki ve teknik eğitimde Türkiye’nin 2023 hedefleriyle uyumlu bir sistemin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir