Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

İlk çeyrek için model portföy önerisi

Piyasalar, petrol ve yurtdışı kaynaklı haberlerle oldukça hareketli. Bu ortamda 15 aracı kurum ve portföy yönetim şirketinin genel müdüründen ilk çeyrek için model portföy önerisi aldık. Önerilerde TL faiz ürünler ve hisse senedi öne çıkıyor. Endeks için 95.000 üstü seviyelerin görülebileceği yorumlan var.

Ancak bu seviyelere doğru hareketler kâr satışı olarak değerlendirilebilir.

Piyasalar oldukça hareketli bir ay yaşıyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş MB’nin 50 baz puanlık faiz* indirimini beraberinde getirirken, Avrupa bölgesinden gelen haberler piyasalar üzerinde ayrıca etkili oldu. Önce sürpriz bir şekilde İsviçre Merkez Bankası, İsviçre Frangı/Euro paritesinde, para birimini serbest bırakma kararı aldı. Ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) Eylül 20l6’ya kadar ayda 60 milyar Euro’luk tahvil alımı yaparak toplamda 1 trilyon Euro’nun üzerinde bilançosunu büyüteceğini açıkladı. Genelde devlet tahvilleri üzerinde yoğunlaşacak olan alımlar, Avrupa Merkez Bankası’nı, ABD, Ingiltere ve Japonya Merkez Banka-sı’nın çizgisine yaklaştırıyor.


Yaşanan bu gelişmelerle birlikte BtST-100 Endeksi Mayıs 2013’te gördüğü 93.000 zirvesine bir adım daha yaklaştı. Altın 1,5 ayda 1.170 dolar/ons seviyelerinden 1.300’lere tırmandı. Euro/dolar 1,13 ile 11 yılın en düşük seviyelerine geldi. Gösterge faizde ise yüzde 7 seviyeleri test ediliyor.

model portföy önerisi

Tüm bu piyasa şartlarında yatırımcı pozisyon belirlemekte, portföy şekillendirmede zorlanıyor. Buradan yola çıkarak 15 aracı kurum ve portföy yönetim şirketi genel müdürünün portföy önerilerini derledik. Gelen yanıtlardan da ortalama bir portföy dağılımı çıkardık.

Yaptığımız çalışmaya göre, genel ortalamada hisse senedi ve TL faiz ürünler öne çıkıyor. TL tarafta mevduat öne çıkmakla birlikte diğer taraftan özel sektör tahvili veya bu ürüne dayalı yatırım fonlan alternatif olarak yatınmcının dikkatine sunuluyor. Burada döviz ürünlere ve altına ayrıca dikkat çekmek gerekiyor. Kurlarda yükseliş eğilimleri ile birlikte dolar bazlı ürünler portföylere konabilir. 15 genel müdürden 13’ünün de portföye döviz ürün koyması, önemli bir nokta. Altın ise 1.300 dolar/ons seviyelerine dayanmasıyla birlikte çok fazla tercih edilmiyor. Sadece altı katılımcı altın önerisinde bulunuyor. Yine portföydeki oranının düşük tutulması tavsiye ediliyor.

BORSA UCUZ DEĞİL

Bu önerilerle birlikte piyasa beklentilerine bakıldığında endeks için genel beklenti yılın ilk çeyreğinde

90.000 üstü seviyelerin korunacağı yönünde, tş Yatırım, ECB tarafından açıklanan varlık alımma rağmen borsa için 97^000 seviyesindeki hedef değerini değiştirmiyor. Kurum, Avrupa borsalarındaki yükselişin devamı durumunda borsanın kısa vadede 93.000-95.000 bandına yükselebileceği kanaatinde ve bu yükselişin satış fırsatı olarak kullanılmasını öneriyor.

Çin’de yaşanan sert düşüş, gelişmekte olan ülke değerlemelerini aşağı getirdi. Diğer yandan BIST ise TCMB’den faiz indirimi ile 2015’e de iyi başladı. Sonuç olarak Fiyat/Kazanç oranı bazında BIST artık iskon-tolu değil; ll’e yaklaşan F/K oranı ile ortalamaya paralel noktaya geldi. Ata Portföy Genel Müdürü Mehmet Gerz, gelinen seviyeleri ne pahalı ne de ucuz, dengeli bir seviye olarak değerlendiriyor.Borsanın gelinen seviyeler itibariyle artık kesinlikle ucuz olmadığı yorumunu yapan Burgan Portföy Genel Müdürü Oğuz Büktel, hisse önerisi vermiyor, onun yerine risk alma algısına bağlı olarak hisse fon alınabileceği yorumunu yapıyor. Büktel, yabancı yatırımcının da son dönemde alım-satım konusunda dengeli hareket ettiğini ifade ediyor.

KÂR SATIŞI YAPILABİLİR

Gelinen seviyeler itibariyle piyasaya yeni girenler için önemli bir sorun var. Çünkü borsa yükseldikçe gelecekte beklenen getiri azalıyor. Hatta kısa vadeli girenler için kayıp söz konusu olabiliyor. Bu nedenle yeni gelen yatırımcıya borsaya yüzde 20 oranında girmesini tavsiye ettiklerini söyleyen Mehmet Gerz, kalan kısmı daha az riskli fonlarda bekleterek düşüşlerde hisseyi arttırmasını öneriyor. Gerz, “Biz bu amaca yönelik bir serbest fon kurduk. Koruma stratejisi ile borsa riskini beşte birine kadar düşürüp yıllık yüzde 12-15 getiri sağlamayı hedefliyor” diyor.

Yönetim felsefesi olarak yükselen borsada hisse miktarını azaltacaklarını söyleyen Mehmet Gerz, hisse fonlarının son bir yılda yüzde 50 kazandırdığını kaydediyor. Bu durumda kârın kademeli “realize” etmesinin mantıklı olduğunu da ifade ediyor.

HİSSE SEÇİMİ ÖNEMLİ

Logos Portföy Yönetim Kurulu Üyesi Benin Önder, borsada yaşanan hareketin yılın ilk çeyreği itibariyle devam edeceği görüşünde. İlk çeyrekte 95.000 üstü seviyelerin görülebileceği değerlendirmesini yapan Önder, hisse ağırlığını yüzde 30 olarak ifade ediyor. Borsada yükseliş için de üç ana faktöre dikkat çeken Berrin Önder, bunları; düşen petrol fiyatları, faizde aşağı yönlü hareket ve yurtdışı konjonktür olarak sıralıyor.

Yatırımcılara portföy mantığıyla hareket etmelerini tavsiye eden Prim Menkul Yönetim Kurulu Üyesi Tunç Kertmen, her türlü tasarrufu gelinen bu endeks seviyelerinde hisseye yatırmayı riskli buluyor. Bu nedenle dengeli bir portföy dağılımı önerisinde bulunan Kertmen, hisse stratejisiyle ilgili olarak da “Büyüme ve hikayesi olan hisseleri öneriyorum. Bolu Çimento, Emlak Konut GYO, Tek-fen Holding, Karsan, Otokar, Erbo-san gibi beklentiler takip edilebilir. Finans sektörünü şu aşamada riskli buluyorum” diyor.

TL VARLIKLAR ÖNDE

Model portföylere bakıldığında ağırlığın TL varlıklarda olduğunu belirtmiştik. Bu tarz önerisi olan isimlerden biri olan Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Doğaner, çok uzun zamandır TL yatırımlara ağırlık verdikleri vurgusunu yapıyor ve döviz cinsi yatırımların yılın ikinci yarısında şansını daha fazla görüyor. TL varlıklarda ise özel sektör tahviline dikkat çeken Berra Doğaner, “ÖST’lerde getiriler çok iyi. Bilhassa iki yıl vadeli, benchmark tahvil üzerine 4,5-4,75 spread veren tahviller güzel yatırım fırsatı sunuyor” diyor.

Portföy oluştururken orta riskli yatırımcı grubunu baz alan Şeker Yatırım, bu bağlamda genelde sabit ge-tirili enstrümanların ağırlığını portföylerde daha yüksek tutuyor.

50 baz puan faiz indirimiyle yıla başlayan Merkez Bankası’nın yılın ilk yarısında global koşulların uygun olması ve enflasyondaki düşüşe başlı olarak faiz indirmeye devam etmesi bekleniyor. Şeker Yatırım Genel Müdürü Osman Göktan, minimum 100 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyor ve buna bağlı olarak da borsadaki yükseliş hareketinin bir süre daha devam edebileceği yorumunu yapıyor. Göktan, borsada ve sabit getirilide pozisyon açan yabancıların hala pozisyonlarını koruduklarını, alımların yavaşlaşa da devam ettiğini sözlerine ekliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu