Pazarlama Reklam

İletişimciler bölünmeye başladı

İletişimciler bölünmeye başladı

mediacat felis odulleriHalkla ilişkiler, iletişim danışmanlığı ile reklam sektöründeki iş yapış biçimlerinde değişim ihtiyacı, farklı oluşumları beraberinde getiriyor. PR sektöründe 3’üncü Nesil İletişimciler adında bir platform oluştu. Reklam sektöründe ise sekiz yıldır düzenlenen Felis’in değerlendirme sistemi değiştirilerek bu konuda sürekli eleştirilere maruz kalan Kristal Elma’ya rakip yaratılıyor.

İletişim sektöründeki mevcut algı ve iş yapış biçimlerinde değişim ihtiyacı, farklı oluşumları beraberinde getiriyor. Halkla ilişkiler ve iletişim danışmanlığı alanında fikirlerinin Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) ve İletişim Danışmanları Derneği (İDA) çatısı altında temsil edilmediğine inananların biraraya geldiği 3’üncü Nesil İletişimciler adında bir platform doğdu.


Sorunların eski yöntemlerle çözülemeyeceğine inanan İletişimcilerin kurduğu bu oluşum, yeni nesil bakış açısını ortaya çıkarmayı, bozulması gereken ezberin yerine ne konulacağının konuşulacağı etkinlikler yapmayı planlıyor.

Tabii bu oluşuma sektörden tepkiler de gelmiyor değil. Sözünü ettiğimiz bu tepkiler, özellikle 3’üncü Nesil olarak ifade edilen bu oluşuma bir önceki kuşaktan geliyor. Örneğin İDA Başkanı Cem İlhan, bu konuda bir yazı yazdı ve bu girişimi yanlış başlamış sonu da yanlış bitecek bir girişim olarak yorumladı. İlhan’ın yazısındaki şu satırlara katılmayan İletişimcinin olmadığını söylemeliyim: “Dünyada PR 21’inci yüzyılın eşiğinde çok önemli meydan okumalar ve fırsatlarla karşı karşıya bunlara kafa yormalıyız. Müşterilerimizi bu konularda bilgilendirmeliyiz. Rekabetimizi de asıl bu alanda gerçekleştirmeliyiz.”Ama ben kişisel olarak Gezi Parkı ruhu ile ortaya çıkan bu oluşumun sektördeki dönüşümü tetiklemesini beklediğimi söyleyeyim.

Kristal ve Felis

Bir başka bölünme de reklam sektöründe baş gösteriyor. Bu yıl sekizincisi yapılacak olan MediaCat Felis Ödülleri, Kristal Elma’ya rakip olacak gibi görünüyor.

Zira sektörde pek çok isim Kristal Elma’da sübjektif jüri değerlendirmesi yapıldığını söyleyerek bu yarışmaya katılmamayı tercih ediyor. Bu yıl Felis Ödülleri’nin Jüri Başkanı olan Serdar Erener, bu tür yanşmaların mesleğe zarar verdiği düşüncesiyle farklı bir değerlendirme yapılmasına karar verdi. Katılımcıların gönderdiği işler Ipsos KMG’ye ait AD Watch verileri ve Think Neuro tarafından yapılacak nöro araştırmaların skorları dikkate alınarak değerlendirilecek. Bakalım bu değerlendirmeler yarışmalara küskün reklamcıları Felis’e çekebilecek mi? Dahası Felis, KristaFe rakip olabilecek mi?Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu