Cuma , Mayıs 25 2018
Anasayfa / Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi / İhracatta düşük performans sürüyor

İhracatta düşük performans sürüyorAğustos ayında ihracat 11,4 milyar dolar, ithalat ise 19,5 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 2,9 artarken ithalat da yüzde 7 artış gösterdi. Altın hariç ihracat ve ithalattaki artışlar biraz daha yüksek ama bunların çok ötesinde de değil.

İhracatta düşük performans sürüyor
İhracattaki performans bahar aylanndan beri çok düşük seyrediyor. Temmuz ayındaki düşük performansta negatif “bayram etkisi”nin (geçen yıl ağustos ayına denk gelen Ramazan Bayramı tatilinin bu yıl temmuz ayına kaymasıyla işgünü sayısının azalması) rolü vardı. Ancak ağustosta bu etki pozitife döndüğü halde ihracattaki artış yine düşük kaldı. Komşulardaki sorunlar sürerken en önemli pazarımız olan Avrupa’da da büyümenin yeniden durması ihracatta performansın yükselmesini önlüyor. Bu durum Avrupa’daki duraklamanın bizim ekonomimize de yansımasına neden oluyor.

İthalatta altı ay aradan sonra yaşanan artış ise yukanda bahsettiğimiz bayram etkisinin ağustosta pozitife dönmesinden kaynaklanmışa benziyor. Dolayısıyla bu artış geçiçi gibi ve eylülde yeniden düşüş yaşanmış olabilir.

Ağustosta ithalatta yaşanan artış dış ticaret açığının da yedi ay aradan sonra yeniden yükselmesine neden oldu. Bu durum muhtemelen cari açığa da yansıyacak. Yedi aydır düşüşte olan cari açıkta ağustos ayında yeniden yükseliş görebiliriz. Ancak bu yükseliş kalıcı olmayacak gibi görünüyor.

 

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Çarklar güçlü büyüme için dönüyor

Sanayi üretimi 2018 ilk çeyreğinde büyüme beklentisini yüzde 7’ye çıkardı. Sanayideki artış işgücü piyasalarına da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir