Pazarlama Reklam

HSBC, müşteri odaklılığa geçiş yaptı

aysegul senalpHSBC, önceki yıllarda ürün odaklı iletişim yapan bir markayken, son bir yıldır müşteri odaklı bankacılık anlayışını iletişim stratejisine de yansıtmış durumda. Müşterilerine bireysel bankacılıkta verdiği farklı hizmetlere odaklanan bir iletişim tarzı sergileyen HSBC Türkiye’nin pazarlama gaip başkanı Ayşegül Şenalp ile hem bu yeni stratejiyi hem de 19 Şubat’tan bu yana yayınlanan “Büyük Adım” kampanyasını konuştuk.

2013’ten bu yana bankacılıkta neyi farklı yaptıklarını anlatmaya başladıklarını söyleyen Şenalp, bankanın değerleriyle aynştığmın altını çiziyor. İş stratejilerinin kalbine müşteri beklentisini koyduklarını, müşteriye şeffaf, adil ve açık şekilde hizmet verdiklerini, iletişim kampanyalarının da bu doğrultuda olduğunu söyleyen Şenalp, geçen yıl tasarladıkları üç ürünü bu yolla anlattıklarını belirtiyor. Yeni yasal düzenlemeler ve ekonomik ortam çerçevesinde müşterilerin beklentilerine cevap vermek için tasarladıkları yeni bir bankacılık anlayışını ise bir platformda “Büyük Adım” kampanyasıyla tanıtmaya başladıklannı anlatan Şenalp, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “HSBC’nin büyük adımı ve bu büyük adımdan ilham alarak kendi hayallerini gerçekleştiren müşterilerin, pozitif, enerjik ve duygu dolu hikayesini anlatan iki ayrı film yaptık. Olumlu geri dönüşleri almaya başladık.”


İlk yayınlanan filmlerde mesajın net olarak algılanmadığı yönünde bir eleştiri yaptığım Şenalp, bunu EEG sonuçlarında gördüklerini ve faydaları gösterme ekranlarını bu nedenle değiştirdiklerini söylüyor. HSBC’nin uluslararası bir marka olarak samimi ve içten bir marka duruşunun devam edeceğini söyleyen Şenalp, medya tercihlerini ise şu sözlerle anlatıyor:

“TV bizim için önemli bir mecra. Ancak dijital hem kanal hem de medya yatırımı anlamında önemini artırıyor. İletişim yatırımımızın yüzde 25’ini dijitale yapıyoruz. Onun dışında da seçilmiş olarak açıkhava kullanıyoaız.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu