Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi / Hisse senedi işlemi yapıyorsanız CFD’leri çok seveceksiniz

Hisse senedi işlemi yapıyorsanız CFD’leri çok seveceksinizCFD nedir?

CDF, İngilizcede ‘Contract for Difference’ olarak bilinen Türkçeye ‘Fark Sözleşmeleri’ olarak çevrilmiş tezgah üstü türev ürünlerdir. Daha az teminat ile daha esnek ve hızlı işlem yapma fırsatı sağlayan CFD’ler ile yatırımcılar hem yükselen hem de düşen piyasalarda kolaylıkla iki yönlü pozisyon alabilir. Ürünler borsalarda işlem görmediği için tezgah üstü ürünler olarak adlandırılırlar.

CFD nedir

CFD’lerde işlem yapmanın üç avantajı:

Açığa satış: Açığa satış avantajı ile düşen piyasalarda da kazanç sağlama fırsatı veren CFD’ler geleneksel hisse senedi işlemlerine iyi bir alternatiftir. Dayanak varlığa sahip olmadan, düşük maliyetlerle fiyat değişimleri üzerinden işlem yapılmasına olanak sağlar.
Kaldıraç imkânı: Hisse senetlerinde l’e 20’ye kadar kaldıraç imkanı (yüzde 5 teminat gereksinimi), Hisse Senedi Endekslerinde l’e 100 katma kadar kaldıraç kullanımı dolayısıyla daha az teminat ile daha büyük hacimlerde işlem imkanı sağlar.

Dünyanın en büyük borsaları, hisse senetleri ve endeksleri: Apple, Alibaba, Google ve Facebook gibi hisselerle ilgileniyorsanız veya DAX, FTSE ve SP 500 gibi borsa endekslerini takip ediyorsanız, fikirlerinizi stratejiye dönüştürmenize imkan tanıyan ürünlerdir.

CFD işlemleri nasıl ve nereden yapılır?

CFD’ler yatırımcı ve CFD sağlayıcıları arasındaki işlem sözleşmeleridir. Temelde foreks ve hisse senedi işlemleri gibidir. Saxo Capital Markets’m SPK nezdinde aldığı ‘Yurtdışı Türev Araçlar’ izni çerçevesinde yatırımcılara sunduğu ve CFD sağlayıcısı Saxo Bank’m karşı taraf olduğu türev ürünlerdir.

Saxo Capital Markets ile hangi tip CFD’ler üzerine işlem yapabilirim?

Saxo Capital Markets dünya üzerinde farklı piyasalardan 9 binin üzerinde CFD ürününde işlem olanağı sağlar. Forex CFD, Borsa Endeks CFD, Emtia CFD, Tahvil CFD ve ETF (Borsa Yatırım Fonu) CFD işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Tüm CFD’ler Saxo Capital Markets’ın online masaüstü veya mobil işlem platformlarında mevcuttur.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Son hafta alınabilecek 20 hisse

Uzun vadeli yatırım düşünenler için hisse senetlerinin mevcut seviyelerinin kademeli girişler için makul olabileceğini belirten …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.