Perşembe , Kasım 15 2018
Anasayfa / Pazarlama Reklam / Hısımlık Pazarlama

Hısımlık PazarlamaAFFINITY MARKETİNG / HISIMLIK PAZARLAMA

Çekim, cazibe, ilgi, seçicilik, akrabalık, hısımlık gibi karşılıklarıyla afinite, kimyada atomları birleşmeye zorlayan güç; tıpta bir molekülün başka bir moleküle veya yapıya gösterdiği aşırı ilgi olarak tanımlanıyor. Afinite Pazarlama (veya Partnership Marketing) ise, ürün veya hizmetlerin, bunları sağlayan bir üçüncü tarafça, ilgi, arkaplan, meşguliyet veya başka alanlardaki ortak yönlere sahip ve birbirleriyle bağlantılı bir gruba, ortak markalama veya ilişkiyi ciro etmek yoluyla hem satıcı firmanın daha fazla satmasına hem de grubun çıkarlarını gözeten tarafın ilave gelir elde etmesine yönelik uygulamalar olarak tarif ediliyor.

Hısımlık Pazarlama
Taraflar sahip oldukları müşteri ve marka değerlerini paylaşmakla ve kendilerinin satmadığı ürün/hizmetleri de müşterilerine satarak daha avantajlı olacaklarını fark etmeleriyle birlikte Afinite Pazarlama ortaya çıktı. Seyahat ve finans hizmetleri, eğitim ve kredi kurumlan da aralarında hısımlıklar kurabiliyorlar.

Ortak bir hedef kitleye yönelen Hısımlık Pazarlama yoluyla, firmalar arasında stratejik ittifaklar ve kalıcı ortaklıklar kurulabiliyor. Hısımlık Pazarlama uygulamaları 1990’larda kredi kartı firmalarının hayır kuramlarıyla oluşturdukları hısımlıklarla hızla yaygınlaştı. Hayır kurumlan aldıkları komisyonlarla gelir elde ederken, kart firması da hazır bir müşteri kitlesine zahmetsizce sahip olabiliyordu. Yaygın olarak kullanılan bir başka alan olan doğrudan pazarlamada da, taraf firmalar hısımlık oluşturabildik-leri ortak firmalarla müşteri veri tabanlarını paylaşıyorlardı.

Süpermarketlerin, mevcut müşterilerine kendi markaları altında bankacılık ve sigortacılık hizmetleri vermeleri de başka bir örnek. (Buna beyaz etiketleme = vvhite labelling deniyor.) Hısımlık Pazarlama‘da başarı için, doğru bir ortak seçmek, ilişkilerin sınırında tam anlaşmak, fırsatları görmek ve değerlendirmek, ilişkiyi geçici değil kalıcı algılamak, doğru temas stratejisi seçmek, ortak amaçlar belirlemek, başarıları ve kazançları adil paylaşmak önemli.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

www.myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Deneyim pazarlayamayanın işi artık zor

Artık herhangi bir ürünü ya da hizmeti tek başına sunmak yetmiyor. Yakın gelecekte deneyim oluşturmayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir