Anasayfa / Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi / Girişim sermayesi alımlarının değeri iki kat arttı

Girişim sermayesi alımlarının değeri iki kat arttıGirisim sermayesiBain & Company tarafından hazırlanan Küresel Özel Girişim Sermayesi Raporu 2014 açıklandı. Rapora göre dünyada özel girişim sermayesi sektörü değer bazında yüzde 3, fonların satın aldığı şirket sayısı bazında ise yüzde 11 oranında küçülürken, Avrupa diğer pazarlara göre en hızlı büyüyen bölge oldu.

Girişim sermayesi birikiminin 1 trilyon doları aştığı belirtilen raporda, dünyada geçen yıl 400 milyar doları aşkın satın alma yapıldığı ifade edildi. Rapora göre, uluslararası fonların yeni yatırımlar gerçekleştirmesi ve işlem hacimlerinin yüksek olması beklenirken, büyük özelleştirmeler ve toplam satın alma miktarında artış beklenmiyor. Türkiye’deki girişim sermayesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Bain & Company İstanbul Ortağı Serhan Nadir ise “Türkiye’de girişim sermayesi satın alımları bir önceki yıla göre 57’den yüzde 35’e geriledi. Ancak bu düşüşe rağmen Türkiye’deki alımların ortalama değeri iki kart arttı” dedi.
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Bu sene dördüncüsü yayınlanan raporda, 2013 yılında nakit, nakde çevrilmesi kolay ve yatırıma dönüştürülebilir Özel Girişim Sermayesi birikiminin 1 trilyon ABD dolarını aştığı, bunun da piyasada yoğun bir rekabeti tetikleyerek varlık fiyatlarının yüksek kalmasını sağladığı belirtiliyor. Bu rakamın sadece 400 milyar ABD dolarını satın alımlar oluşturuyor. Rekor seviyede seyreden düşük faizin, hisse senedi piyasalarındaki canlılığın ve yüksek performanslı şirketlerin halka açılma işlemlerinin satın alma & birleşme sayıları üzerinde baskı oluşturması bekleniyor. Bunun sonucu olarak varlık fiyatlarının yükseleceği, rekabetin daha da zorlu hale geleceği değerlendirmesi yapılıyor.

  Volatilite geçici, stabilizasyon kalıcı
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 yılı döviz, faiz, enflasyon ve büyüme beklentileri

2019 yılında ekonomi ve piyasa yorunları. 2018’in ilk yarısında ortalama yüzde 6 büyüyen bir Türkiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir