Kariyer ve İş İlanları

Genel müdürdü, müzik danışmanı oldu

Finans ve teknoloji sektöründe uzun yıllar yöneticilik yapan Murat Tokuz, çocukluk tutkusunu işe çevirdi. Hobi olarak popüler mekanlarda DJ’lik yaparken kendi şirketini kurmaya karar veren Murat Tokuz, bugün Harvey Nichols ve Brandroom gibi şirketlere müzik danışmanlığı veriyor.


Restoranlar, giyim mağazaları veya spor salonları gibi gün içinde vakit geçirdiğimiz her yerde müzik var. Çoğu zaman farkında olmasak da yeme hızımızdan, mağazada geçirdiğimiz zamana kadar pek çok tercihimizi belirliyor müzik. Yapılan araştırmalar mağazalardaki müzik yayınının mağaza içi trafik akışı ve satışları ciddi anlamda etkilediğini gösteriyor. Yurtdışındafirmalar özel danışmanlık şirketlerinden destek alarak tüketici hedef kitlelerine göre özel müzik yayınları yapıyor. Türkiye’de ise henüz gelişmeye başlayan bu alanda yeni girişimler ortaya çıkmaya başladı.

Murat Tokuz

2013’te şirketini kurdu

Bu alandaki boşluğu gören ilk girişimcilerden biri ise Murat Tokuz oldu. Pek çok beyaz yakalıya ilham verecek bir hikayesi var Murat Tokuz’un. Çocuk yaşlarda başlayan müzik tutkusunu biraz tesadüf biraz da çabayla bugün profesyonel bir iş haline getirmeyi başardı. Uzun yıllar finans piyasasında çalışan Tokuz, global ekonomik krizin başlamasıyla teknoloji sektörüne geçti. Bir teknoloji şirketinde ürün müdürü olarak çalışırken, istek üzerine 2005 yılında House Cafe’nin bir şubesinde, hobi olarak haftada bir gün DJ’lik yapmaya başladı. House Cafe’de 80’ler gecelerini başlattı ve kısa zamanda geniş bir hayran kitlesi kazandı. Ardından Nupera’nın içinde açılan ‘Moreish’ adlı restoranın müzik direktörlüğünü üstlendi. Müzik piyasasında adını gittikçe duyuran Tokuz, profesyonel iş hayatında da ilerlemeye devam etti. Yanı sıra yöneticilik kariyerini de sürdüren Tokuz, 2007 yılında Rus bir teknoloji şirketinde ülke müdürü oldu.

Yöneticilik kariyeri ile aynı hızda DJ’lik uğraşını da sürdüren Tokuz, 2010 yılında İstanbul’un popüler mekanlarından Lucca’dan gelen teklif üzerine mekanda ‘Lucca Disco Night’ isimli geceler düzenlemeye başladı. Uzun yıllar genel müdürlük ve DJ’lik işini birlikte yürüten Tokuz, 2013 yılında tamamen müzik işine odaklanmaya karar verdi. Aynı zamanda arkadaşları olan Brant-it isimli reklam ve etkinlik şirketinin sahipleri Çağın Keskin ve Osman Baydar’ı da ortak alarak Entertain-it isimli bir müzik danışmanlığı şirketini kurdu.Müzik satışların etkiliyor

Tokuz bir taraftan popüler mekanlarda DJ’lik işini sürdürürken bir taraftan ta Harvey Nichols, Brandroom gibi perakende markalarına müzik danışmanlığı hizmeti veriyor. Bu işin Türkiye’de henüz çok yaygınlaşmadığını ancak yurtdışında profesyonel olarak yapıldığını söyleyen Tokuz, “Dünyada yapılan araştırmalar gösteriyor ki müziğin satışlara direkt etkisi var. Şirketler profesyonel danışmanlık şirketleriyle çalışarak müşteri kitlelerine özel müzikler çalıyorlar mağazalarında” diyor. Tokuz ve ekibi de mekanın dekorasyonundan müşteri kitlesine kadar pek çok konuyu inceleyerek şirketlere özel bir müzik listesi oluşturuyor. Kısa bir süre önce Fethiye Hillside’la anlaştıklarını söyleyen Tokuz, pek çok şirketle görüşme halinde olduklarını söylüyor.

Cannes’da DJ’lik yaptı

2009 yılında Cannes Filmi Festivali’ne davet edilen Tokuz, Cannes’m ünlü otellerinden Majestio Barriere’de düzenlenen ‘Türk Gecesi’ partisinde DJ’lik yaptı. Bu gecenin ardından düzenli olarak Cannes’dan DJ’lik davetleri aJan Tokuz, önümüzdeki dönemde yurtdışında performanslar sergilemek için görüşmeler yürütüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu